Тема . Позакласне читання. Тетяна Щербаченко «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала»
Мета:викликати інтерес до самостійного читання сучасної української літератури; розвивати навички самостійної роботи з книгою,знаходження зернин мудрості, які можуть знадобитися в житті;розширювати кругозір учнів;виховувати почуття людської гідності,любові і пошани до близьких
Тип уроку:урок позакласного читання.
Обладнання:портрет письменниці, виставка її книг,ілюстрації до твору.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II Актуалізація опорних знань учнів.
Міні-дискусія «Що людині потрібно для щастя?»
III. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності
1.Проблемне запитання:
«Що ви очікуєте від уроку?Якими кольорами ви можете зобразити свій
настрій?»
2.Завдання на вибір:
- Дібрати прислів’я ,приказки, якими можна охарактеризувати героїню твору.
- Скласти сенкан.
- Скласти рекламу на оповідання.
IV. Засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок
1.Робота над змістом твору.
Відповідаючи на запитання,добираючи відповідні місця з тексту,треба
визначити тему й основну думку оповідання.
- Якою ви уявляєте дівчинку?
- Як Даринка ставиться до життя?
- З скількох частин складається твір?
- Які пестливі слова письменниця використовує у творі?
-Яка пригода вам найбільше запам’яталась?
Тема:розповідь про допитливу добру дівчинку Даринку,її жагу до пізнання
світу.
Основна думка: дитина – майбутня доросла людина, яка повинна осмислено
ставитись до своїх вчинків.
2.Квест з теорії літератури.
Визначте жанр твору і доведіть.
- Які елементи казки наявні у творі?
- Що свідчить про те, що це оповідання?
Отже, жанр твору - дитяче оповідання
3.Запис в зошит.
Оповідання – це невеликий прозовий твір,сюжет якого застосований на
певному епізоді з життя одного персонажа.
4.З”єднайте художні засоби з їх назвами
Епітети Золотаві грушки,веснянкуваті
сунички,несміливий вітерець,
зозулясте пір”я.
Фразеологізми Бджілка в хусточці,зграйка
різнокольорових клубочків,
вклякла навіть іменинниця,
Метафори Пропустити повз вуха,вкинути
смішинку до рота,викидати коники.
5.Робота в парах.
Асоціативний диктант.
Вибрати серед переліку рис ті,які стосуються Даринки ,скласти інформаційне
гроно ,характеризуючи героїню твору:
Весела,енергійна,винахідлива,скупа,незалежна,працьовита,вередлива, «пуп
землі»,товариська,ледача,дотепна.
весела
енергійна
Даринка винахідлива
вередлива
товариська
6.Клоуз – тести.
Завдання,щоб перевірити вашу уважність:
1.Твір складається з …(5 частин)
2.Головна героїня твору…(Даринка)
3.Даринка товаришує з вигаданими друзями…( Бурмосиком ,
Веселиком)
4.Бабуся вчить дівчинку перед сном читати…(молитву)
5.Одного вихідного Даринка перевела стрілки годинників на цілу…
(годину вперед)
6.День народження Даринки…(влітку)
7.Дівчинка вночі в ліжку читала…(енциклопедію)
8.На день народження дідусь подарував онучці…(курочку Мишко)
9.Даринка прив’язала на повідок…(порося)
10.Молодята назвали свинтуса…(Орликом)
11.Дара свого нового сусіда обсипала…(борошном)
12.Після провини дівчинка завжди…(вибачалася)
7. Поетичний конкурс.
Вставте пропущені слова з пісеньки.
Іди, іди , ---(дощику)
Зварю тобі ---(борщику)
Тобі ---(каша),мені ---(борщ).
Щоб рясний падав---(дощ).
8.Завдання на вибір.
Пригадайте, які завдання пропонувалися на початку уроку.
- Якими прислів’ями,приказками можна охарактеризувати Даринку?
(Хто не чинить лихого,тому нічого не страшно.
Шануй сам,шануватимуть тебе люди.
Добре діло роби сміло.)
- Сенкан.
Даринка
весела,винахідлива
фантазує,пустує,товаришує
весела захисниця родинного спокою
дивачка
- Реклама на оповідання
.
9.Метод «Мікрофон».
«Якою у майбутньому ви бачите Даринку?»
V. Підбиття підсумків уроку .
1.Творча робота.
Використовується метод «Кольорова рефлексія»
Завдання: зобразити,як змінився настрій.
2.Гра «Створи квітку щастя»
На завершення уроку створімо з вами «квітку щастя»
Запитання:
«Що потрібно для щасливого життя?»
Записати тільки одну думку. Кожен з вас отримав пелюстку, на якій слід
записати тільки одну думку.
3.Оголошення результатів роботи учнів. Мотивація оцінок
VI. Пояснення домашнього завдання.
Створити власний портрет методом «Бінго».
У поданому зразку чоловічка вписати своє ім”я ,по праву руку написати риси
характеру,які б ви хотіли набути, по ліву руку – риси,яких хотіли б позбутися.
+ -