Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦
Як почати навчальний рік цікаво?

Перші дні вересня – час нових можливостей. Діти мають лише позитивні очікування, а ви можете з легкістю ставити сміливі завдання та задавати нові тренди. Цікаві нововведення можуть виявитися настільки вдалими, що посядуть почесне місце серед уже звичних прийомів вчителювання. То що нового варто спробувати? Пропонуємо кілька чудових ідей, що допоможуть нестандартно почати новий рік.

Я-розмальовка

«Я-розмальовка» – це діяльність, що допоможе вчителю оцінити уважність дітей, а учням – створити справжній комікс про себе. Для вправи можна використовувати розмальовки з будь-якими зображеннями: сонечко з променями, м’ячик, квітка тощо.

Роздайте учням розмальовки та попросіть дітей, які займаються спортом, зафарбувати м’ячик червоним, а тих, що не займаються, синім. За цією ж схемою – сонце має бути жовтим, якщо учень вчиться грати на музичному інструменті, та помаранчевим, якщо він, наприклад, ходить до хадожньої школи. А квітка матиме стільки рожевих пелюстків, скільки дитина має хатніх тварин (або хотіла би, якщо їх із певних причин немає).

Це завдання допоможе вам зрозуміти, хто з учнів вміє дотримуватися вказівок і наскільки швидко виконує завдання. Деякі учні слухають уважно, швидко знаходять відповідний предмет і розфарбовують у потрібний колір. Інші ж постійно просять повторити, а що це означає? Що саме їм доведеться приділяти більше уваги впродовж навчального року.

Виберіть одне слово

Можливо, ви чули історію про школу, де кожного року вивчення всіх предметів підпорядковується одному явищу або поняттю. Наприклад, як розкрити тематику «яблуко» в історії, мистецтві, фізиці, хімії, біології, географії тощо. Чітко визначений ракурс допомагає:

 • докладно дослідити всі грані певного предмета через призму різних дисциплін;
 • глибше осягнути роль предмета або явища у нашому житті;
 • навчити дітей тримати фокус на певному питанні, темі;
 • створити добірку фактів на задану тему;
 • конкретизувати знання про ті чи інші речі, почати їхню роль та можливості для практичного застосування. 

Фокусуватися можна на будь-якому предметі чи понятті: яблуко, свобода, захист, вітер, вода, кров, птах, сміття, корова, планета, голос, Африка тощо. Створіть разом із дітьми тематичний декор для класу, використовуючи асоціації, культурний контекст тощо.

Поділитися цікавими контактами

Чи відомо вам, що діти дивляться, читають у мережі, якими сайтами користуються? Ютуб-канали з оглядами фільмів, музики, ігор, блоги про здоров’я, психологію, аніме? Розмова про інтернет-захоплення – чудовий спосіб для вчителя дізнатися про новий контент, а для дітей – поділитись інтересами з класом. 

Попросіть дітей підготувати невелику доповідь про бібліотеку власних інтересів та поділитися посиланнями. За цією схемою можна вигадати чимало цікавих завдань, що допоможуть учням познайомитись одне з одним, розвиватимуть навички усного мовлення та створення текстів-описів. Наприклад, якщо дитина описує влоги з кінооглядами, попросіть її не просто перерахувати канали, а зробити короткий аналіз: 

 • Який контент створює влогер?
 • Чому тобі подобається саме цей влогер, інстаграмер?
 • Про що він/вона розповідають?
 • Чим він/вона відрізняються від інших?
 • Порівняйте з одним-двома аналогічними влогами. Чим відрізняється контент? На чому роблять акцент? У чому їхня фішка?
 • Як ви оцінюєте якість відео, монтажу, оформлення, гумору?

Спитайте, чи підписалися б діти на канали, які до вподоби однокласнику? Чи вже зробили це? Усі рекомендації можна стильно оформити та повісити у класному куточку, аби діти могли ознайомитись із бібліотеками однокласнаків, що не встигли виступити на уроці.

Аналогічно можна працювати з іншими видами контенту. Наприклад: яка соцмережа подобається учням, як вона працює, яка специфіка створення постів у ній, що найчастіше постять? Інший варіант – стіна рекомендацій, де діти зможуть писати назви фільмів/книг, а однокласники будуть ставити їм лайки. Наприкінці місяця весь клас переглядає фільм, який отримав найбільше лайків, та влаштовує обговорення.

Звернення до молодших

Ви вже у третьому, сьомому, а може навіть у десятому класі. Ого! Це неабиякий досвід. Напевне, у вас є чим поділитися з молодшими учнями. Яку пораду ви б їм дали? Саме з таким запитанням можна звертатися до школярів, запропонувавши написати звернення для учнів початкової школи.

 • Яких помилок варто уникати учню, аби комфортно почати навчання?
 • Як ви уявляли собі школу у першому класі? Які з цих уявлень виявилися хибними?
 • Який предмет сподобався найбільше?
 • Який фільм ви порадите подивитися? Чому?
 • Як змінились ваші інтереси з 1 по 9 (3, 4, 7) клас?
 • Будь-що, що ви захочете сказати.

Листи передаються класному керівникові молодшого класу та у випадковому порядку (або за рішенням учителя) розподіляються серед учнів. До листа також можна прикріпити своє фото, маленький сувенір чи подарунок.

Такий обмін досвідом – чудова традиція для початку навчального року. Вона дозволить молодшим зазирнути у майбутнє та побачити у старших школярах партнерів, а старшокласникам дасть привід зробити роботу над помилками, ретроспективну переоцінку цінностей. Що не менш важливо, діти мають проявити емпатію, розказавши про досвід, корисний іншим.

Аналогічне звернення (так звану «капсулу часу») можна написати до самих себе. Максимально ефективним це завдання буде у своєму класичному вигляді: коли першокласники пишуть «листа собі» до закінчення школи.

Увімкніть приємний шум

Комусь складно працювати серед галасу, а комусь заважає повна тиша! Дивно? Але так буває. Що робити? У якості експерименту можете створити сприятливий звуковий фон для деяких тематичних уроків (мистецтво, література, географія, біологія), використовуючи природні шуми, що програватимуться під час занять.

Шелест листя, звуки дощу чи спів птахів можуть допомогти зосередитися, при цьому учні практично не звертатимуть увагу на сторонні шуми, які так часто відволікають їх від сприйняття матеріалу. Якщо нововведення сподобається учням чи дасть позитивний ефект під час виконання творчих завдань, його можна зробити постійним. Головне – дібрати звуки до кожного уроку!

Навіть якщо діти не звикли до нововведень, не варто боятися. Початок року – це магічний час. Якщо у перші ж дні вам вдасться налаштувати учнів на активності, та все вийде, а нові прийоми можуть стати обов'язковою частиною освтнього процесу!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter