КОРОТКА ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ПРАЦІ НЕПОВНОЛІТНІХ НА ТЕРЕНАХ УКРАЇНИ Використання праці неповнолітніх зародилося, досить, давно. Але законодавче закріплення воно знайшло значно пізніше. Вперше у царській Росії 1 червня 1882 р. було прийнято Закон про працю малолітніх. Регламентація використання праці неповнолітніх містилися в 15 статтях Статуту промисловості і регулювали роботу малолітніх у віці від 12 до 15 років. Першими ж кроками радянської влади було встановлення для підлітків з 14 до 18 років робочого часу не більше 6 годин, застосування ж їх праці до 14 років заборонялось. У роки Великої Вітчизняної війни мінімальний вік працездатності неповнолітніх негласно встановлювався з 14 років. Звичайно, це був вимушений крок залучення дітей до виробництва. Він обумовлювався потребами фронту та суспільства в цілому.
14-річна дівчина вирішила піти працювати. Вона знайшла фірму, яка була згодна прийняти її. Однак директор фірми заявила, що для оформлення на роботу їй необхідно подати свідоцтво про народження, довідку про стан здоров'я, а також характеристику зі школи. Дівчина не впевнена в тому, що ці вимоги законні. А, Ваша думка?
Закінчивши школу, дівчина влаштувалася працювати секретарем у будівельну фірму. Через три місяці вона звернулася до директора з проханням надати їй відпустку на 20 днів. Директор відмовив, мотивуючи тим, що вона працює зовсім недавно. Через рік той самий директор запропонував дівчині пройти медичний огляд. Дівчина просить пояснити, чи правомірні дії директора фірми щодо надання відпустки та вимоги щодо медичного огляду?
ВІК, З ЯКОГО ДОПУСКАЄТЬСЯ ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ НЕПОВНОЛІТНІХ (СТАТТЯ 188 КЗПП) 16 років 15 років за згодою одного з батьків або особи, що його замінює учнів14 років, за згодою одного з батьків або особи, що його замінює у вільний від навчання час для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання
Кожен має право на працю (стаття 43 Конституції) Неповнолітні мають рівне з іншими право на працю (стаття 43 Конституції) Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх (стаття 187 КЗпП) Неповнолітні в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (стаття 187 КЗпП)
Кожен має право на працю Неповнолітні мають рівне з іншими право на працю Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх Неповнолітні користуються пільгами Можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується Заробітна плата при скороченій тривалості роботи виплачується в тому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості роботи Пільги в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці Неповнолітні повинні чесно і сумлінно працювати, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержуватися трудової дисципліни тощо
Заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості їх робочого часу виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій, які працюють у звичайному (повному) режимі робочого часу (стаття 194 КЗпП) Працівники-підлітки хоч і працюють, порівняно з дорослими, протягом меншого проміжку часу, але мають право на оплату своєї праці у розмірі повної тарифної ставки, повного окладу тобто
ТРИВАЛІСЬ РОБОЧОГО ЧАСУ НЕПОВНОЛІТНІХ (СТАТТЯ 51 КЗПП) ДЛЯ ОСІБ ВІКОМ ВІД 15 ДО 16 РОКІВ ДЛЯ ОСІБ ВІКОМ ВІД 16 ДО 18 РОКІВ УЧНІВ ВІКОМ ВІД 14 ДО 15 РОКІВ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ В ПЕРІОД КАНІКУЛ 36 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ 24 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ 24 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ УЧНІ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ ПРОТЯГОМ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ У ВІЛЬНИЙ ВІД НАВЧАННЯ ЧАС 18 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ 12 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ ДЛЯ ОСІБ ВІКОМ ВІД 16 ДО 18 РОКІВ ДЛЯ ОСІБ ВІКОМ ВІД 14 ДО 16 РОКІВ
Згідно зі статтею 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітніми обов'язково укладається в письмовій формі. До речі, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядковi, а власник або уповноважений ним орган зобов'язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати умови працi, необхiднi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором i угодою сторін (стаття 21 КЗпП)
Усі неповнолітні особи приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду (порядок затверджено Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 березня 1994 р. №45) і в подальшому, до досягнення двадцяти одного року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові (стаття 191 КЗпП)
ПІДНІМАННЯ І ПЕРЕМІЩЕННЯ ВАЖКИХ РЕЧЕЙ НЕПОВНОЛІТНІМИ (НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ВІД 22 БЕРЕЗНЯ 1996 Р. №59) Забороняється призначати неповнолітніх до 15 років на тривалі роботи по підніманням, утриманням або переміщенням важких речей на роботи, які пов'язані виключно з підніманням, утриманням або переміщенням важких речей без лікарського свідоцтва про відсутність медичних протипоказань * Робота неповнолітніх з вантажем не повинна становить більше 1/3 робочого часу * Роботодавець повинен забезпечити обов'язкове проходження працюючими у нього підлітками попереднього та наступних періодичних медичних оглядів (обов'язкові медичні огляди передбачені статтею 191 КЗпП)
ГРАНИЧНІ НОРМИ ПІДНІМАННЯ ТА ПЕРЕМІЩЕННЯ ВАНТАЖІВ ПІД ЧАС КОРОТКОЧАСНОЇ ТА ТРИВАЛОЇ РОБОТИ Короткочасна робота – 1-2 підняття та переміщення вантажу протягом 1 години робочого часу Тривала робота – більш ніж 2 підняття та переміщення протягом 1 години робочого часу Календарний вік, років Граничні норми ваги вантажу (кг) Короткочасна робота Тривала робота юнаки дівчата юнаки дівчата 14 5 2,5 - - 15 12 6 8,4 4,2 16 14 7 11,2 5,6 17 16 8 12,6 6,3
ГРАНИЧНІ НОРМИ СУМАРНОЇ ВАГИ ВАНТАЖУ ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНІХ У РОЗРАХУНКУ НА 1 ГОДИНУ РОБОЧОГО ЧАСУ Сумарна вага вантажів дорівнює добутку ваги вантажу на кількість його підйомі переміщень Календарний вік, років Сумарна вага вантажів (кг), що підіймаються (переміщуються) при виконанні роботи з рівня робочої поверхні з підлоги юнаки дівчата юнаки дівчата 14 10 5 7 3,5 15 48 12 24 6 16 160 40 80 20 17 272 72 130 32
ГАРАНТІЇ ПРИ НАДАННІ ВІДПУСТОК НЕПОВНОЛІТНІМ Ненадання щорічної відпустки неповнолітнім протягом робочого року забороняється (це означає, що грошова компенсація відпустки не допускається) (11 ЗУ «Про відпустки») Щорічна основна відпустка Відпустка неповнолітнім може надаватися також у перший рік роботи за їх заявою до настання шестимісячного строку безперервної роботи (стаття 195 КЗпП) 31 календарний день у зручний для неповнолітнього час (статті 75 та 195 КЗпП)
Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім. (стаття 199 КЗпП)
З ДАНОГО ПЕРЕЛІКУ НОРМАТИВНИХ АКТІВ ВИБРАТИ ОСНОВНІ, ЯКІ РЕГЛАМЕНТУЮТЬ ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ ПРИ ПРИЙОМІ НА РОБОТУ Конституція України Податковий кодекс України Кодекс законів про працю України Цивільне право України Бюджетний кодекс України Сімейний кодекс України Закон України «Про відпустки» Закон України «Про загальну середню освіту»
ЗАДАЧА 1 16-річному учню школи Денису Никитюку, який влаштувався в магазин працювати рекламним агентом з 01 березня 2016 року, встановили 20-годинний робочий тиждень. Никитюк засумнівався в правильності такого рішення керівництва й звернувся за консультацією до Вас. Чи відповідають дії керівництва магазину нормам трудового законодавства?
ПРИКЛАД ВІДПОВІДІ НА ЗАДАЧУ 1 Ні, не відповідають. Для неповнолітніх віком від 16 до 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу — 36 годин на тиждень, а тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб від 16 до 18 років . Никитюку Денису 16 років і він учень школи, і йому необхідно встановити 18-годинний робочий тиждень, а не 20-годинний (порушено ст. 51 КЗпП України) 36 годин для неповнолітніх віком від 16 до 18 років
ЗАДАЧА 2 Друзі 16-річний Володимир Павлюк та 15-річний Іван Мазепа влаштувалися токарями на завод у лютому 2016 року. Адміністрація заводу встановила обом друзям робочий день 6 годин щоденно (36 годин на тиждень), пояснивши, що оплачується їх робота пропорційно відпрацьованому часу. Які порушення трудового законодавства допущені в даному випадку?
ПРИКЛАД ВІДПОВІДІ НА ЗАДАЧУ 2 При встановленні робочого часу 15-річному Івану Мазепі (6-годинний робочий день замість 4-годинного) порушено ст. 51 КЗпП України. Оплата праці працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпП України). Тому оплата роботи друзів пропорційна відпрацьованому часу — друге порушення законодавства Скорочена тривалість робочого дня Повна тарифна ставка (повний оклад)
ЗАДАЧА 3 При прийомі на роботу 17-річної Лариси Вільної відділ кадрів вимагав довідку про проходження медичного огляду у відомчій поліклініці. Лариса відмовилась проходити медогляд, заявивши, що в неї стан здоров'я гарний і в медогляді потреби не має. Після цього у відділі кадрів відмовились оформляти Ларису на роботу. Ликова вважає таку відмову незаконною. Чи згідні Ви з нею?
ПРИКЛАД ВІДПОВІДІ НА ЗАДАЧУ 3 Усі неповнолітні особи приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення двадцяти одного року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові (стаття 191 КЗпП), так що відмова про прийняття на роботу Лариси Вільної відділом кадрів цілком обґрунтована Працівники від 14 до 21 року Обов'язковий щорічний медичний огляд
ЗАДАЧА 4 16-річний Антон Вересень був прийнятий на роботу 1 березня 2016р. Наказом про прийом на роботу йому було встановлено випробувальний термін на строк один місяць. 20 березня він був звільнений з роботи як такий, що не витримав випробування. Чи відповідає звільнення Антона Вересня трудовому законодавству?
ПРИКЛАД ВІДПОВІДІ НА ЗАДАЧУ 4 По-перше, порушено статтю 26 КЗпП , де вказано, що для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється. По-друге, звільнити неповнолітнього Антона по причині того, що він не витримав випробування роботодавець не може, звільнення може бути тільки у випадках , передбачених статтями 198 та 199 КЗпП Випробувальний термін
ЗАДАЧА 5 16-річна Катерина Ткач, відпрацювавши рік секретарем у приватній фірмі, пішла у щорічну виплачувану відпустку терміном 24 календарні дні. Потім вона дізналася, що їй можна було взяти 31 календарний день, але вона вирішила взяти грошову компенсацію за невикористані дні відпустки. Адміністрація пішла Катерині на зустріч і виплатила грошові кошти за невикористані дні відпустки. Правомірні чи дії адміністрації?
ПРИКЛАД ВІДПОВІДІ НА ЗАДАЧУ 5 Ненадання щорічної відпустки неповнолітнім протягом робочого року забороняється (11 ЗУ «Про відпустки») – це означає, що грошова компенсація відпустки не допускається. Катерина повинна була використати всі 31 календарний день своєї відпустки (стаття 75 КЗпП)