9А урок № 17 дата 11.10
Тема: «Пошук та використання нових,
екологічно чистих джерел енергії»
Мета: - ознайомити із джерелами енергії;
- встановити шляхи використання енергії людиною;
- розвивати вміння аналізувати, систематизувати, узагальнювати
матеріал;
- формувати вміння формулювати власне судження щодо
ефективності
використання джерел енергії;
- виховувати бережне ставлення до енергетичних ресурсів.
Завдання уроку:
«Розум полягає не тільки в знанні, але й в умінні застосовувати знання на ділі.» Аристотель
Тип уроку: урок - конференція
Структура уроку
І. Оголошення теми уроку ( 1 хв.)
Пошук та використання нових, екологічно чистих джерел енергії
ІІ. Мотивація теми ( 3 хв.)
Проблемне запитання: Чому виникла потреба у пошуку нових, екологічно чистих джерел енергії?
( Більшість джерел енергії, які використовує людство є невідновними. Наближається час коли такі запаси вичерпаються і їх потрібно замінювати новими)
ІІІ. Завдання уроку ( 5 хв.)
ІV. Актуалізація опорних знань. ( 5 хв.)
Мозковий штурм (учительська презентація)
Запитання
(Енергія – (від грец. ενεργός - діяльний) — загальна кількісна міра руху і взаємодії всіх видів матерії.
( Механічна: потенціальна, кінетична; електромагнітна: енергія електричного та магнітного полів; внутрішня, теплова, хімічна, ядерна, гравітаційна)
(Так. Закон збереження і перетворення енергії – енергія ні з чого не виникає і не зникає безслідно. Вона лише перетворюється з одного виду в інший)
- Парові двигуни перетворюють тепло в механічну енергію;
- динамо-мошина перетворює механічну енергію в електричну енергію;
- вогонь перетворює хімічну енергію в теплову;
- блискавка є однією з форм передачі енергії
V. Узагальнення і систематизація знань. (Учні розбиваються на команди та презентують свій вид джерел енергії
Традиційні джерела енергії
Енергія води
Раніше всього люди навчилися використовувати енергію річок.
Гідроелектростанції
Принцип роботи
У сучасній гідроелектростанції маса води з великою швидкістю спрямовується на лопатки турбін. Вода із дамби тече через захисну сітку і регульований затвор по сталевому трубопроводу до турбіни, над якою встановлений генератор. Механічна енергія води за допомогою турбіни передається генераторам і в них перетвориться в електричну.
Недоліки гідроелектростанцій:
Переваги гідроелектростанцій
Теплові електростанції
Електроенергетика впливає не тільки на розвиток господарства, а й на територіальну організацію продуктивних сил. Будівництво потужних ліній електропередач дає змогу освоювати паливні ресурси незалежно від віддаленості районів споживання. Розвиток електронного транспорту розширює територіальні межі цієї галузі промисловості.
Переваги теплових електростанцій
Недоліки теплових електростанцій
Висновок
Даний вид дерела енергії не використовується у нашій місцевості, оскільки немає запасів палива
Ядерна енергетика в Україні
Ядерна енергетика (атомна енергетика) — галузь енергетики, що використовує ядерну енергію для електрифікації і теплофікації; область науки і техніки, що розробляє методи і засоби перетворення ядерної енергії в електричну і теплову. Виробничий цикл ядерної енергетики включає в себе видобуток урану, його збагачення, виробництво тепловидільних елементів, їх використання в ядерному реакторі, переробку відпрацьованих елементів і захоронення.
Переваги атомної енергетики
Недоліки
Висновок
Даний вид дерела енергії не використовується у нашій місцевості, оскільки потребує значної площі для будівництва.
Нетрадиційні джерела енергії
Енергія вітру
Вітрова електростанція (ВЕС) також: вітроелектростанція — електростанція, яка за допомогою вітрової турбіни перетворює механічну енергію вітру на електричну. Вітрові електростанції — це система відновлюваної енергетики, оскільки вітер — відновлюване джерело енергії.
Недоліки вітроелектростанцій
Переваги вітроелектростанцій
Вітрові електростанції не можуть самі по собі бути надійною основою енергетики. Вони або доповнюють основні потужності роблячи певний внесок у виробництво необхідної електроенергії, або ж є джерелом електрики у віддалених чи ізольованих місцях де складно чи неможливо забезпечити постачання електроенергії іншим чином.
Висновок
Даний вид дерела енергії не використовується у нашій місцевості, оскільки наша місцевість не є рівнинною.
Сонячна енергія — енергія від Сонця в формі радіації та світла. Ця енергія значною мірою керує кліматом та погодою та є основою життя. Технологія, що контролює сонячну енергію називається сонячною енергетикою.
Вчені досить давно мріють про транспортний засіб, який працює на сонячній енергії. Так з'явилися "сонячні" авто, а зараз ось і літак, що працює на сонячній енергії. Helios - сонячний гриль – гриль, що працює на сонячній енергії і перетворює її в теплову для приготування м'яса. Фотоелектричні елементи можуть встановлюватися на різних транспортних засобах: човнах, електромобілях і гібридних автомобілях, літаках, дирижаблях
Переваги сонячної енергетики
Недоліки сонячної енергії
Основними недоліками сонячної енергії є висока вартість обладнання і необхідність великих просторів для збору значної кількості енергії. До того ж отримання енергії сильно залежатиме від погоди і атмосферних умов
Висновок. Сонячну енергію можна використовувати
Геотермальна енергія – це тепло Землі, яке переважно утворюється внаслідок розпаду радіоактивних речовин у земній корі та мантії
Переваги:
Недоліки:
Висновок
Даний вид дерела енергії не використовується у нашій місцевості, оскільки в нашій місцевість немає таки природніх ресурсів.
Енергія припливів і відпливів
Століттями люди роздумували над причиною морських приливів і відливів. Сьогодні ми достовірно знаємо, що могутнє природне явище - ритмічний рух морських вод викликають сили тяжіння Місяця і Сонця Для використання приливної енергії найбільш відповідними можна рахувати такі місця на морському побережжі, де приливи мають велику амплітуду, а контур і рельєф берега дозволяють влаштувати великі замкнуті "басейни".
Недоліки:
Переваги:
Висновок
Даний вид дерела енергії не використовується у нашій місцевості, оскільки в нашій місцевість немає моря.
Енергетичний потенціал теплової енергії стічних вод в Україні
Джерела низькопотенціальної скидної теплоти техногенного походження: вентиляційні викиди; охолоджуюча вода технологічного та енергетичного обладнання підприємств; промислові та комунально-побутові стоки. Досвід провідних країн свідчить, що найбільш ефективним є використання теплової енергії стічних вод за допомогою теплових насосів.
Переваги
Висновок Завдяки роботі теплонасосних станцій можна зменшити споживання високоякісного палива в комунальних системах теплопостачання міста; при використанні теплових насосів з приводом від двигунів внутрішнього згоряння, паро- або газотурбінних установок значно збільшуються можливі обсяги виробництва товарної теплової енергії, а ефективність теплонасосних станцій зростає майже у два рази.
Біопа́ливо або біологічне паливо — (англ. biofuels) — органічні матеріали, такі як деревина, відходи та спирти, що використовуються для виробництва енергії. Це — поновлюване джерело енергії, на відміну від інших природних ресурсів, таких як нафта, вугілля і ядерне паливо. Подібно до вугілля і нафти, біомаса — форма збереженої сонячної енергії. Енергія сонця «захоплюється» через процес фотосинтезу при рості рослин. Одна перевага біологічного палива в порівнянні з іншими типами палива — те, що воно повністю розкладається мікроорганізмами, і тому відносно безневинне для навколишнього середовища.
Переваги та недоліки
Висновок
Даний вид дерела енергії слід використовувати у нашій місцевості, оскільки для нього є великий потенціал.
Біомаса, як похідна енергії Сонця в хімічній формі, є одним з найбільш популярних і універсальних ресурсів на Землі. Біомаса використовується для енергетичних цілей. Сьогодні паливо з біомаси може використовуватися для різних цілей - від обігріву житла до виробництва електроенергії і палив для автомобілів. Біогазова установка викоривтовується для опалювання житла. Біопаливо для автомобілів отримують з кукурудзи, рапсу, сої, а також велику його частину добувають в Південній Америці із стебел цукрового очерету. Етанол, метанол, бутанол – це паливо майбутніх поколінь, вважають багато учених та організації по захисту навколишнього середовища.
Недоліки використання біомаси
Супротивники наполягають на тому, що викопної енергії в надрах Землі ще вистачить на декілька поколінь і гроші, які вкладають в розвиток і вивчення даної галузі можна було б витратити на щось актуальніше на їх думку.
Переваги використання біомаси
Як показує життя, нічого нескінченного не буває і багато учених своїми розрахунками довели, що до кінця цього сторіччя, це за оптимістичними прогнозами, газу і нафти в надрах не залишиться, а якщо і залишиться, то її здобич буде вельми дорогою. І якщо людство не перестане так безцеремонно викачувати із Землі всі ресурси і забруднювати природу, то наслідки можуть бути вельми плачевними.
Висновок
Даний вид дерела енергії слід використовувати у нашій місцевості, оскільки для нього є великий потенціал.
VІ. Підсумок уроку( 4 хв.)
В залежності від умов проживання, наявності природних ресурсів, людям слід використовувати як традиційні так і нетрадиційні джерела енергії, враховуючи їх переваги та недоліки
VІІ Домашнє завдання ( 2 хв.)
С. 44 впр 8 № 1,2