Міністерство освіти і науки України
Вечірня (змінна) школа № 20 м.Києва
Вчитель:
Кухарчук Катерина Юріївна
Київ - 2016
ТЕМА: Трудові права неповнолітніх.
МЕТА: ознайомити з основними положеннями Кодексу законів про працю України, що стосуються трудового договору, робочого часу, часу відпочинку, прийому і звільнення з роботи, визначити специфіку трудових прав неповнолітніх стосовно названих напрямків; дати загальне уявлення про нормативні акти, які регулюють особливості праці неповнолітніх; формувати готовність застосовувати отримані знання на практиці; навчати учнів використовувати теоретичні знання для вирішення конкретних життєвих ситуацій, сприяти формуванню усвідомленої і правомірної поведінки учнів.
ОБЛАДНАННЯ: кодекс законів про працю України; комп’ютерна презентація уроку.
ТИП УРОКУ: комбінований урок.
СТРУКТУРА УРОКУ:
ЕПІГРАФ:
Геній – це на дев'яносто дев'ять відсотків праця
до незмоги та на один відсоток гра уяви
Томас Едісон
Робота позбавляє нас від трьох великих зол:
нудьги, пороку і нужди
Ф. Вольтер
Слава в руках праці
Леонардо да Вінчі
ХІД УРОКУ
Слово вчителя: Доброго дня, учні! Вітаю Вас на нашому уроці.
Слово вчителя: Тема нашого сьогоднішнього уроку: Трудові права неповнолітніх.
Життя людині дається лише один раз, прожити його треба гідно, щоб залишити по собі добрий слід. Кожна людина є унікальною та неповторною. Сьогодні Ви ще діти—паростки, що згодом перетворяться на (я вірю в це) гідних та законослухняних громадян і патріотів нашої квітучої України.
Дитинство—це найбільш прекрасна та безтурботна пора в житті кожної людини. Тепер відбувається формування інтелектуального, фізичного, психологічного та емоціонального чинників гармонійної особистості. Кожен з Вас і є цією особистістю. Оскільки для неповнолітніх мають бути створені всі умови заради їхнього життя та повноцінного розвитку, держава прикладає максимум зусиль у цьому напрямку. Правовий захист родини та дитинства має свій прояв і в площині захисту трудових прав неповнолітніх, адже ґрунтуються вони на загальних положеннях прав людини.
Використання праці неповнолітніх зародилося, досить, давно. Але законодавче закріплення воно знайшло значно пізніше. Вперше у царській Росії 1 червня 1882 р. було прийнято Закон про працю малолітніх. Регламентація використання праці неповнолітніх містилися в 15 статтях Статуту промисловості і регулювали роботу малолітніх у віці від 12 до 15 років. Першими ж кроками радянської влади було встановлення для підлітків з 14 до 18 років робочого часу не більше 6 годин, застосування ж їх праці до 14 років заборонялось. У роки Великої Вітчизняної війни мінімальний вік працездатності неповнолітніх негласно встановлювався з 14 років. Звичайно, це був вимушений крок залучення дітей до виробництва. Він обумовлювався потребами фронту та суспільства в цілому.
Слово вчителя: А тепер я хочу щоб Ви дали відповіді на декілька питань:
Слово вчителя: Так, я погоджуюсь з Вами, що праця – це наше вільне право. Також, в свій час, це є ї потреба, для забезпечення гідного життя.
Слово вчителя: Перед тим, як перейти до основної інформації, я б хотіла, щоб ми спробували вирішити декілька легких задач.
Слово вчителя: Для кожної молодої людини цілком природно прагнути самостійності і незалежності. Саме тому спостерігається тенденція до зростання кількості юнаків і дівчат, які, почуваючись дорослими, намагаються реалізувати своє бажання працювати і отримувати гідну оплату праці.
Згідно законодавства України вік з якого допускається прийняття на роботу:
Згідно з нормативними документами:
Заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості їх робочого часу виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій, які працюють у звичайному (повному) режимі робочого часу (стаття 194 КЗпП).
Працівники-підлітки хоч і працюють, порівняно з дорослими, протягом меншого проміжку часу, але мають право на оплату своєї праці у розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
При вивченні робочого часу неповнолітніх, ми будемо розглядати поняття скороченого робочого часу, оскільки вони належать до категорії працівників, що мають певні пільги у порівнянні з іншими.
Законодавством чітко встановлено межі робочого часу неповнолітніх. Для осіб у віці від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень. Тобто не більше 7 годин на день при 5-денному робочому тижню і 6 годин при 6-денному. Працівники віком 15-16 років, а також учні 14-15 років, що працюють під час канікул, можуть працювати по 24 години на тиждень. Тривалість робочого дня для таких осіб не може перевищувати 4 години на день при 6-денному робочому тижню і дорівнювати 5 годинам при 5-денному. Дещо іншим є робочий час для неповнолітніх, які працюють протягом навчального року. Тривалість їх робочого часу не повинна перевищувати половини відповідних максимальних норм скороченого робочого часу. Тобто, якщо працівнику 17 років і він працює під час навчання, то тривалість його робочого часу має бути не більшою 18 годин на тиждень (максимально допустима для його віку 36 годин, відповідно половина – 18 годин).
Згідно зі статтею 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітніми обов'язково укладається в письмовій формі.
До речі, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядковi, а власник або уповноважений ним орган зобов'язується виплачувати працівникові заробiтну плату i забезпечувати умови працi, необхiднi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором i угодою сторін (стаття 21 КЗпП).
Для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється (стаття 26 КЗпП).
Усі неповнолітні особи приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду (порядок затверджено Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 березня 1994 р. №45),і в подальшому, до досягнення двадцяти одного року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові (стаття 191 КЗпП).
РОБОТОДАВЕЦЬ НЕ МАЄ ПРАВА ЗАСТОСОВУВАТИ ПРАЦЮ НЕПОВНОЛІТНІХ НА:
ПІДНІМАННЯ І ПЕРЕМІЩЕННЯ ВАЖКИХ РЕЧЕЙ НЕПОВНОЛІТНІМИ (НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ВІД 22 БЕРЕЗНЯ 1996 Р. №59).
Забороняється призначати неповнолітніх
Робота неповнолітніх з вантажем не повинна становить більше 1/3 робочого часу.
При переведенні неповнолітніх на підставі медичного висновку на більш легку, але нижче оплачувану роботу, за неповнолітнім протягом двох тижнів зберігається попередній заробіток (стаття 114 КЗпП).
ГАРАНТІЇ ПРИ НАДАННІ ВІДПУСТОК НЕПОВНОЛІТНІМ:
ЗВІЛЬНЕННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ: Звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей (стаття 198 КЗпП»).
Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників в випадках їх звільнення (стаття 198 КЗпП):
Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім (стаття 199 КЗпП).
Слово вчителя: А тепер спробуємо перевірити, що Ви засвоїли з даного матеріалу:
З данного переліку НОРМАТИВНИХ АКТІВ вибрати ОСНОВНІ, ЯКІ РЕГЛАМЕНТУЮТЬ ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ ПРИ ПРИЙОМІ НА РОБОТУ:
7. Підсумки уроку.
1. Що нового Ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2. Чи буде корисною ця інформація Вам у житті?
3. Чи сподобався Вам урок?
Слово вчителя: Дякую за Ваші відповіді!
8. Домашнє завдання.