ТЕМА УРОКУ: Поняття «професійні захворювання» та їх профілактика
Праця кухарів пов’язана з роботою стоячи, підійманням важких предметів, напруженням м’язів рук та ніг, з роботою в несприятливих умовах (висока t◦, підвищена вологість та забрудненість повітря), а також з використанням механічного обладнання та теплових апаратів.
Всі ці фактори можуть негативно впливати на здоров’я та працездатність працівників, що може призвести до виникнення професійних захворювань.
Професійні захворювання – це хвороби, що розвиваються через професійні шкідливості (несприятливі умови праці), алергічний механізм та зниження опірності організму.
З метою охорони здоров’я та попередження виробничого травматизму всім працівникам слід виконувати основні вимоги з техніки безпеки та виробничої санітарії.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів з охорони праці (Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 р.).
Загальна тривалість робочого часу (зміни) на підприємствах встановлюється відповідно до чинного Положення про працю.
Трудомісткі операції по виготовленню продукції, а також процеси, пов’язані із підніманням та переміщуванням важких речей, рекомендується механізувати.
Маса вантажу, що піднімається та переміщується в процесі роботи, не повинна перевищувати для жінок — 10 кг (до 2 разів на годину), для чоловіків — 30 кг.
Вагітних жінок переводять на роботу не пов’язану з інтенсивним тепловим впливом і перенесенням важких предметів вручну.
Профілактика професійних хвороб: