Щороку 20 лютого ми вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні. У цей день відбулись найтрагічніші події Революції Гідності 2013-2014 років, коли під час масових розстрілів протестувальників загинули десятки відважних українців. Метою цьогорічної кампанії, яка проходить під гаслом «Герої першої перемоги у битві, що триває», є не лише вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, а й зміцнення віри у перемогу України. Адже досвід Революції Гідності доводить - навіть перед могутнім ворогом українці здатні вистояти, якщо борються за свободу, правду та гідність.
Тож ми підготували декілька порад та ідей, які допоможуть провести пізнавальні та емоційні заходи, присвячені подіям, які відбулися в Україні під час Революції Гідності.
Інформаційні матеріали УІНП
На сайті Українського інституту національної пам'яті розміщено інформаційні матеріали, якими варто скористатись під час підготовки до шкільних заходів. Зокрема ви можете дізнатись про програму Національного музея Революції Гідності, завантажити тематичний відеоролик 2024 року, соціальні макети кампанії та матеріали для використання в соцмережах. Також УІНП звертає увагу на відеопроєкт «Характери гідності», який стартував у 2019 році. Це серія коротких відео, що розповідають про життя, мрії та прагнення Героїв Небесної Сотні через спогади їхніх рідних.
Як та про що говорити зі школярами під час проведення заходу
Теми для старшої та молодшої школи можуть відрізнятися. Адже багато хто з тих, хто загинув, був заледве старший за 11-класників, відповідно і теми потрібно піднімати більш серйозні. Можете провести урок-дискусію, урок-пам’ять, урок-реквієм, але намагайтесь уникати фальшивого пафосу. Під час заходу радимо дотримуватись таких порад:
- Не уникайте складних тем.
- Будьте чесними.
- Не приховуйте емоцій.
- Використовуйте факти з достовірних джерел.
- Слухайте дітей, говоріть з ними.
- Дискутуйте та пробуйте критично осмислити значення Революції гідності.
Герої, які змінили історію
Як наголошують в Українському інституті національної пам'яті, персональне вшанування кожного з Небесної Сотні є важливою практикою інституалізації суспільної пам’яті про події Революції Гідності.
І це дійсно так. Запропонуйте учням разом знайти інформацію про героїв Небесної Сотні (ви можете знайти її за посиланням). Можливо, серед них є ваші земляки? Вони ходили тими самими вулицями, відвідували ті самі громадські місця та заклади, навчалися у вашій школі... Підготуйте розповідь про них (запропонуйте учням спробувати зробити це самостійно, але також майте власні заготовки) та поговоріть із дітьми про те, як звичайні люди в якусь мить стають героями. Це була доля? А може, героєм за певних обставин може стати кожен?
Можна навіть створити невеличку виставку, присвячену Героям Небесної Сотні. Зберіть інформацію про героїв, фото, спогади та створіть разом із дітьми інсталяцію, присвячену пам'яті загиблих. Портрети героїв можна завантажити за посиланням.
Основні етапи Революції Гідності
Під час розмови запропонуйте учням без попередньої підготовки спробувати пригадати ключові події та дати Революції Гідності, а також дати кілька відповідей на запитання, пов’язані з тими подіями. Чи зможуть діти побудувати хронологію Революції Гідності? На жаль, учні нерідко пам’ятають ключові події, але можуть забувати деталі чи просто плутатися в датах. Це насправді нормально, до того ж це цілком можливо виправити.
Тож запропонуйте школярам разом розписати правильну хронологію подій, починаючи від 21 листопада 2013 року. Тепер, спираючися на ці дати, запропонуйте дітям створити інфографіку, таймлапс або презентацію, присвячену подіям Революції Гідності. Робити це можна як у класі, малюючи просто на ватмані, так і онлайн, за допомогою Canva. Готову роботу можна розмістити в класному куточку.
Екскурсія в минуле
А чому б не провести віртуальну екскурсію «Шляхами Революції Гідності» за допомогою Google maps? Якщо є можливість, можна вивести зображення на проєктор, та запропонувати дітям ніби «погулятися» вулицями, на яких відбувалися значущі події. Якщо такої можливості немає, попросіть дітей користуватися власними смартфонами (за потреби – поділитися із однокласниками). Якщо ви працюєте онлайн, то просто поділіться своїм екраном із відкритими картами із учнями. Зупиняючись, наприклад, біля Михайлівського собору, покажіть світлини чи відео, розкажіть, що сталося саме там, та поясніть, що саме і чому відбувалося, які мало наслідки.
Фотопроєкт «Ми – вільні»
Попросіть учнів знайти в мережі різноманітні фотопроєкти та твори мистецтва, присвячені подіям Революції Гідності. Які з них вразили та сподобалися найбільше? Що прагнули показати митці, як вони бачать ці події, як їх переосмислюють?
А тепер запропонуйте дітям спробувати себе в якості митців та створити власний фотопроєкт із символічною назвою «Ми – вільні». Дозвольте дітям самостійно продумати концепцію, вирішити, хочуть вони робити такий проєкт разом із однокласниками чи самостійно. Нехай учні як слід подумають спочатку над визначенням слова «свобода» (пошукають варіанти у словниках, а потім сформулюють власний), а вже після цього вирішать, що / кого саме хочуть фотографувати та як.
Майстер-клас із сенсом
Лелека – давній символ пам’яті та віри в Перемогу. Запропонуйте учням власноруч виготовити лелек у техниці оригамі. Це насправді дуже просто!
Влаштуйте справжній майстер-клас. Для початку розкажіть дітям більше про лелек, поясніть, чому їх називають живими символами України, що саме вони символізують, які легенди про них розповідають тощо. А потім запропонуйте створити оригамі-лелек та прикрасити ними Дерево Пам'яті (це може бути реальне дерево на шкільному подвір'ї, а може – створене власноруч).
Також можна провести майстер-клас зі створення паперових янголів. А поки діти працюватимуть, розкажіть їм про Всесвітню тиху акцію «Ангели пам'яті», коли та ким вона була започаткована, який сенс має, чому важлива.
Дискусія «Як Небесна Сотня змінила Україну»
Запропонуйте учням узяти участь в імпровізованому ток-шоу та подумати над тим, як саме Небесна Сотня змінила Україну. Як трагічна доля героїв Майдану вплинула на країну загалом та на кожного з нас зокрема? Звісно, до такого заходу потрібно підготуватися! Тож оголосіть тему дискусії дітям заздалегідь, аби вони могли ще раз прочитати про події Революції Гідності та дізнатися більше про Героїв Небесної Сотні. Роздайте ролі та визначте експертне коло: хтось досліджуватиме передумови Революції Гідності, хтось – хронологію, хтось детальніше розбере події на Майдані та поза ним тощо. А хтось розкаже, як перші трагедії вплинули на розвиток подій (можна робити власні припущення), потім хтось із експертів спробує пояснити, як Небесна Сотня змінила історію та кожного з нас. Інші учні, які виконуватимуть роль глядачів, мають можливість після виступу експерта поставити йому запитання.
Наприкінці дискусії поясніть дітям, як саме події на Революції Гідності пов'язані із повномасштабним вторгненням рф. І що Герої Небесної Сотні є фактично першими героями російсько-української війни. Можливо, учні і самі дійдуть до цієї думки.
Візуальна розповідь про Героїв Небесної Сотні
Як розповісти школярам про події листопада 2013 – лютого 2014 років доступно та зрозуміло? Підготуйте для них візуальну розповідь! Ні, не просто презентацію, а справжнє унаочнення. Правильно створена візуалізація дозволить у легкому та цікавому форматі розповідати історії, підкреслюючи лише найважливішу інформацію.
Спробуйте створити справжню візуальну новелу (тут вам неабияк стануть у пригоді навички створення сторітелінгу). Спочатку визначтеся, що саме хочете розповісти, оберіть героїв та локації, зберіть необхідні для такої розповіді статистичні дані, зображення, інфографіки тощо. Цікаво, якщо героєм, який розповідатиме школярам про події двох Революцій, буде теж дитина, яка на той момент була ровесником чи ровесницею ваших учнів, або взагалі сам Київ, або ваше рідне місто, яке, безперечно, було залучене до подій, але все ж спостерігало за ситуацією трохи з іншого ракурсу.
А до візуальної розповіді (можна зробити її в Power Point, Canva або будь-якому зручному відеоредакторі) додайте музичний супровід.
Головне, щоб цей день був корисним, пізнавальним та емоційним. Залучайте учнів до організації заходу та заохочуйте їх прояляти свою творчість та індивідуальність!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.