: Повернення перелітних птахів. Влаштування гнізд, насиджування та виведення пташенят. Охорона птахів.

Про матеріал
Продовжити формувати поняття «перелітні птахи», вчити виділяти головні ознаки, узагальнювати за виділеними суттєвими ознаками; формувати навички роботи в групах, розвивати критичне мислення, вміння узагальнювати; виховувати любов до природи та національних традицій. роздатковий матеріал для роботи в групах, лист, пір’їнки, грамота, Мудра сова, мікрофон, букет з гілочками, книги для виставки, вишитий рушник, зображення птахів, сигнальні картки, презентація
Перегляд файлу

Інтерактивний урок

2-Г клас

    Дата_______________

       Тема: Повернення перелітних птахів.  Влаштування гнізд, насиджування 

  та виведення пташенят. Охорона птахів. 

Мета: Продовжити формувати поняття «перелітні птахи», вчити виділяти головні ознаки,  узагальнювати за виділеними суттєвими ознаками; формувати навички роботи в групах, розвивати критичне мислення, вміння узагальнювати; виховувати  любов до природи та національних традицій.

Обладнання: роздатковий матеріал для роботи в групах, лист, пір’їнки, грамота, Мудра сова, мікрофон, букет з гілочками, книги для виставки, вишитий рушник, зображення птахів, сигнальні картки, презентація.

Тип уроку: нестандартний (інтерактивний)

                                       Хід уроку.

І. Організація класу

   Посміхнусь до сонечка –

  Здрастуй, дороге!

Нахилюсь до равлика –

Хай собі повзе.

Погукаю пташечку –

– Де ти? Де?

Пострибаю з дощиком

І гукну: „Ура!”

Посміхнуся друзям –

Вчитись вже пора!

  Інтерактвна методика «Мікрофон»

  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
  • Що ви чекаєте від уроку?
  • А від учнів, що слід чекати?
  • Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

Тож завдання на уроці такі:

  • Не просто слухати, а чути,

— Не просто дивитись, а бачити,

  • Не просто відповідати , а міркувати,
  • Дружно й плідно працювати, про гарний настрій  дбаємо.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

          Лист від Мудрої сови.

 

           Діти, Мудра сова вам принесла листа. Відкриємо його? 

 

 

Шановні діти! Я рада бути присутньою на вашому уроці! Буду уважно слухати ваші відповіді! Найактивніша команда (група дітей)  отримає від мене грамоту! А визначати першість допоможуть нам пір’їнки.

 

 

 

  •  Тож, діти, працюємо швидко, вправно, уважно! Давайте ж доведемо сові, що в нашому класі розумні і активні діти!

 

ІІІ. Бесіда за спостереженням змін у живій та неживій природі.

   Який на вулиці сьогодні був ранок?

 Якими барвами  переливалося сонечко?

— Діти, чи змінилася температура повітря в порівнянні з попереднім місяцем?

 Які ознаки вказують, що зараз зима?

   Чи помітили ви якого кольору сьогодні небо?

         Чи є опади?

   Зараз відмітимо у календарі спостережень стан неживої природи.

Діти, а якщо говорити про зміни,які відбулися у живій природі?

— У якому стані зараз перебувають рослини? (в стані спокою)

— Але ж,діти, ми вчимо природу навесні.

— Які весняні явища відбуваються у житті рослин?

— Зверніть увагу на наш весняний букет.

— Що ви бачите на гілочках? А скоро потепліє на вулиці і вся природа оживе.

— А давайте згадаємо  яке християнське свято відзначають весною?

— В цей день люди йдуть до церкви, святять паски та різні смаколики.

 

ІV. Повторення пройденого матеріалу

1. Репродуктивні запитання

— Яка буває природа?        

  Поміркуйте і скажіть, які ознаки притаманні живим організмам?

Що належить до живої природи?

— Назвіть групи тварин.

— З якою групою тварин ми знайомилися на минулому уроці?

2.  Перевірка домашнього завдання

— Які запитання ви підготували для телегри «Найрозумніший» про життя риб навесні?

 

V. Актуалізація життєвого досвіду. (презентація)

 

1. Завдання на диференціацію суттєвого і несуттєвого

  • Діти, серед перерахованих ознак поняття «птахи», виберіть тільки головні.
  • Мають дзьоб, живуть у лісі, літають, мають крила, насиджують яйця, харчуються комахами, тіло вкрите пір'ям.

2. Завдання на доведення

 

 — Доведіть, що дятел – це птахів.

3. Завдання на розмежування груп тварин: (Слайд №3)

      — Серед перерахованих груп тварин виокремить птахів.

      — Які ознаки на це вказують?

 4. Пізнавальне завдання

         Виокреміть серед птахів осілих 

               5.  Завдання на підведення під поняття.

  •  Закінчіть речення: жайворонок, соловейко, ластівка– це …., тому що….

6. Інтерактивна методика «Асоціативний кущ».

 

 

               Осілі птахи                                      Перелітні птахи

 

 

VI. Повідомлення теми і мети уроку.

Діти, ми сьогодні поговоримо про повернення перелітних птахів.  Дізнаємося, як вони влаштовують гнізда, насиджують  та виводять пташенят. Будемо продовжувати вчитися виділяти серед суттєвих ознак головні. 

Фізкультхвилинка

VII. Первинне сприйняття матеріалу.

  • Діти, зараз кожна група отримає текст із запитаннями до нього.
  • Вашим завданням буде, прочитати цей текст в групі. І відповісти на запитання. Цим самим ви ознайомите дітей інших груп з інформацією, яку ви опрацювали.

                                                                 1 група

Прочитайте текст

Повернення перелітних птахів

   Приліт птахів за часом пов'язаний з наявністю необхідного для них корму.  

   Водоплавні птахи прилітають тоді, коли водойми очища­ються від криги, комахоїдні — коли з'являються саме ті комахи, якими вони живляться.

  Вісником весни є грак. Услід за граками прилітають шпаки. Майже одночасно з ними прилі­тають жайворонки. Через кілька днів після них повертаються сам­ці зябликів. Пізніше за всіх прилітають ластівка, соловей і зозуля, їх приліт збігається з появою мух і комарів, що є основною їх поживою. Останньою прилітає вивільга, бо на голих деревах цей птах не живе.

 

1. З чим пов'язаний приліт птахів за часом?

 

2. В якому порядку прилітають птахи?

 

3. Яка пташка прилітає останньою? З чим це пов’язано?

 

 

                                                       2 група

Прочитайте текст.

Будування гнізд

        Для чого птахи будують гнізда? Дорослі птахи у гніздах не живуть, вони будують гнізда для своїх майбутніх пташенят. Різно­манітність гнізд залежить від способу життя птахів. Як будівельний матеріал використовують суху траву, лишайники, мох, волосся, пір'я. Гніздо майстерно маскують. Щоб захистити свій дім від небезпеки, деякі птахи бу­дують закриті гнізда-будиночки (довгохвоста синиця, ремез). Є птахи, що полюбляють гніздитися в дуплах (дятли, шпаки, си­ниці, деякі сови). Деякі птахи риють у землі нори, в кінці яких і роблять гнізда. У норах гніздяться берегові ластівки. Жайворонки розміщують гнізда на землі.

 

1. Для чого птахи будують гнізда?

 

2. Який будівельний матеріал використовують для гнізд?

 

3. Які птахи гніздяться в дуплах?

 

                                                             3 група

Прочитайте текст.

 

Насиджування та виведення пташенят.

 

            Після відкладання яєць починається їх насиджування, а потім — вигодовування пташенят. В цей період у лісі стає тихіше, тому що птахам не до співу, їм доводиться трудитися з ранку до вечора. Пташенята постійно голодні, їм потрібно багато їжі, тому що ростуть вони дуже швидко. Пташеня до вечора може важити вдвічі більше, ніж уранці. Птахам доводиться по 500—600 раз літати до гнізда, знищуючи тисячі комах. Найменша пташка наших лісів —золотомушка, яка важить усього близько 6 г, з'їдає стільки ж за масою комах.

 

1. Що роблять птахи після відкладання яєць?

 

2. Чому в лісах затихає спів?

 

3. Як змінюється вага пташеняти порівняно з ранком?

 

                                                             4 група

Прочитайте текст.

Охорона птахів

 

В період, коли птахи піклуються про свою малечу, треба якнайменше їх турбувати. Птахи, якщо їх наполохати, змушені покидати гнізда.

Дорослих птахів не можна чіпати, коли вони линяють. У лебедів, гусей, качок, журавлів одночасно випадає все пір’я з крил, птахи втрачають здатність літати, ховаються чим подалі.

Для охорони люди виготовляють шпаківні та будиночки для птахів, заносять до Червоної книги рідкісних птахів.

 

 

1. Чому не можна турбувати птахів коли вони піклуються про свою малечу?

2. Чому дорослих птахів не можна чіпати, коли вони линяють?

 

3. Що люди роблять для охорони птахів?

019 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Діти, зверніть увагу на зображення.

— Як саме люди допомагають шпакам?

 

VIII. Закріплення і осмислення.

 

      1. Робота в зошитах.

      2. Аналіз народних прикмет.

     — Висловіть   оцінні судження щодо істинності прогнозування погоди навесні за народними прикметами

Жайворонки над полями закружляли — трава зазеленіла.

Побачив шпака у дворі - знай: весна на порі.

 

      IX. Узагальнення і систематизація

  1. Завдання на вилучення зайвого.

Робота в групах

Для кожної на картці наведено птахів з яких діти мають виокремити перелітних птахів.

1 підгрупа      2 підгрупа           3 підгрупа          4 підгрупа

         Жайворонок        Голуб                     Зозуля                 Дятел

         Горобець            Лелека                    Соловейко           Шпак

         Зозуля                Синичка                   Сорока               граки     

         Ворони             Зяблики                    Дикі гуси           соловейко

  • Визначте з перелічених птахів перелітних.
  • Чому саме цих птахів ми відносимо до перелітних? За якою ознакою?
  • Чому інші птахи відносяться до осілих?

 

  1. Завдання типу «так», «ні» з аргументацією думки. (робота з сигнальними картками)

 

Птахи представники тваринного світу.

Граки – осілі птахи.

Першою прилітає вивільга.

Всі птахи мають крила.

Тіло вкрите пір’ям .

Птахи ведуть нічний спосіб життя.

 

X. Підсумок уроку.

 

         Інтерактивна методика «Сенкан» (п’ятиряддя)

Кожна група дітей складає сенкан до слова
1) Птахи                                                          (ім'я, іменник, тема розмови)
2)                                                                       (  Які? Який? Яка?).
3)                                                                       (що роблять?).    
4)                                                                      (речення по темі)                                                                       
5)                                                                     (Узагальнення, синоніми). 
 

 

  Доведіть, що птахи відносяться до однієї з груп тварин.

 

Підрахунок пір’їнок, нагородження Мудрої сови.

 

XI. Домашнє завдання.

  Вдома попрацюємо по групах. Підготуйте повідомлення про перелітніх птахів, які мешкають в різних середовищах.

Іскорки-  « Перелітні птахи лісу»;

Піщинки - «Перелітні птахи полів»;

Краплинки-  «Перелітні птахи серед людей»

Повітряні кульки - «Перелітні птахи водойм»

 

 

ФОТОЗВІТ УРОКУ

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\На презетацію\DSC01623.JPG

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\На презетацію\P1220837.JPG

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\На презетацію\P1220851.JPG

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\На презетацію\P1220853.JPG

docx
Додано
5 березня 2019
Переглядів
1230
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку