Повторення вивченого про іменник як частину мови.

Про матеріал
Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника; продовжувати формувати вміння визначати рід, число,відмінок іменників, ставити іменники в початковій формі; розвивати мовлення і мислення учнів, творчій підхід до виконання завдань; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, вміння вести дискусію, інтерес до вивчення рідної мови.
Перегляд файлу

1

 

      УКРАЇНСЬКА   МОВА   4 КЛАС.

 

      Тема.  Повторення вивченого про іменник як частину мови.

Мета. Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника; продовжувати формувати вміння визначати рід, число,відмінок іменників, ставити іменники в початковій формі; розвивати мовлення і мислення учнів, творчій підхід до виконання завдань; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, вміння вести дискусію, інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: таблиці, сигнальні картки, картки для індивідуальної роботи, малюнки, кошики зі сніжинками, ребуси, мікрофон.

Тип уроку: закріплення та узагальнення знань.

Форма проведення : урок - змагання.

 

План уроку

 

    1.   Організація класу.

    2.   Повідомлення тими і мети уроку.

    3.   Актуалізація опорних знань.

    4.    Хвилинка каліграфії.

    5.   Контроль, корекція та узагальнення знань.

            а) Відмінювання слів. ( робота в парах).

            б) Гра “ Відшукай і провідміняй слова.”

            в) Самостійна робота ( картки).

    6. Творча робота в групах.

             а) складання речень;

                 б) добір заголовка;

                 в) коментоване письмо;

                  г) визначення відмінків іменників.

      7.  Фізкультхвилинка.

      8.  Творчі завдання.

                   а) гра” Слово в слові”;

б) розвиток умінь і навичок. Гра “ Виростимо речення”;

                   в) відгадування загадок;

                   г) відгадування ребусів.

       9.  Домашнє завдання.

      10. Аналіз та оцінка знань.

     11.  Підсумок уроку.

          

Хід уроку

  1. Організація класу.  

                             У нас сьогодні ніби свято

                                 Гостей зібралося багато

                                 Ану ж до них поверніться

                                 І веселенько посміхніться.

                

             

.

  Учитель                                                                    Діти

Сидимо                                                                        рівно

Пишемо                                                                       гарно

Слухаємо                                                                     уважно

Відповідаємо                                                               чітко.

 

   2. Повідомлення теми і мети уроку.

 Діти, ми з вами вивчили частину мови, яка є найуживанішою. Це іменник. Сьогодні на уроці ми підсумуємо й повторимо вивчений матеріал . Пригадаємо з вами основні знання, які отримали про цю частину мови. Урок у нас підсумковий.

              На уроці підсумковім

              Треба дружно працювати,

              Щоб змогли на всі питання

              Повні відповіді дати.

 

 

Учень декламує вірш

Чи ви задумувались, відкіль оті

У нашій мові зливки золоті?

Як намистинки, диво калинове –

Частини мови.

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Іменник взяв собі на плечі

Велике диво – визначати речі:

Ім’я, найменування і наймення.

Робота. Біль. І радість і натхнення.

 Слова ці – назви наче звичні,

 Полюбиш їх – красиві, поетичні!

 „Ура! – гукнеш ти друзям неодмінно,-

 Сьогодні з мови я дістав «відмінно».

 

 - Я теж вам бажаю отримати сьогодні лише бали високого рівня. Надворі у нас вже пізня осінь, але скоро до нас завітає зима, яку всі діти дуже полюбляють. У кошиках вона передала вам подарунки – сніжинки, це - бали. Одна правильна відповідь -  берете собі один подарунок. В кінці уроку підрахуємо, хто скільки зібрав балів.

3. Узагальнення й систематизація вивченого

- Розпочинає роботу рубрика „Факти „Іменник”

Слайд

1. Факти „Іменник”

- Наші діти підготували цікаві факти про іменник.

Повідомлення учнів:

 

 - Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.

 

- Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному „Словнику української мови” нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.

 

- Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Профагор запропонував поділити всі імена на 3 роди: чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Арістотель запропонував замінити останній термін –  на „середній рід”.

 

- Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає, що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив, що теоретично у мові могло б бути 216 різних відмінків.

 

  1. Актуалізація опорних знань. “ Мозковий штурм”

              На уроці підсумковім

              Треба дружно працювати,

              Щоб змогли на всі питання

              Повні відповіді дати.

 

А ось і перше питання:

- Яку частину мови ми вивчили?

 

      Що називають слова-іменники? (Предмети)

      Щоб іменники відгукнулись, яке питання треба поставити?

         (Хто? Що?)

     Чому до одних іменників ми ставимо питання хто?, а до інших — що? (бо є істоти і неістоти).

       Чому одні іменники ми пишемо з великої літери, а інші з маленької?

(Іменники бувають загальними і власними).

      5. Хвилинка каліграфії.

Відкриваємо зошити записуємо сьогоднішнє число.

Прописуємо букву Зз, буквосполучення з цією буквою, складаємо речення зі словом зима. Прийшло це слово з індоєвропейської мови і означає – холодна пора. Що ви уявляєте, коли чуєте це слово?

Записуємо речення, визначаємо граматичну основу.

 

 

 

 

      5. Контроль, корекція та узагальнення знань. (Робота вгрупах)

Завдання 1. Доберіть спільнокореневі слова (прикметник і дієслово) до даного: зима, молодість, радість, голод. Позначте корінь. Визначте рід іменників. У кожної групи своє слово.

Гра “ Відшукай і провідміняй”.

я

л

м

е

з

І команда

в

о

б

ю

л

ІІ команда

м

у

з

о

р

ІІІ команда

а

л

о

к

ш

IV команда

 

Самостійна робота. Робота з картками.

Постав в кружечку з правильною відповіддю «плюсик»

 

Іменник

назва істоти

назва неістоти

власна

загаль-на

одн.

мн.

ч.р.

ж.р.

с.р.

Київ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Яблуко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Верби

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сніжинка

 

 

 

- Вам потрібно провести розслідування - записати подані словосполучення 1 і 2 команди записують іменники з прямим значенням,3 і 4 – з переносним значенням.

Слайд

Ніс човна, кирпатий ніс, вушко голки, вушко зайчика, очі квітів, сині очі, голос вчителя, голос води, хуртовина айстр, зимова хуртовина.

Перевірка правильності виконання. За правильне виконання покласти сніжинку.

Коментоване письмо. З поданих слів утворіть і запишіть речення.

 

 

 

Фізкультхвилинка.       

 

Робота в групах. Гра “ Слово в слові” Вам потрібно з букв, які є в словах, скласти нове слово, якого роду було слово і якого стало?

І команда

Смола – масло

                      Коні – кіно

                     Атлас - салат

ІІ команда

                     Насос – сосна

                     Село – осел

                     Банка – кабан

ІІІ команда

                     Гори – роги

Марка – рамка

                     Сокіл – лісок

IV команда

                     Руки – кури

Шкода – дошка

                    Спина - напис

Розвиток умінь і навичок. Гра “ Виростимо речення” Додаємо по одному-два слову і утворюємо красиве речення.

Сніжинки.

Білі сніжинки.

Білі сніжинки вкривають землю.

Білі сніжинки вкривають сонну землю.

(Записати речення, виділити основу, визначити відмінок іменників)

Відгадування загадок. Визначити рід іменників – відгадок, провідмінюйте їх.

1 група: Стало біло навкруги -

               Я розтрушую сніги,

               Наганяю холоди,

               Воду сковую в льоди.

               В дружбі з дітьми усіма

               Здогадались? Я ... ( зима)

2 група: Одягли собі пташки

               Червоненькі фартушки.

                Значить сніг і холоди

                Наближаються сюди.

                Придивіться: у дворі

                В чорних шпаках ... ( снігурі)

3 група: В святковому залі

               Стоїть, мов картинка,

                Весела, зелена

                Красуня ... ( ялинка).

4 група: В зимовий студений час

              Люблять всі малята нас.

              З гірки ми рушаєм в путь

              Нас … (санчатами) зовуть.

Відгадування ребусів.

                         

         (вітрила )                                                           (підвал)           

                       .          

           (тісто)                                                              (стрибок)

 Запиши слова, постав їх в орудному відмінку.

Домашнє завдання.

Провідміняй слова ребусів за відмінками.

Аналіз та оцінка знань. (Підрахунок сніжинок-балів).

Підсумок уроку. Метод “ Мікрофон”

Чи сподобався вам урок?

Що сподобалося найбільше?

Який у вас настрій після нашого уроку?

Яку частину мови  ми повторювали на уроці?

Що ви запам’ятали?

Який був наш урок?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Власенко Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
19 березня 2020
Переглядів
483
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку