Тривалість відпустки, згідно з законодавством, на період дії воєнного стану становить лише 24 дні. Як бути в цій ситуації вчителям? Відповідь на це запитання освітній омбудсмен Сергій Горбачов дав під час етеру «Година запитань» від проєкту DECIDE.
Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначає, що зараз відпустка для всіх категорій працівників становить 24 дні. Цей закон є чинним. Є, як зазначає освітній омбудсмен, певні пропозиції щодо внесення змін до закону, але поки що це лишається на рівні ідей.
«Якщо людина зараз йде у відпустку та бере свої 24 дні, то виникає запитання: що робити далі, після того як ця відпустка закінчиться? І тут є кілька варіантів: законних і незаконних, про які я теж буду говорити. Не тому, що я їх підтримую, а тому, що країна має про них знати, ми маємо чинити спротив не лише зовнішній російській агресії, а й порушенню власних прав всередині країни».
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов
Що можна робити після завершення 24 днів відпустки? Сергій Горбачов назвав кілька варіантів:
- Можна здійснювати іншу трудову діяльність, передбачену чинним законодавством. Або і не передбачену, оскільки закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дає право керівнику покладати на працівника (зокрема закладу освіти) виконання обов'язків, які не передбачені чинним законодавством.
- Можна займатися підвищенням кваліфікації. Для цього, як зауважує Сергій Горбачов, потрібен наказ керівника по закладу освіти.
- Можна вже зараз починати працювати над дослідженням освітніх втрат, спричинених війною та пандемією, працювати з учнями та проєктувати майбутню діяльність для ліквідації освітніх втрат. Саме такий напрям роботи освітній омбудсмен назвав наразі найважливішим.
- Можна оголосити простій у закладі освіти.
Також Сергій Горбачов зауважив, що можуть бути і незаконні варіанти розвитку подій, які, на жаль, зараз є великою проблемою. Наприклад, освітян можуть примушувати писати заяви про відпустки за власний рахунок або про призупинення трудових відносин. Але це абсолютно незаконно.
«Хоча, можливо, звісно, були б потрібні ще якісь роз'яснення. Але, на мій погляд, роз'яснень і так цілком достатньо. І, мабуть, не вистачає одного-єдиного наказу, який мало би видати Міністерство освіти... А може й постанови Кабміну, яка складалася б лише з кількох слів. І ці слова були б: "Керівники закладів освіти мають знати чинне законодавство та його виконувати"».
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.