Есе (контрольтна робота) для учнів 10 класу
Портрет національного лідера на тлі епохи – Чан Кайші.
У ХХІ столітті Китай відомий як найбільша комуністична держава і лідер в азійському регіоні. Щоправда, це тому, що з 1990-х XX століття Комуністична партія Китаю зрозуміли свою помилку та перебудували економіку за ринковим принципом. А в ідейно-світоглядному плані це все ще ліва атеїстична і авторитарна держава.
На початку XX століття в тодішньому Китаї точилася запекла боротьба між двома світоглядними противниками та потужними центрами формування китайської державності – Комуністичною партією Китаю та Гомінданом (Китайською національною партією). У березні 1925 року, партію Гоміндан очолив головнокомандувач національної революційної армії Чан Кайші. Його протистояння Комуністичній партії тривало не одне десятиліття. У 1927 році ця ворожнеча стала відкритою і сам Чан Кайші назвав її «кампанією за наведення порядку і чистоти у власному будинку» (1).
Менше відомий Чан Кайші не як політичний діяч, а як людина, що спромоглася перетворити суспільство. Як військовий, він був жорсткою людиною, як революціонер — здатний на крайні заходи заради революції, включно до вбивств.
Світогляд Чан Кайші поєднує непоєднуване: китайський націоналіст, що прийняв християнство і регулярно звертався до народу по радіо з християнськими проповідями. Прийнявши християнство, він продовжував відвідувати буддійські храми, все життя вивчав класичну китайську етику та історію, захоплювався китайською поезією та каліграфією. Тобто він був зовсім не європеїзованою людиною, майже ніколи не носив цивільний європейський одяг: у ті рідкісні моменти, коли не був вдягнений у військову форму, носив традиційний китайський одяг (2).
Чан Кайші мав стійку репутацію диктатора, хоча при порівнянні з його суперником Мао Цзедуном він виглядає поміркованим освіченим автократом.
Навіть у самому Тайвані постать Чан Кайші сприймається вкрай неоднозначно, до його політичного спадку нечасто апелюють сучасні тайванські політики, навіть із Гоміндану, не кажучи про політичних супротивників. Можна сказати, що зараз Чан Кайші популярніший у КНР, ніж на Тайвані, де його політична спадщина значно менш впливова, ніж спадщина його попередника Сунь Ятсена та його наступника і сина Цзян Цзинго.
Переможний шлях Чан Кайші як творця економічного дива Тайваню почався з його нищівної поразки у громадянській війні в Китаї. Єдиний клаптик території Китаю, що залишився під владою колишнього керівника країни, генералісимуса Чан Кайші, був острів Тайвань. Після військової та політичної поразки від Мао Цзедуна у Чан Кайші залишився лише один спосіб довести свою перевагу — зробити Тайвань процвітаючою країною. І він це зробив.
«Я би радше не мав нащадків, ніж пожертвував інтересами нашої країни» (3).
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: