Тема. Порівняння, додавання та віднімання раціональних чисел
Мета: перевірити якість та рівень знань і вмінь учнів, здобутих у ході вивчення теми.
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Умови тематичної контрольної роботи
Варіант 1
-
Позначте на координатній прямій точки: A(3); B(-4); C(l,5); D(-l,5);
E(2,5). Які з позначених точок мають протилежні координати? (За одиничний відрізок візьміть довжину двох клітинок зошита.)
-
Порівняйте числа: а) -4,8 і 3,4; б) -2,4 і -2,7.
-
Обчисліть: а) ; б) .
-
Виконайте дії:
а) 2,8 + (-6,3) б) -5,4 + 9,2; в) -3,6 + (-4,9); г) -5,6 + 5,6;
д) 3,8 - 5,3; є) -18,6 - 3,6; ж) -5,6 - (-12,3); з) 0 - 3,8.
-
Розв'яжіть рівняння:
а) 7,16 + х = 4,25; б) 2,5 - (х - 3,08) = -1,07.
-
Обчисліть значення виразу, спростивши запис:
а) 7 + (-8) - (12) - (-7) + 13-20; б) ;
в) -0,96 + (-5,37 + 1,03) - (6,03 - 2,7).
-
Скільки цілих чисел розташовано на координатній прямій між числа
ми -34 та 36. Обчисліть суму цих чисел найзручнішим способом.
Варіант 2
-
Позначте на координатній прямій точки: А(2); B(-3); С(2,5); D(-2,5); E(-4). Які з позначених точок мають протилежні координати? (За одиничний відрізок візьміть довжину двох клітинок зошита.)
-
Порівняйте числа: а) 4,1 і -7,1; б) -5,02 і -5,6.
-
Обчисліть: а) ; б) .
-
Виконайте дії:
а) -8,4 + 6,8 б) 13,3 + (-8,8); в) -3,8 + (-7,6); г) 4,8 + (-4,8);
д) 4,8 - 5,4; є) -15,7 - 6,5; ж) -3,2 - (-14,1); з) 0 - (-3,5).
-
Розв'яжіть рівняння: а) 8,97 + х = 4,15; б) -3,2 + (2,5 – х) = -2,7.
-
Обчисліть значення виразу:
а) 12 + (-20) - (-11) + 18 - (-6) -10; б) ;
в) -(8,31 + 6,27) + (-8,44 + 31,67) - 0,15.
-
Скільки цілих чисел розташовано на координатній прямій між числами -27 та 29. Обчисліть суму цих чисел найзручнішим способом.
Розв'язання і відповіді
Варіант 1
-
Точки С і Dмають протилежні координати.
-
а) -4,8 < 3,4; б) -2,4 > -2,7.
-
а) ; б) .
-
а) -3,5; б) 3,8; в) -8,5; г) 0; д) -1,5; є) -22,2; ж) 6,7; з) -3,8.
-
а) х = 4,25 - 7,16; х = -3,91;
б) 2,5 – х + 3,08 = 1,07; 5,58 – х = 1,07; х - 3,58 - (-1,07); х = 6,65.
-
а) 7 – 8 + 12 + 7+ 12 – 20 = (7 + 7 + 12 + 12) - (8 + 20) = 38 - 38 = 0;
б) ;
в) -0,96 - 5,37 + 1,02 - 6,03 + 2,7 = (1,02 + 2,7) - (0,96 + 5,37 + 6,03) =
= 3,72 - 12,36 = - (12,36 - 3,72) = -8,64.
-
Маємо 33 від'ємних, Ота 35 додатних, усього 33 + 1 + 35 = 69 цілих чисел. Їх сума: -33 - 32 - 31 - 30 - ... + 0 + 30 + 31 + 32 + 33 + 34 + 35 + 36 = (34+ 36)+ 35= 105.
Варіант 2
-
Протилежні координати у точок С і D.
-
а) 4,1 > -7,1; б) -5,02 > -5,6.
-
а) ; б) .
-
а) -1,6; б) 4,6; в) -11,4; г) 0; д) -0,6; є) -29,2; ж) 10,4; з) 3,5.
-
а) х = 4,15 - 8,97; х = -4,84;
б) -3,2 + 2,5 – х = -2,7; -0,7 – х = -2,7; х - 0,7 - (-2,7); х = -2.
-
а) 12 – 20 + 11 + 18 + 6 – 10 = (11 + 18 + 6 + 12) - (20 + 10) = 17;
б) ;
в) -8,31 - 6,27 - 8,44 + 31,67 - 0,15 = (31,67 - 6,27) + (-8,31 - 8,44 - 0,15) =
= 25,4 - 16,9 = 8,5.
-
Маємо26від'ємних, ще 1 нульта28додатних, усього: 26 + 1 + 28 = 55 цілих чисел, їх сума: -26 - 25 - 24 - 23 - 22 - 21 - ... + 0 + ... + 21 + 22 +
+ 23 + 24 + 25 + 26 + 27 + 28 = 27 + 28 = 55.
IV. Підсумки уроку
Див. розв'язання та відповіді.
V. Домашнє завдання
Творча робота: скласти кросворд на використання понять теми.