Повітря, його властивості та склад. Практичний блок. Спостереження дослідів, які демонструють властивості повітря.

Про матеріал
: формувати уявлення про повітря, його основні властивості та значення. Розвивати дослідницькі навички, критичне мислення, уміння працювати в команді. Виховувати екологічну свідомість. Ключові та предметні компетентності: мовленнєва, природнича, математична, ІКТ, соціальна, екологічна, здоров’язбережувальна. Учні пояснюють властивості повітря та проводять досліди.
Перегляд файлу

Тема: «Повітря. Властивості повітря»

Мета уроку: формувати уявлення про повітря, його основні властивості та значення. Розвивати дослідницькі навички, критичне мислення, уміння працювати в команді. Виховувати екологічну свідомість.

Ключові та предметні компетентності: мовленнєва, природнича, математична, ІКТ, соціальна, екологічна, здоров’язбережувальна. Учні пояснюють властивості повітря та проводять досліди.

3. Обладнання

Склянки, вода, свічка, кульки, аркуші паперу.

Використані ресурси:

Підручник: Будна Н.О.,  Гладюк Т. ЯДС , 3 клас.

Ютуб – канал «З любов’ю до дітей»  Гімнастика для очей

Освітній сайт «Електронний помічник учителя»

Презентація до уроку з власною розробкою.

  Тип уроку - комбінований

                                                         Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація знань

Хвилинка  фенологічних спостережень.

Повторюємо. Кубик Блума (Назви, поясни, чому, поділись, придумай, запропонуй).

III. Оголошення теми. Чарівна скринька.

Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

    Земля оточена  з усіх боків повітрям. Воно невидиме, але є усюди. Повітря

заповнює щілини, є у ґрунті, у воді. Без повітря не можуть жити рослини, тварини, люди. Але воно потрібне не тільки для дихання. Повітря розсіює сонячні промені вдень, вночі оберігає від охолодження, є своєрідним щитом для планети. Що ж таке повітря?

      Повітря – це суміш газів. Основні з них: азот (78%) і кисень (21%). Інші становлять лише близько 1% (в тому числі вуглекислий газ – 0,03%). Кожний з газів виконує свою роль. У повітрі також є водяна пара. Вона виділяється в повітря листям рослин, під час дихання людей і тварин, а також внаслідок випаровування води з ґрунту, з поверхні озер, морів та океанів. Водяна пара перетворюється на дощ і сніг, без яких життя на Землі було б неможливе. Крім газів у повітрі є домішки (дим, сажа, пил та інші речовини).

 

IV. Дослідницький блок

Існування повітря навколо нас – істина, але її треба довести. Тож давайте проведемо досліди.

Дослід 1 – Повітря не має кольору. Воно рухається.

Візьміть аркуш паперу та помахайте біля обличчя. Що ви відчуваєте?

Висновок: повітря можна відчути, коли воно рухається.

Дослід 2 – повітря пружне.

Надуємо кульку і кинемо її на підлогу. Кулька стискається під час удару, а потім розширюється, відскакуючи від підлоги.

Висновок: повітря пружне.

Дослід 3 – повітря затримує тепло.

Візьмемо дві склянки з гарячою водою. Виміряємо температуру води в них. Одну склянку залишимо відкритою. Другу – накриємо більшою склянкою. Через деякий час знову виміряємо температуру води в обох склянках.

Висновок: повітря затримує тепло.

Дослід 4 – повітря при нагріванні розширюється, а при охолодженні - стискається.

На пляшку одягнемо  гумову рукавичку. Поставимо пляшку у гарячу воду. Що відбувається?

 - Чому рукавичка надулась?

Опустимо пляшку у холодну воду. Чому рукавичка здулась?

Висновок: повітря при нагріванні розширюється, а при охолодженні - стискається.

Дослід 5- повітря не має запаху.

Повітря поширює запахи інших речовин і матеріалів.

Розбризкаємо освіжувач повітря. Через деякий час зможемо відчути аромат на певній відстані.

Висновок: повітря не має запаху.

Дослід 6- повітря заповнює всі порожнини.

Опустимо порожню склянку догори дном у посудину з водою.

 -    Чи заповнює вода склянку? Чому?

   Якщо склянку повільно  нахиляти, то можна  побачити як зі склянки виходять  бульбашки  повітря, а в неї заходить вода.

Висновок: повітря є всюди

Дослід 7- повітря підтримує горіння

Повітря містить кисень, який підтримує горіння. Дослід зі свічкою у склянці демонструє це: свічка горить, поки є кисень, але гасне. Коли він вичерпується всередині.

Висновок- повітря підтримує горіння.

Фізкультхвилинка

V. Робота з підручником С. 105. Робота в групах.

4 групи досліджують: повітря в природі, властивості, чисте повітря і здоров’я, використання руху повітря.

VII. Підсумок

Повітря невидиме, має властивості, які можна досліджувати.

VIIІ. Рефлексія «Рюкзак»

Наповніть символічні рюкзаки враженнями за урок, побажаннями.

Я навчив (-ла)ся…

Я запам‘ятав (-ла) …

Мені дуже сподобалось…

Я хочу подякувати…

 

IX. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника на С. 104-106, за результатами досліджень заповнити таблицю 2 у друкованому  зошиті на С. 32.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сумський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 21

                              Сумської міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

           Розробка показового уроку з теми:

         «Повітря, його властивості та склад»

проведеного 18 листопада 2025 року в 3 –А класі

(у межах методичного тижня «Шляхи розв’язання актуальних проблем реалізації компетентнісно орієнтованого навчання як парадигми сучасної української школи», група Б)

 

 

 

                                                        Вчитель початкових класів

                                                                                Кухта І.М.

                                

                                          2025/2026 навчальний рік

 

docx
Додано
22 грудня 2025
Переглядів
105
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку