Ідеї проведення виховної години, присвяченої 205 річниці від народження Кобзаря.

Яким ви бачите ідеальне святкування дня народження? Веселим, чи не так? З конкурсами, посмішками та жартами.

День народження Тараса Григоровича Шевченка святкують у кожній школі. Ми провели чимало заходів класично та традиційно. Але Тарас Григорович був не лише Пророком, а й доброю і прогресивною людиною, полюбляв веселі компанії, жарти і модний одяг. Пропонуємо декілька ідей для оригінального святкування дня народження Кобзаря.

«ТарасFest»

Послухайте разом з учнями пісні на слова Шевченка, заспівані сучасними виконавцями. Покажіть, що творчість Кобзаря цікава сучасним митцям та що вона актуальна й сьогодні. Обговоріть із дітьми їхнє враження від цих композицій. Можна дати учням завдання зробити музичну добірку на слова Шевченка.

Тож хто з сучасних виконавців записав пісню на слова Кобзаря?

 • «Скрябін» –  «Мені однаково»;
 • «Мертвий півень» – «Садок вишневий»;
 • Сестри Тельнюк – «Царице неба і землі»;
 • «Тарасова ніч»  – «Заповіт»;
 • Ірина Білик – «Бандуристе, орле сизий»;
 • «Кому вниз» – «Розрита могила», «Суботів»;
 • «Тартак» – «Косар»;
 • Фома та гурт «Мандри» – «Думи мої». 

Сторітелінг

Ваші учні вже знають біографію Шевченка, але знайомі вони з її класичною програмною версією. Покажіть інший образ Кобзаря. Розкажіть школярам біографію Тараса Григоровича, застосовуючи метод сторітелінгу . Або ж запропонуйте учням розповісти історію про дитинство Шевченка своїми словами, наче вони розповідають про знайомого. Поцікавтеся, чи товаришували б ваші учні з Тарасом, якби жили у той час.

Під час підготовки до сторітелінгу за біографією Шевченка ви можете використати матеріали статті, розміщеної у журналі «На Урок» , «Тарас Шевченко – український Джедай».

Або обговоріть твори Шевченка. Можна запропонувати створити альтернативний фінал твору, який ви проходите за програмою. Чи разом з учнями уявіть, що було б, якщо зустрілися персонажі з різних творів Кобзаря, які б могли відбутися між ними діалоги.

Жіноча доля у творчості Шевченка

Запропонуйте учням обговорити жіночі образи у творах Шевченка. Подивіться на проблеми української жінки-селянки з точки зору сучасної людини. Важливо, щоб діти простежили зміни у суспільстві, які відбулись після написання Кобзарем своїх творів. Що зробив для цих перетворень Тарас Григорович?

Які найвідоміші твори Шевченка, присвячені жіночій долі? «Катерина», «Тополя», «Причинна» , «Наймичка», «Марія» .

Поставте учням такі запитання:

 1. Героїні творів Шевченка  Катерина, Марія, Анна. Хто вони? Які вони?
 2. Що ви знаєте про родину Кобзаря? Його матір та сестер?
 3. Чи є зв’язок між долею близьких Тараса Шевченка та жіночими образами в його творах?

Живопис Шевченка

А чи знають учні, що Тарас Григорович не лише поет, а ще й художник. Розкажіть дітям про цю частину життя Шевченка та продемонструйте картини, написані Кобзарем.

А щоб задіяти увагу учнів, продемонструйте їм роботи Шевченка. Дайте змогу учням висловити свої думки та враження. А потім запитайте, що ж, на їхню думку, об’єднує картини. Розкажіть цікаві факти про Шевченка-художника, наприклад про те, що художній доробок перевищує літературний, тобто зображень більше, ніж віршів.

Щоб учні сприймали Шевченка не лише як суворого чоловіка з вусами, який дивиться з портрета в кожному кабінеті української мови і літератури, а як людину, яка теж любила жартувати та вміла радіти життю, запропонуйте знайти або створити самостійно меми, пов’язані з Кобзарем. Можна навіть провести невеличкий конкурс на найдотепніший мем.

Шевченко у сучасній творчості

Квантовий стрибок Шевченка

Автор проекту Олександр Грехов «Квантовий стрибок Шевченка» робить Кобзаря ближчим до сьогодення та зрозумілішим сучасній молоді. Художник зображує поета в різних образах поп-культури.

Шевченко –  супергерой!

Художник Андрій Єрмоленко зобразив Тараса Григоровича у незвичних образах: супергероя, будди, Елвіса, рок-зірки та космонавта. Продемонструйте учням новий новий погляд на головну постать в українській літературі.

 

Портрети Шевченка, намальовані дітьми

Не лише відомі митці малюють портрети Шевченка. Запропонуйте учням намалювати Кобзаря таким, яким вони його бачать. У пригоді стануть відомі зображення поета. Також ви можете знайти фото та автопортрети, не дуже відомі широкому колу, та запропонувати учням намалювати Шевченка.

Це допоможе зробити всесвітньо відомого поета ближчим до кожного учня, дозволить відійти від звичного образу суворого чоловіка, який дивиться з-під чола.

Молодь має право на свого Шевченка!  

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter