Тема. Порівняння десяткових дробів.
Мета: сформувати в учнів поняття порівняння десяткових дробів та правила порівняння десяткових дробів; умінь порівнювати десяткові дроби, використовуючи правила.
Тип уроку: формування знань учнів.
Обладнання: таблиця «Порівняйте десяткові дроби».
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
Рис. 127
1) 3810 і 3809; 2) 53 672 і 53 701; 3) і ; 4) і .
1) 3 м 6 дм = 3,6 м; 2) 3 км 275 м = 3,275 км; 3) 3 год 27 хв = 3,27 год;
4) 5 кг 75 г = 5,75 кг; 5) 19 ц 7 кг = 19,07 ц; 6) 8 хв 6 с = 8,6 хв.
II. Формування знань
1. ВЛАСТИВІСТЬ ДЕСЯТКОВОГО ДРОБУ
Розв'язання. Довжина шляху дорівнює 0,6 дм. Якщо виразити цю довжину у сантиметрах отримаємо 6 см. Але 6 см = 60 мм, а 1 мм = дм.
Отже, довжина шляху дорівнює дм = 0,60 дм, тобто 0,6 дм = 0,60 дм.
Взагалі, якщо до деякого десяткового дробу дописати справа нуль, то отримаємо дріб, що дорівнює даному, наприклад
0,67 = 0,670 = 0,6700 = 0,67000
і т. д. і навпаки, якщо десятковий дріб закінчується нулем, то цей нуль можна відкинути. Отримаємо дріб, що дорівнює даному, наприклад,
0,800 = 0,80 = 0,8 і т.д.
На закріплення властивості дробу учні виконують вправи №№ 792,793.
2. ПОРІВНЯННЯ ДЕСЯТКОВИХ ДРОБІВ
1) З різними цілими частинами.
2) З рівними цілими частинами, і однаковою кількістю знаків у дробовій частині.
3) З однаковою цілою частиною і з різною кількістю цифр у дробовій частині (цей розділ можна розглянути за підручником).
Сформувавши правила порівняння чисел, учитель робить висновок, що порівняння десяткових дробів можна проводити за алгоритмом:
Порівняння десяткових дробів
Порівняйте десяткові дроби
7,305 і 73,05 |
2,5006 і 2,0506 |
730,5 і 7305 |
2,0056 і 2,00560 |
0,7305 і 0,07305 |
2,506 і 2,50060 |
0,0735 і 0,007305 |
2,5006 і 2,50060 |
73,05 і 73,050 |
2,56 і 2,560000 |
7,3050 і 7,30500 |
25,6 і 25,0600 |
III. Закріплення знань. Вироблення вмінь
На закріплення властивості десяткового дробу і правила порівняння десяткових дробів учні виконують вправи з підручника: №№ 794, 795, 797, 809(1-3).
Додаткові задачі (№№ 1—4)
3,5 < □ < 4,1; 3,7 < □ < 4,0; 3,6 < □ < 3,9.
IV. Підсумок уроку
Вчитель ще раз на прикладах повторює правила порівняння десяткових дробів, наголошуючи, що вибір відповідних дій виконується за алгоритмом (див. вище).
V. Домашнє завдання
п. 28, №№ 796, 798, 810, на повторення № 813.