Виконала Сухенко Ольга 1 МХЗ
Укладіть компетентнісні завдання з кожної теми (згідно КТП)
Повторення основних відомостей про органічні сполуки
Завдання № 1
Вчені радять усім чавкати і їсти руками!
Всі ми знаємо, що це дуже негарно і неввічливо їсти з відкритим ротом, тому ми звикли жувати повільно і не плямкати. Експерт Оксфордського університету закликає нас забути про ці соціальні норми, адже тільки порушуючи ці правила, ми можемо насолодитися повним смаком їжі!
"Ми все робили неправильно", — сказав Чарльз Спенс, професор експериментальної психології.
М'ясо, фрукти та овочі містять леткі органічні сполуки, такі як складні ефіри, кетони, терпеноїди та альдегіди. Вони надають страві характерний аромат і надають її особливий смак.
Коли вони потрапляють в певну частину носа, активізуються нюхові сенсорні нейрони, які безпосередньо з'єднуються з мозком і посилюють наше сприйняття їжі.
Але звук чавкання також грає свою роль! Професор Спенс сказав: "Коли справа стосується звуку, ми любимо шумну їжу — подумайте про хрустку їжу. Яблука, чипси, панірування курки — все це збуджує апетит. Але щоб краще почути хрускіт яблука, картопляної скоринки, морквяної палички, крекеру, хрусткого хліба або жмені попкорну, ми завжди повинні відкинути свої манери і жувати з відкритим ротом».
Завдання № 2. Розгляньте малюнки і дайте відповіді на запитання.
Охарактеризуйте значення хімічних знань в облаштуванні кімнати. Охарактеризуйте значення хімічних знань в облаштуванні кімнати?
Тема 1. Теорія будови органічних сполук
Завдання № 1 Знаючи властивості органічних речовин, можна встановити їх хімічну будову і навпаки за будовою - спрогнозувати властивості.
Спрогнозуйте, які фізичні та хімічні властивості будуть у:
Тема 2. Вуглеводні
Завдання №1 Прочитайте тест, проаналізуйте графік і дайте відповіді на запитання.
«За словами співзасновника Bennamann Кріса Манна, їм вдалося створити перший у світі трактор New Holland T7 Methane Power LNG потужністю 270 кінських сил, який працює виключно на рідкому метані — фактично він є "першопрохідником" в зневуглецьовуванні світового сільськогосподарського виробництва та реалізації економіки замкнутого кола».
Тема 3. Гетероциклічні сполуки
Задача. Високі дози кофеїну впливають на механізм контролю реплікації ДНК в клітинах ссавців. Типова чашка кави (150 мл) містить 100 мг кофеїну. Скільки чашок каву необхідно випити, щоб досягти дози (10 мм) , необхідної, щоб кофеїн впливав на реплікацію ДНК? Якщо доросла людина містить близько 40 л. води.
Тема 4. Природні джерела вуглеводнів та їх переробка
(нафта в той час використовувалася переважно як ліки)
(на підприємстві по виробництву фотогену виготовляли гас для гасових ламп)
(вугілля має нижчу температура згоряння, ніж мазут)
Доповнення: мова йде про англійське вугілля дуже невисокої якості.
Але виграш був би в кожному разі: нафта – найбільш теплоємне пали
(цим нафтопродуктом був бензин. Спалювати його боялися через небезпеку вибуху. Колодязі ніколи не заповнювалися бо по тріщинах в породах бензин опускався вглиб землі)
6. Що ви подумаєте, побачивши геолога, руки й обличчя якого вимащені нафтою?
а) що він таким чином рятується від комарів;
б) що він лікує якусь хворобу шкіри;
в) що нещодавно він святкував відкриття нового нафтового родовища.
( у геологів існує звичай вмиватися нафтою щойно відкритого родовища)
Тема 5. Оксигеновмісні органічні сполуки
Завдання № 1 . Прочитай опис і дізнайся про яку сполуку йде мова.
….. є біологічно активним реагентом: під його впливом відбувається зсідання (денатурація) білка. На цьому ґрунтується застосування……..як дезінфекційного засобу, а також засобу для дублення (обробка шкіри або іншої сировини вимочуванням у спеціальному розчині). Його застосовують для виготовлення вологих препаратів. У музеях природи або кабінетах біології можна побачити жаб, змій тощо в баночках з …... Його застосовують для виготовлення анатомічних та зоологічних препаратів, а також опудал.
Завдання № 2
Альдегіди входять до складу різних харчових продуктів і спецій, надаючи їм своєрідного запаху. Познач на кожній структурній формулі альдегіду характеристичну групу, обвівши її кружечком.
Завдання № 3
Цей насичений одноатомний спирт можна застосувати у складі дезінфекційних засобів Масова частка Оксигену в його молекулі — 26,67 %. Виведи молекулярну формулу спирту. Склади структурні формули можливих ізомерів та їхні назви.
Завдання № 4
На клинописних табличках із Месопотамії згадується жінка Таппуті, яка займалася створенням парфумів. Процес займав багато днів. Витяжка з квітів багаторазово дистилювалася, а потім змішувалася зі смолою мірри, подрібненим коренем аїру й знову проходила через дистиляцію.
Виходила досить стійка ароматна вода. Але парфуми необов'язково були рідкими: деякі види олій змішували з жиром і отримували мазі, які не лише парфумували шкіру, а й лікували шкірні хвороби.
A Карбомір
B Віск бджолиний
C Спермацет
D Серотонін
E Вазелін
A Гліцерин
B Вазелін
C Цукровий сироп
D Ланолін
E Желатин
A Натрій лаурилсульфат
B Пентол
C Желатоза
D Емульгатор Кутумовий
E Полівінілпіролідон
Тема 6. Нітрогеновмісні органічні сполуки
Завдання №1 Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.
Його у спіруліні настільки багато (60-70%, тобто в 10 г рослини його стільки, скільки в 1 кг яловичини), що це, мабуть, одна з головних причин популярності даної водорості серед людей, які відмовилися від продуктів тваринного походження. Людина яка регулярно вживає спіруліну, відчуває величезний приплив енергії і сил. Плюсом є і те, що засвоюється рослинний білок набагато легше і швидше, ніж м'ясний. Крім цього, водорість містить в собі поліненасичені жирні кислоти (лінолеву і ліноленову).
Тема 7. Синтетичні високомолекулярні речовини та полімерні матеріали на їх основі
Завдання №1 Маркування упаковок
Кожна людина у своєму повсякденному житті використовує пластик, а найбільше – це пластикові пляшки. Але не кожна людина знає про його негативний вплив на здоров’я людини та навколишнє середовище.
Уважно розгляньте склад упаковки. Ознайомитися з маркуванням, визначте код маркування, матеріал з якого він виготовлений, тип пластику, використаного для розфасування продукту. Запропонуйте метод утилізації.
Тема 7. Органічна хімія в сучасному суспільстві
Кроссенс «Органічна хімія»
За кожним кросенсом визначити, що поєднує ці малюнки та назви та дати відповідь замість знака питання.