Цікаві ідеї для проведення виховної години до Дня Миколая Чудотворця.

Діти змалечку знають про те, що святий Миколай за гарну поведінку 19 грудня (у православних) або 6 грудня (у католиків) тихесенько прокрадається до їхньої кімнати і кладе під подушку подарунок. Та цих знань замало. Що ще потрібно знати учням про свято, його історію та цінності? 

Ми підготували інтерактивну виховну годину, завдяки якій діти дізнаються більше цікавих відомостей про Миколая Чудотворця.

Легенда про Святого Миколая

Якщо розпочати виховну годину сухими історичними відомостями про свято, діти навряд чи втримаються від позіхань. Щоб одразу зацікавити дітей, радимо розповісти легенду про Миколая Чудотворця.

Завантажити зображення у високій якості.

Тепер можна поставити дітям декілька запитань:

 • Які позитивні риси Миколая перелічені в легенді? 
 • Як саме Миколай допомагав людям?
 • Чому святого Касіяна люди не поважають так, як Миколая?
 • Чому Бог прогнав Касіяна?
 • Чи знаєте ви, у які дні святкують День Миколая Чудотворця? (народ святкує Миколая взимку – 19 грудня та весною – 22 травня). 

На картинці поруч із Миколаєм стоїть ягнятко та ослик. Варто пояснити учням і цей момент: «У деяких країнах вважають, що Миколай приходить не один, а з почтом: його супроводжують ягнята (інформують покровителя про слухняних малюків) та чортенята, які повідомляють про витівки дітей. Часто можна Святого побачити з осликом, який, за легендами, допомагає розвозити всім подарунки.» 

Вправа «Хто швидше?»

Діти мають знати, що Миколай – це реальна людина, яку за благородні вчинки і праведний спосіб життя нарекли святою. Народився він приблизно 280 року в місті Патара (Греція). Коли Миколі було 17 років, померли його батьки – і він роздав майже все своє майно бідним людям. 

Для цієї вправи клас потрібно розділити на дві команди та дати їм роздруковані тексти із пропущеними словами. Кожна з команд має заповнити прогалини словами зі скриньки, яка зображена на картці. Перемагає та група дітей, яка впоралась із завданням швидше. Після виконання вправи учні мають зачитати готові тексти.

Завантажити зображення у високій якості.

Завантажити зображення у високій якості. 

Юні Шерлоки 

Педагог називає традиції та повір'я, а учні мають, як детективи-Шерлоки, самостійно здогадатися і назвати: які з них вигадані, а які – справжні. 

 • Щорічно на честь свята Миколая люди готують млинці. (Ні. Млинці готують на Масляну).
 • Раніше саме 19 грудня розпочиналися передноворічні ярмарки, щоб на них дівчата та хлопці могли придбати матеріали та пошити вбрання до зимових свят. (Так, це правда).
 • На свято Миколая дівчата збираються ввечері або вночі, щоб ворожіння підказало майбутню долю. (І це правда. Красуні гадають на перстнях, голці, дзеркальці, нитці, гребінці тощо). 
 • У День Миколая Чудотворця прийнято пірнати в ополонку, щоб оздоровитися. (Ні. Така традиція є лише на свято Богоявлення (Водохреще)). 
 • 19 грудня люди йдуть до дитячих будинків та влаштовують дітям свято: виступають і дарують подарунки. (Правда. Оскільки за легендами, Миколай осиротів доволі рано, він став покровителем усіх сиріт. Тож Незалежна Україна відродила традицію святкувати цей день, відвідуючи сиріток у дитбудинках. Ще в цей день стала традиційною допомога бідним та тяжкохворим людям). 
 • У Роттердамі (Нідерланди) на свято Миколай, тримаючи в руках єпископську палицю, традиційно припливає на човні з Іспанії, а потім в'їжджає до міста на коні (ім'я коня – Амеріго). (Схоже на вигадку, але це правда. Діти щорічно чекають святителя та залишають перед вхідними дверима начищене взуття (для солодощів) і морквини чи солому (для коня)). 
 • У Польщі прийнято для подарунків від Святого Миколая тримати біля ліжка мішок. (Це не так. Дітлахи із Польщі для подарунків готують білі панчохи чи взуття). 
 • Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого (22 травня). (Таке повір'я дійсно існує). 
 • У деяких регіонах України у святкових заходах бере участь ослик – це дозволяє зробити День Миколая більш атмосферним. (Це не так. Є деякі регіони України, де традиційно варять кутю та частують гостей медом). 

Гра «Поросятко»

Леганди говорять, що святий Миколай дуже полюбляв спостерігати за дітьми, які сміються та весело грають. 

Для гри «Поросятко» нам знадобиться невеличка подушка з рожевою чи білою наволочкою, на якій можна намалювати фломастером п'ятак та очі (можна ще прикріпити пластикову тарілку та наклеїти на неї вирізані з кольорового паперу очі, вушка і п'ятак). Учитель вмикає веселу музику, а діти починають передавати поросятко з рук у руки. Коли викладач поставить пісню на паузу, той, кому якраз передали поросятко, має продекламувати вірш про зиму чи Микола,я або розказати будь-яку легенду/історію із життя Чудотворця (за це учень отримує цукерку). Після цього пісня лунає знову, а гра продовжується.

Сценка «Хлопчик Миколай»

Запропонуйте дітям побути деякий час акторами. Нехай хтось один грає роль Миколая, а хтось – хлопчика. Третій учень буде озвучувати слова автора. Це дозволить дітям відчути справжню магію свята. 


Завантажити зображення у високій якості.

Миколай та звірі

Об'єднайте клас у кілька груп та роздайте їм малюнки, вирізані з картки, наведеної нижче. Прочитайте учням двічі невеличку легенду про Миколая. Потім запропонуйте їм відтворити історію, використовуючи зображення. Переможе та команда, яка впорається швидше. Коли учні виконають завдання, прочитайте історію ще раз та всі разом перевірте правильність послідовності зображень. 

«Один чоловік їхав лісом і захопила його ніч. Мусив ночувати, випряг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалечко від нього на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік, ще б пак! Вовки, лисиці, зайці, ведмеді... таке назбігалося – страх глянути! Сидить заєць поруч із вовком і не боїться його. «Що воно за дивовижа», – думає собі чоловік. А коли йому від серця відлягло, він пильніше придивився й побачив: сидить поміж тією звіриною святий Миколай – старий сивий чоловік. Сидить і щось тим звірям розказує, а вони слухають, розвісивши вуха».

Завантажити зображення у високій якості.

Далі обговоріть із дітьми цю легенду:

 

 1. Як ви думаєте, чому заєць та вовк потоваришували?
 2. Що міг Миколай розповідати тваринам, щоб вони припинили ворожнечу між собою?
 3. А яких правил етикету потрібно людям дотримуватися, щоб жити в мирі та злагоді?

Вікторина до свята Миколая

Вікторина допоможе закріпити знання учнів, отримані під час виховної години.

1. У які дні шанують Миколая? (19 грудня та 22 травня)
2. Чи існував насправді Миколай Чудотворець? (так)
3. Чим прославився Миколай за життя? (допомагав бідним, сиротам, робив гарні вчинки)
4. Які традиції щодо святкування Дня Миколая ви запам'ятали?
5. Яким дітям святий Миколай дарує солодощі? (слухняним)
6. Де Миколай залишає подарунки дітям? (під подушкою, у взутті, у панчохах, біля дверей)
7. Що дарує Чудотворець дітям, які протягом року не слухали своїх батьків? (різки та каміння замість подарунку)
8. Коли католики святкують День святого Миколая? (6 грудня)
9. Яким ви уявляєте святого Миколая? 

Ця виховна година розвиває ерудицію дітей. У легкій ігровій формі учні вивчають історію свята та його традиції, а ще вчаться розуміти цінність гарних вчинків у становленні особистості. 


Корисні матеріали із Бібліотеки «На Урок», які допоможуть провести змістовну виховну годину.

Тема: Квест-гра «Йде світом святий Миколай, ти добром його стрічай!»
Автор: Новікова Тетяна Іванівна
Про матеріал: Квест-гра створена для учнів початкових класів. Під час гри учні дізнаються багато цікавих фактів про свято Миколая; ознайомляться з традиціями та обрядами свого народу. Грою виховують любов і повагу до традицій та обрядів рідної України; викликають у дітей позитивні емоції, створюють атмосферу добра і дружби; виховують в учнів чуйність, доброту, доброзичливість, милосердя, вдячність; сприяють розвитку творчих здібностей дітей.


Тема: Презентація «День святого Миколая»
Автор: Руденко Анна Сергіївна
Про матеріал: Презентація «День святого Миколая» – 19 грудня християни святкують День святого Миколая Чудотворця, все мирське життя якого було сповнене любов'ю до ближнього. Навіть смерть не зупинила його благородних справ, його чудеса звершаються і сьогодні. Презентація містить маловідомих фактів задля того, аби з'ясувати хто ж він – святий Миколай.


Тема: Виховний захід на тему «З нетерпінням всі чекають День святого Миколая»
Автор: Гладій Ольга Олександрівна
Про матеріал: Сценарій виховного заходу до дня святого Миколая «З нетерпінням всі чекають день святого Миколая».


Тема: Родинне свято «Миколаю, Миколаю, ми Тебе чекаємо!»
Автор: Дивак Світлана Валеріївна
Про матеріал: Найбажанішим грудневим святом є День святого Миколая. Дітки готуються до нього особливо ретельно. Цей сценарій свята допоможе провести день напередодні особливо святково та урочисто.


Тема: Сценарій «Казочка для Миколая»
Автор: Литвинюк Інна Олександрівна
Про матеріал: 19 грудня – День святого Миколая. Напередодні свята діти пишуть йому листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку, або кладуть під подушку. У день перед святом згадують усі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Що ж вони отримають: подарунок, чи, можливо, різку? Сценарій розрахований на дітей молодшого шкільного віку.


Маєте власні тематичні розробки? Діліться ними з колегами для того, щоб зробити виховну роботу максимально ефективною.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter