Порушення обміну речовин (метаболізму), пов’язані з нестачею чи надлишком надходження певних хімічних елементів, речовин

Про матеріал
Найпоширеніші порушення обміну речовин, пов'язані з нестачею чи надлишком елементів, речовин.
Перегляд файлу

 

Тема: Порушення обміну речовин (метаболізму), пов’язані з нестачею чи надлишком надходження певних хімічних елементів, речовин

Цілі уроку:

        освітня: сформувати поняття про порушення обміну речовин, пов'язані з нестачею або надлишком надходження певних хімічних елементів та речовин;

        розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, аналізувати та по­рівнювати вплив нестачі та надлишку вітамінів та мікроелементів на живий організм;

        виховна: виховувати розуміння значення вивчення процесів обміну для формування навичок здорового способу життя.

Обладнання і матеріали: таблиці вмісту вітамінів та елементів у продук­тах харчування.

Базові поняття і терміни: авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розумін­ня фундаментальних принципів біологи; збереження власного здоров'я.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

 Питання для бесіди

  1.       Чи може бути шкідливою нестача певних хімічних елементів та їхніх сполук для здоров’я людини?
  2.       Чи може бути шкідливим для організмів надлишок цих же хі­мічних речовин?
  3.       За якими ознаками це можна виявити?

 

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Порушення обміну речовин - це зміна в одній зі стадій метаболізму - в катаболизме або анаболізмі. Катаболізм або дисиміляція - процес окислення або диференціації складних елементів до стану простих органічних молекул, які зможуть брати участь в процесі анаболізму (асиміляції) - синтезування, який характерний енергозатратністю. Процес метаболізму відбувається все життя згідно наступних етапів: 

  • Живильні елементи надходять в людський організм. 
  • Живильні речовини всмоктуються з травної системи, ферментують і розщеплюються, проникаючи в кров і лімфатичну систему. 
  • Тканинний етап - транспорт, перерозподіл, виділення енергії і засвоєння речовин. 
  • Виведення продуктів розпаду обміну речовин, які організм не засвоїв. Виділення відбувається через легені, з потом, сечею та калом.

Причини порушення обмінних реакцій

Існує кілька основних факторів, які можуть сприяти порушенню обмінних реакцій:

  1.   Гени. Спадкова інформація і генетичні особливості обміну речовин можуть розвивати дефекти метаболічних процесів.
  2.   Порушення здорового режиму і способу життя. Режим сну і активний спосіб життя мають великий вплив на енерго затратні процеси.
  3.   Патології. Захворювання щитовидної залози, надниркових залоз і гіпофіза безпосередньо пов'язані з обмінними процесами.
  4.   Харчування. Обмін речовин приймає всі елементи з їжі і відповідно при їх обмеження або надлишку починає давати збій.
  5.   Стрес і депресії. Призводять до розбалансування нервової системи, харчування та метаболічних процесів.

Ознаки обмінних порушень в організмі можуть даватися взнаки візуальними симптомами або супроводжуватися характерними захворюваннями обміну речовин.

Основні симптоми порушення обмінних реакцій

Симптоми порушення всіх хімічних процесів, що відповідають за метаболічні реакції, можуть бути різними в залежності від їх порушеного рівня обміну речовин:

  1.   Клітинна стадія.
  2.   Молекулярна стадія.
  3.   стадія тканин і органів.
  4.   Цілісна (загальна) стадія:
  • синтез білків, ліпідів, вуглеводів;
  • дисиміляція (розпад) білків, ліпідів, вуглеводів.

Симптоми іноді можуть і не проявлятися, але найчастіше їх можна розпізнати за такими ознаками:

  • апетит підвищений або знижений;
  • зміни ваги (більше або менше) при повсякденному раціоні харчування;
  • набряки обличчя і кінцівок;
  • підвищена пігментація шкіри;
  • проблеми і захворювання стоматологічного характеру;
  • погіршення структури волосся (випадання, сухість ламкість, сивина);
  • погіршення структури шкірних покривів (прищі, алергічні висипання, сухість, блідість, тріщини);
  • погіршення стану нігтів ( ламкість,грибок);
  • часті діареї або запори.

 

Складання порівняльної таблиці «Прояви надлишку та нестачі хімічних елементів і вітамінів в організмі людини» (див. с. 136-139)

 

 

 

 

Прояви надлишку та нестачі хімічних елементів і вітамінів у організмі людини

Елемент або речовина

Прояви нестачі

Прояви надлишку

Макроелементи

Калій (К)

Слабкість, дистрофія, па­раліч, набряки, гіпотензія, зупинка серця, порушення передачі нервових імпуль­сів, сухість шкіри

Аритмії чи тахікардія, па­раліч, конвульсії, слабкість, гіпотензія, уповільнене мис­лення

Кальцій

(Са)

Підвищена крихкість кісток, нігтів, зубів, деформація хребта, припинення росту, оніміння й відчуття поколю­вання в кінцівках, безсоння, судоми, збудження

Біль у кістках і м’язах, мі­астенія, порушення балансу під час ходьби, пригнічення рефлексів, нудота, сплута­ність свідомості

Магній (Мg)

Гемолітична анемія, арит­мія, тахікардія, ущільнення в м’яких тканинах, гіпо- й гіпертензія, депресії

У разі порушення функції нирок, сухість у роті, під­вищена стомлюваність, м’язова слабкість нудота, утруднення дихання

Натрій (Nа)

Непритомність, апатія, стом­люваність, м’язові спазми, набряки, гіпотензія, тахі­кардія, нудота, втрата маси тіла, зниження імунітету

Навантаження на нирки; на­бряки, гіпертензія, судоми, спрага, м’язова й нервова дратівливість, анорексія

Сульфур(S)

Іноді можуть виникнути болючість суглобів, високий рівень глюкози й тригліце- ридів у крові

Надмірна слабкість, блю­вання, втрата свідомості, сильне тремтіння кінцівок, судоми

Фосфор (Р)

Судоми, слабкість, підвище­на стомлюваність, біль у кіст­ках, утрата маси тіла, крих­кість кісток та їх деформація, рахіт, порушення росту

Тільки за ниркової недостат­ності — надлишок Р призво­дить до зниження рівня Са і до відповідних симптомів

Хлор (СІ)

Нудота, блювання, сплута­ність свідомості, слабкість, кома

Порушення кислотно- лужної рівноваги у рідинах організму, слабкість, сплу­таність свідомості, кома

Мікроелементи

Бром (Вг)

Безсоння у хворих під час ниркового діалізу

Загальмованість, сонли­вість, слабкість, мовна неви­разність, утрата свідомості

Ферум (Бе)

Порушення еритропоезу, ане­мія, послаблення імунітету, порушення росту, виснаження, розтріскування в кутах рота, запалення язика, анорексія

Діарея, сильна нудота, біль у животі, блювання, слаб­кість, блідість, посиніння губ, кистей рук, нігтів, по­верхневе дихання

іод(і)

Гіпофункція щитовидної залози; у дитинстві — кре­тинізм, відставання у роз­витку, порушення розвитку кісток; у дорослих — міксе­дема, ендемічний зоб

Втрата ваги, порушення у роботі шлунка, кишечнику та серці; порушення тепло­вого обміну, слабкість, зни­ження працездатності

Купрум

(Си)

Осередкова алопеція, анемія, емфізема легень, стомлюва­ність, зниження імунітету, остеопороз, пігментація шкі­ри та висипання на ній

Біль у м’язах і животі, ане­мія, нудота, блювання, де­пресія й дратівливість

Фтор (F)

Підвищена крихкість кіс­ток, зубів, карієс

Флуороз — порушення функції нирок, ПІКТ, невро­логічні й м’язові розлади, коричневі плями на емалі зубів

Жиророзчинні вітаміни

А

Блідість і сухість шкіри, схильність до лущення, утворення вугрів, сухість і тьмяність волосся, ламкість нігтів. Світлобоязнь, нічна сліпота і ксерофтальмія

Нудота, блювання, анорек­сія, головний біль, утрата волосся, біль у суглобах, ламкість кісток, збільшення печінки і селезінки

D

Порушення мінерального обміну, у дітей — рахіт

Блювання, діарея, втома, втрата ваги, відкладання сполук Кальцію у м’яких тканин

Водорозчинні вітаміни

В1

Порушення вуглеводного обміну, захворювання бері- бері

Невідомі

B2

Сухість і тріщини губ, ви­разки в кутах губ, глибокі тріщини на пальцях; упо­вільнене загоювання ран

Невідомі

В3(РР)

Пелагра, симптомами якої є дерматит, діарея та демен­ція

Гіперглікемія, розширення кровоносних судин, уражен­ня печінки, подагра

В5

Порушення обміну речовин (дерматити, депігментація, припинення росту та ін.)

Невідомі

В6

У дітей: дратівливість, кон­вульсії, анемія, блювання, слабкість, біль у животі.

У дорослих: себорейні ушко­дження навколо очей і рота, підвищена ймовірність сер­цевих захворювань

Пригнічення глибинних сухожильних рефлексів, за­німіння кінцівок, труднощі під час ходьби, ушкодження нервів

В9

Анемія, розлади шлунково- кишкового тракту, діарея

Невідомі

В12

Перніціозна анемія, що про­являється блідістю, анорек- сією, втратою ваги, задиш­кою; неврологічні розлади

Невідомі

C

Цинга

Діарея, підвищена мобілі­зація мінеральних речовин кісткової тканини, посилене зсідання крові, формування ниркових каменів

H

Ураження шкіри

Невідомі

 

  1.         УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  1.   Наведіть симптоми нестачі та надлишку в організмі людини певних мікроелементів.
  2. Опишіть симптоми нестачі та надлишку в організмі людини певних макроелементів.
  3. За якими симптомами можна виявити нестачу або надлишок певних водо- та жиророзчинних вітамінів у організмі людини?

 

  1.             ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прояви надлишку та нестачі хімічних елементів і вітамінів у організмі людини

 

Елемент або речовина

Прояви нестачі

Прояви надлишку

Макроелементи

Калій (К)

 

 

Кальцій

(Са)

 

 

Магній (Мg)

 

 

Натрій (Nа)

 

 

Сульфур(S)

 

 

Фосфор (Р)

 

 

Хлор (СІ)

 

 

Мікроелементи

Бром (Вг)

 

 

Ферум (Бе)

 

 

іод(і)

 

 

Купрум

(Си)

 

 

Фтор (F)

 

 

Жиророзчинні вітаміни

А

 

 

D

 

 

Водорозчинні вітаміни

В1

 

 

B2

 

 

В3(РР)

 

 

В5

 

 

В6

 

 

В9

 

 

В12

 

 

C

 

 

H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біоелементи – хімічні елементи, які входять до складу живих організмів і беруть участь у процесах життєдіяльності. Ці елементи перебувають в організмі: а) як складові біомолекул; б) у формі нерозчинних сполук; в) у формі йонів. Поширення та біологічне значення хімічних елементів у живій природі пов'язане з розташуванням елементів у періодичній системі.

Основними групами біоелементів за їх вмістом в організмах:

  1.               Органогени – це хімічні елементи, на частку яких припадає від 2 до 98% від маси тіла. Хоча в складі живих організмів є майже всі хімічні елементи, основні властивості живого визначаються саме органогенами. Найбільший вміст у живій природі припадає на Карбон, Оксиген, Гідроген і Нітроген, які розташовуються у верхній частині таблиці і є типовими неметалами. Вони відрізняються від інших тим, що мають малі розміри, малу відносну атомну масу і є легкими елементами. Саме ці особливості й зумовлюють їхню структурну функцію. Біологічне значення органогенів спричинене їхніми унікальними, фундаментальними для життя, властивостями:

1) легко і в різному порядку поєднуються між собою, утворюючи один з одним міцні ковалентні зв'язки, що забезпечує стійку структуру біомолекул;

2) здатні утворювати слабші за ковалентний водневі зв'язки, які обумовлюють можливість зміни структури біомолекул та їх взаємодію між собою;

3) здатні утворювати порівняно невелике число типів зв'язку, що зменшує кількість необхідних для клітини каталітичних систем;

4) мають малі розміри, малу відносну атомну масу і є легкими елементами, що обумовлює можливість їх використання у великій кількості для побудови біомолекул;

5) у звичайних умовах проявляють неметалічні властивості, що лежить в основі їх структурної функції.

  1.               Макроелементи  це хімічні елементи, на частку яких припадає від 0,1 до 2% маси тіла. До макроелементів належать метали – Калій, Кальцій, Натрій, Магній, Ферум, і неметали – Фосфор, Хлор, Сульфур. їхня маса дещо більша, але їхній зовнішній електронний шар має або потребує для заповнення невелику кількість електронів. Ці особливості визначають їхню структурну та метаболічну функції. Основними особливостями макроелементів, які мають значення для живого, є такі:

1) мають високу здатність утворювати йони, що беруть участь в утворенні йонних зв'язків і обумовлюють існування йонних сполук,

2) деякі можуть мати змінну валентність, завдяки чому їхні йони використовуються в життєвих циклах для регульованої передачі електронів;

3) більшість є сильними відновниками або окисниками, тому у складі біосистем досить часто беруть участь в регуляції життєвих функцій;

4) у звичайних умовах проявляють металічні та неметалічні властивості.

  1.               Мікроелементи – це хімічні елементи, на частку яких припадає від 0,000001 до 0,1% від маси тіла. Мікроелементами є Цинк, Йод, Купрум, Манган, Молібден, Кобальт та ін. Ці хімічні елементи розташовуються в нижніх періодах таблиці і є у переважній більшості металами з відносною атомною масою більше 50. Тому їх біологічна роль пов'язана з їх включенням до складу речовин (дихальних пігментів, вітамінів, гормонів, ферментів), що беруть участь у регуляції життєвих процесів. Мікроелементи називають у науці "каталізаторами каталізаторів".
  2.               Ультрамікроелементи  це хімічні елементи, вміст яких у клітинах не перевищує 0,000001%. Це Плюмбум, Платина, Аргентум, Аурум та ін. Фізіологічна роль цих елементів у біосистемах ще недостатньо вивчена. Наприклад, відомо, що лікарі-гомеопати успішно використовують для профілактики атеросклерозу препарати золота (в дуже малих кількостях), хоча механізм їхньої дії абсолютно невідомий.

1

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
23 лютого
Переглядів
554
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку