Тема: Повість Оноре де Бальзак « Гобсек »: проблематика твору, соціально-історична зумовленість персонажів, неоднозначність образу Гобсека .
Гроші-головний закон світу.
Бальзак
Мета: Дослідити основні прийоми і засоби характеристики персонажів пості, розкрити руйнівну силу «влади золота» на людей, на міжособистісні та суспільні стосунки , з’ясування суті філософії Гобсека, неоднозначності цього образу .
Тип уроку: Комбінований.
Зміст роботи.
З’ясування головних тем роману «Батько Горіо»:
- влада грошей ;
- егоїзм людини і гонитва за насолодами ;
- втрачені ілюзії.
3. Повідомлення про історію створення Бальзаком повісті «Гобсек»:
1820 р.-нарис про лихваря, повість «Небезпека розбещеності »;
1835 р.- новий варіант повісті «Гобсек» (вміщено до сцен приватного життя «Етюдів про звичаї » «Людської комедії»).
4.Робата над текстом повісті . З’ясування її композиції, поняття «повість у повісті» ,засобів і прийомів характеристики персонажів, постаті лихваря Гобсека.
5. Аналіз образу головного героя.
Портрет.
Віктор Гюго зазначав: «Обличчя людини завжди віддзеркалює її внутрішній світ, і помилково вважати , що думка позбавлена забарвлення».
Характер.
«Людина – вексель », «людина - автомат», «людина- удав і живоглот». Що це означає?
Суть філософії Гобсека.
«Тільки одне досить надійне – це золото. У золоті зосереджені всі сили людства».
«Золото – ось духовна сутність усього теперішнього суспільства».
«Що таке життя ? Машина, яка приводять у рух гроші».
«Я володію світом… а світ не має наді мною ані найменшої влади».
«У мене погляд як у Господа Бога, я зазираю в душі ».
«Я читаю у серцях. Від мене ніщо не сховається».
«У мене принципи змінюються згідно з обставинами ».
«Я досить багатий, щоб купувати людську совість, щоб управляти міністрами… ».
Умови життя Гобсека.
З’ясування значення характерних деталей.
Підсумок життя Гобсека .
- До чого може дійти сутність ,коли вона перетворюється на сліпий, позбавлений усякої логіки інстинкт?
- Розгляд сутності поняття «бальзаківська пристрасть» на прикладі образів Гобсека , Максима де Трая , Анастазі де Ресто .
- «Він перепробував усі засоби , щоб здобути багатство»( Дервіль про Гобсека)
- «Найтривкіша з усіх насолод –марнославство. Марнославство – це наше «я». А задовольнити його можна тільки золотом . Потопом золота! Щоб здійснити свої примхи , ми потребуємо часу , засобів і зусиль. Так от, у золоті все це є в зародку , і воно все дає у житті .
Так от, усі людські пристрасті, розпалені зіткненням інтересів у вашому нинішньому суспільстві , приходять переді мною ,я влаштовую їм
огляд , а сам живу спокійно.
Тобто вашу наукову допитливість , своєрідну боротьбу , в якій людина завжди зазнає поразки , я замінюю вивченням усіх потаємних пружин, що рухають людством »(з монологу Гобсека).
- « Такої вишуканості манер ніде у світі не побачиш . Він процвиндрює тисяч сто на рік , а проте ніхто не чув , щоб у нього десь був бодай поганенький маєток чи рента. Це такий собі сучасний мандрівний рицар , що здійснює подвиги в солонах, будуарах та на бульварах , це свого роду амфібія …Отож Максим де Трай – створіння дивовижне , на все придатне й ні що не здатне ,суб’єкт, який розбуджує в людях страх і зневагу ,всезнайка і цілковитий неук... людина, яку можуть гризти турботи , а не докори совісті…»(Граф де Борн про Максима де Трая).
- «Молодий франт став її злим генієм. Я подивувався проникливості Гобсека , який ще чотири роки тому передбачав майбутнє цих двох людей, коли йому до рук потрапив їхній перший вексель »(зі спогадів Дервіля де Максима де Трая і графиню Анастазі де Ресто)
- «Від вас віє холодом . Ви були поганою дочкою , поганою дружиною , ви будете поганою матір’ю …» (граф де Ресто до своєї дружини Анастазі де Ресто).
- «- А ви знаєте , який герб у Ресто ?-озвався граф де Борн.- Червлене поле, розітнуте срібною смугою з чотирма чорними хрестами на золотому тлі. Дуже стародавній герб».
- Справді , - підтвердила віконтеса .- До того ж Каміла може й не зустрічатися зі своєю свекрухою ,яка порушила девіз на цьому гербі: «Pes tuta» (лат.- надійність ) (пані де Граньє про Анастазі де Ресто).
Значення образів адвоката Дервіля і Фанні Мальво .
Загальний висновок : несумісність прагнень до накопичень багатств і задоволення егоїстичних потреб у насолодах з благородством внутрішнього світу людини.\
Символічне значення образу Гобсека та його імені.
- Чи існують гобсеки в наш час?
- Чому важко опиратися владі грошей?
- Що знищує людину , робить з неї «векселя», «автомата» людину без душі?
Домашнє завдання.
1. Написання лист до одного з персонажів повісті «Гобсек».
2. Охарактеризувати філософію Гобсека , зважаючи на вислів англійського письменника Оскара Уайльда : «Що таке цинік ? Людина , яка знає всьому ціну , але не знає цінностей».