Урок-подорож
містами України
в мовознавчу країну «Дієслово»
Урок-кейс
ТЕМА: Узагальнення вивченого матеріалу про дієслово
Мета:
- розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, критичне й логічне мислення;
- виховувати почуття взаємодопомоги,національної гідності, патріотизм, повагу до народної творчості, до історичних і природних пам’яток України.
ТИП УРОКУ: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Методи та прийоми: елементи проектної технології, слово вчителя, бесіда , метод вправ ( вправи з ключем, ситуативна вправа), технологія критичного мислення (заповнення діаграми Ейлера-Вена), робота в парах, колективна робота, бліц-опитування, самостійна робота, робота з кросвордом , проблемні питання
Внутрішньопредметні зв'язки: із розділом «Іменник», народознавство, література.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія, англійська мова, російська мова, математика
ОБЛАДНАННЯ:
Презентація «Міста України» (Київ, Львів,Словꞌянськ, Переяслав-Хмельницький, Канів, Ковель, Умань, Коломия, Одеса)
Мудрий не той, хто надто
багато знає, а той , чиї знання
корисні
Есхіл
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня бажаю усім. Сьогодні нас чекає багато роботи, тому давайте разом налаштуємось на робочий лад: повторюймо разом: я сильний, я вільний, я розумний, я вмію, я знаю, я зможу. Усміхніться одне одному – і до вас прийде радісний настрій, і світ усміхатиметься вам, і всім стане легше і краще на душі. А тепер прошу усіх сідати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
Такими Ви будете обовꞌязково, бо Ви - найкращі, бо Ви - ерудовані, бо Ви-активні.
(прочитаймо всі разом ці слова)
(як ви розумієте це висловлювання?)
ІV. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу
СЛАЙД №______
Учитель: Наша подорож містами України в мовознавчу країну «Дієслово» починається. Усі готові ? Вирушаймо!
Мешканці кожного міста приготували для Вас цікаві завдання.
Наш потяг швидко мчить містами України.
Перше місто, до якого ми здійснюємо подорож – це Київ. Чому Київ?
( слайд № …………………..)
Перща зупинка в місті Київ. « Дієслівна Україна »
СЛАЙД №____Екскурсовод: (учень) показує на карті
Окрасою Києва є Хрещатик.
Гордістю є Києво-Печерська лавра, що включає в себе цілий комплекс чудових церков, яким майже 1000 років.
Вражає своєю величчю Софійський собор , збудований ще за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Тут були створені перші в Київській Русі бібліотека та школа.
Учитель: Ми всі любимо свою країну.
Завдання: запишіть дієслова, до слова «Україна»(розцвітаєш,зростаєш,милуєш,єднає,виховує,захищає,зміцнює)
( 1 учень записує на дошці, усі в робочих зошитах)
|
Друга зупинка –це місто Львів . « Теоретична»
СЛАЙД №______ Наш поїзд робить зупинку уЛьвові (показ на карті)
Екскурсовод: Львів — одне з найкращих міст Європи. Засноване воно було близько 700років тому. Згідно з одними джерелами, його побудував князь Данило Галицький і назвав на честь найстаршого сина Лева.
Учитель: Мешканці цього міста запрошують Вас до інтервꞌю про прикметник.
Отже, зараз ми спробуємо швидко давати відповіді на запитання про дієслово.
І проведемо це у формі « Бліц-опитування»
- Які граматичні ознаки дієслова вам відомі?
- Які види дієслова ви знаєте?
- На які питання відповідає неозначена форма дієслова?
- Назвіть часи дієслова.
- Дієвідміни дієслів та їх закінчення.
- Яку синтаксичну роль виконують дієслова?
- У яких способах можуть вживатися дієслова?
- Назвіть способи творення дієслів.
- Яким членом речення виступає дієслово?
- Як пишеться НЕ з дієсловами?
СЛАЙД №______ Третя зупинка місто Переяслав- Хмельницький.
«Морфологічно – синтаксична»
Саме в цьому місті є музей рушника , який було створено в 1995 р., він розміщується в унікальній пам'ятці архітектури 17 ст., дерев'яній козацькій церкві.
Учитель: Рушник прийшов до нас із сивої давнини. Був взірцем людської працьовитості. Хата без рушників – що родина без дітей.
Складіть із розсипаних слів текст. Підкресліть дієслова.
СЛАЙД №______ Черверта зупинка- місто Умань
Екскурсовод: місто Умань (Черкаська облась), прославилось на всю Україну. Чудовий парк під назвою « Софіївка» - справжня перлина України. Уже більше 200 років вражає Софіївка своєю красою та неповторністю.
Завдання Лавка ерудитів
Вчитель. А зараз присядемо трохи на лавку і відпочинемо.
- Пояснити значення фразеологізмів, до складу яких входять дієслова:
Прикусити язика - замовкнути
Упадати у вічі – бути особливо помітним
Одібрало мову – втратити здатність говорити
Пекти раків – червоніти
Накивати п'ятами – втекти
Поставити крапку над «і» – з'ясувати все до кінця
Пасти задніх – бути позаду
Як води в рот набрати – мовчати
Тримати язика за зубами – мовчати
Взяти гору – перемогти
Фізхвилинка
СЛАЙД №______ П’ята зупинка місто Канів.
У Каневі знаходиться перший народний музей Кобзаря – Тарасова світлиця. Він нараховує понад 20 тисяч унікальних пам’яток.
Прослухайте поезію Т. Шевченка та випішіть дієслова.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.
(Т. Шевченко)
СЛАЙД №______ Місто Ковель. Зупинка №6 «Тестове завдання»
Екскурсовод:У світі -1384 памꞌятники Шевченку. Із них 1256 в Україні, а 35- за кордоном. Найвищий у світі памꞌятник Шевченкові, висотою 7 метрів у місті Ковелі Волинської області.
Учитель: Як ви думаєте , яке завдання на цій зупинці ми будемо виконувати?
Тести з теми «Дієслово»
1. Дієслово – це частина мови, яка:
а) означає назву ознаки предмета або його приналежності;
б) означає дію стан предмета;
в) виражає ознаку дії, предмета чи іншої ознаки;
г) означає назву предмета;
2. Дієслово відповідає на питання…
а) де? коли?; б) хто? що?; в) що робить? що зробить? г) який? яка? яке?
3. Укажіть рядок, у якому всі слова – дієслова:
а) читати, малювання, бігти, плавати;
б) швидко, писати, скакати, хворіти;
в) прийшла, зійшли, співають, зеленіє;
г) зашумів, стрибати, вправно, зварити
4.У якому рядку всі дієслова належать до особових форм?
а) Привіз, запалила, світити, співаючи;
б) приніс, малюй, звечоріти, зробила;
в) розбив, радіти, танцюй, збила б;
г) ворогують, співаємо, піднімай, зберешся.
5. У якому рядку всі дієслова доконаного виду?
а) Ходить, цвітуть, розвіяла, задуматися.
б) сколихнув, доглянути, подивився, сказала;
в) забудуть, шукав, гойдає, прогримить;
г) зашумів, побачила, злиться, колисає.
6. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова недоконаного виду:
а) принести, казати, ворушиться;
б) писав, малюю, буду грати;
в) проводити, прочитав, глянула;
г) рахувати, написав, співати
7. Позначити рядок, у якому всі дієслова є інфінітивами
а) Охопити, побачити, ішов.
б) Говорити, спати, сміятися.
в) Читати, нахнюпитися, діждалися.
г) Малювала, стежити, махати.
8. У якому рядку всі дієслова майбутнього часу?
а) Заспіваю, буду малювати, сумую, читатиму;
б) покличуть, буду кричати, наллю, відпочиватиму;
в) відвідаєш, будеш вірити, рухаюсь, вкажіть;
г) складатиме, будуть танцювати, доводжу, вибери.
9. Дієслово має такі форми:
а) неозначена форма, особове дієслово;
б)дієприкметник, дієприслівник;
в) неозначена форма, інфінітив, особове дієслово;
г) неозначена форма, особове дієслово, безособові форм на -но, -то, дієприкметник, дієприслівник.
СЛАЙД №______ Восьме місто – це Коломия. Зупинка № 8«Орфографічна»
Ми не випадково з вами завітали до цього чудового містечка, в якому знаходиться єдиний у світі Музей писанки.
Екскурсовод: Візиткою Коломиї стала споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця. Висота музею – 14 метрів, а діаметр – 10. Приміщення виготовлене повністю з кольорового скла. До речі, воно не має даху! Зараз музей володіє колекцією понад 6000 писанок, представлених з різних регіонів України та з-за кордону.
Завдання Розподільний диктант.
Вчитель. Пригадаймо способи дієслів. Записати дієслова у 3 колонки (дійсний, умовний, наказовий)
Розказали б, говори, спілкуйся, балакайте, бесідував, перемовляються, кричить, скажімо, написала б, не торохти, виставила, говоритиме, теревенив би, замовкніть, домовились би, помовчала б.
СЛАЙД №______ Девꞌята зупинка в місті Одеса. Лінгвістична гра «Веселі східці
Робота в парах Пара, яка виконає завдання подає сигнал, піднявши руки та взявшись за долоні.
|
|
Учитель: Завдання має назву «Веселі східці». А якими сходами відоме місто Одеса?
Екскурсовод: Потьомкінські сходи – не просто гарне місце в Одесі, це справжня історична цінність, які складаються з 192 сходинок. Вони закладені в 1825 році.
Утворіть від іменників прикметники за допомогою суфіксів -ичн- (-ічн-, -їчн-). Запишіть їх у відповідні клітинки.
1. Епос(грец.). 2. Фізика (грец.). 3. Класика (лат.). 4. Проза (лат.).
5. Академія(лат.). 6. Математика (грец.). 7. Фізіологія(грец.). 8. Катастрофа (грец.).
1 |
|
|
|
|
и |
й |
|||||||
2 |
|
|
|
|
|
и |
Й |
||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
И |
й |
|||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
и |
й |
||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
и |
й |
|||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и |
Й |
||
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
И |
й |
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и |
й |
Відповіді. 1. Епічний (грец.). 2. Фізичний (грец.). 3. Класичний (лат.). 4. Прозаїчний (лат.). 5. Академічний (лат.). 6. Математичний (грец.). 7. Фізіологічний (грец.). 8. Катастрофічний (грец.).
Десята зупинка – це знову Одеса. « Загадкова»
Усно. Усі разом |
Дуже я люблю всі дії
І що хочеш, я умію,
Є у мене вид і час,
Спосіб маю повсякчас.
Лиш учіть мене сумлінно,
Озвусь я неодмінно.
Вмію діяти чудово,
Отже, звусь я Дієслово.
1. Виписати дієслово, визначити час, особу, число.
Двічі родився, у школі не вчився, а години знає. (Півень)
З води росте, на воді сидить, у воду дивиться. (Лілея)
Не їсть, не п’є, а стоїть та б’є. (Годинник)
Книжки читаю, а літер не знаю. (Окуляри)
ПІДСУМОК УРОКУ