13 серпня о 18:00Вебінар: Готуємось до навчального року з онлайн-тестами «На Урок»: плануємо наперед

Позакласний захід «Суд над тютюнопалінням»

Про матеріал

Позакласний захід «Суд над тютюнопалінням» розкриє шкідливу звичку з точки зору науки хімії, допоможе зрозуміти всю значимість проблеми.

Перегляд файлу

Суд над тютюнопалінням

 

C:\Users\Q\Desktop\Без названия.jpg

 

МЕТА: виховувати негативне ставлення до нікотину,розширити знання про згубну дію нікотину на організм людини,розвивати здібність до самоаналізу та спостереження, виховувати доброзичливе ставлення до людей.

Хід зняття

1.Вступне слово вчителя.
2. Входить учень .Що ви тут розвели за дебати? Немає від вас ніякого спокою, все повчаєте!
Вчитель. Ми говоримо про вплив шкідливих звичок на організм людини.

УЧЕНЬ. Який негативний вплив, про що ви говорите? Я багато курю і нічого зі мною не сталося. Навіть навпаки - отримую задоволення. Яка шкода може бути від однієї цигарки? Я такий молодий і здоровий, а цигарка така маленька. А попереду все життя, І взагалі, курити модно і престижно. В закордонних фільмах усі круті герої курять. А я так хочу бути схожим на крутого!

Вчитель. Ти не розумієш, що сам собі виносиш вирок, свідомо калічиш своє здоров'я,щоб тебе переконати в цьому, ми запросили лікаря.

Лікар. Ніхто, на жаль, не розуміє, що смертельна доза нікотину для людини - 50-75 мг. Якщо тютюн згоряє довільно, то у дим переходить 20% нікотину, а якщо швидко - то 40%. Коли підлітки на перерві спішно викурюють сигарету, то в їхній організм надходить максимальна кількість нікотину. Викурюючи 20—25 сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. Але чому вона не помирає? Тому що отрута надходить до організму повільно і встигає вступити в процеси обміну речовин.
А от, наприклад, нещодавно стався такий випадок: група молодих людей-затіяла змагання, хто викурить, більше цигарок за один присід. Двоє хлопців одну за другою викурили по 60 цигарок і обоє померли від отруєння нікотином.

УЧЕНЬ(іронічно). Розкажіть мені ще й про те, що крапля нікотину вбиває коня.

 

C:\Users\Q\Desktop\Слайд6.JPG

 

 

Лікар. Так, ми часто не задумуємось над змістом цих слів. Але ж таки справді ,якщо голуба помістити під скляний ковпак і випустити туди дим від 1 цигарки, то через кілька хвилин він загине. А якщо завзятому курцеві поставити медичну п'явку, то вона дуже швидко відпадає і гине в судомах, бо смоктала кров із вмістом нікотину.

 

C:\Users\Q\Desktop\images.jpg


Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв до рота першу в житті цигарку. Ніхто не може докурити першої цигарки до кінця, цьому заважають запаморочення і нудота. У деяких виникає шум в голові, серцебиття, тремтіння рук. У тяжких випадках людина непритомніє. Той, хто починає курити, не дістає ніякого задоволення, але бажання не відставати від друзів і виглядати дорослим змушує його знову і знову братися за цигарку.
УЧЕНЬ.Я знаю, що це погано, але приємно. До того ж болячки загрожуватимуть мені десь але через 15-20 років. Але це буде ще не скоро, може, я й не доживу?Тому треба зараз використовувати всі можливості.

Лікар .Якщо ти не слухаєш мене ,то послухай ,що говорять інші про цю шкідливу звичку.Запрошую тебе на суд над нікотином.З'ясуй усі "за" і "проти". Зроби свій вибір. (Столи в класі ставляться так,щоб усі сиділи один до одного обличчям. На столах — таблички із зазначенням місця учасника суду.

Усі дійові особи, а це: суддя, секретар, прокурор, адвокат, свідки — готують собі відповідні костюми.
Секретар продумує, на чому учасники суду присягатимуться. Це може бути «Кодекс законів про здоров'я».)
(Усі, крім судді та прокурора, сідають на відведені місця)

Секретар. Встати, Суд іде!
(Усі підводяться. Заходить суддя і сідає.)

Секретар. Усім сісти!

Суддя.Сьогодні ми слухаємо справу зі звинувачення у злочині проти людства нікотину.Слово надається адвокату.
(Якщо обвинувач або захисник виступає перший раз, секретар підводить його до «Кодексу законів про здоров'я», і той присягається: — Клянуся говорити правду і лише правду!)

Адвокат. Шановний суд! З другої половини XVI століття паління почало тріумфальну ходу країнами та континентами. І майже відразу розпочалася боротьба проти паління. 1604 р. вийшла праця «Про шкідливість тютюну», що належить Якову і Стюарту, королю Англії. У Росії прихильники тютюну зазнали переслідувань. 1634 року Московський цар Михайло Романов видає наказ про заборону паління. Його син, Олексій Михайлович, визначив покарання, за яким передбачалося за перший раз 60 ударів палицею, за другий — заслання до Сибіру на вільне поселення, відрізання вух та носів (любителям нюхати тютюн), а для торговців тютюном навіть була введена смертна кара.
Але Цигарка виявила мужність, силу волі, здолала всі перешкоди і продовжує існувати на радість усім курцям.
Шановні судді! У моєї підзахисної є багато свідків захисту. Дозвольте заслухати.

Суддя. Дозволяю!

Адвокат. Запросіть історика!
(Секретар запрошує історика.)

Адвокат. Що ви можете сказати на захист тютюну?

Історик. Давайте згадаємо історію царювання Петра І. Він був запеклим прихильником паління тютюну. 1627 року видав указ про відміну заборони та вирощування, торгівлю та споживання тютюну в Росії. Він заохочував поширення тютюну та його паління, шо сприяло розведенню плантацій тютюну, будівництву тютюнових фабрик. Іноземним купцям було дозволено ввозити до країни тютюн і насіння. Під час царювання Катерини розпочалося широке культивування тютюну в південних та північних губерніях Російської імперії. Паління дуже швидко поширилося серед усіх верств населення: серед багатих і бідних, серед освічених та неосвічених.

Адвокат. А що ви можете сказати на захист Цигарки?

Історик. За історичними даними, у XIX столітті з'явилися цигарки. їх поява пов'язана з популярним серед простого люду палінням «самокруток». Незабаром було сконструйовано машини для масового виробництва фабричних «самокруток» — цигарок.

Адвокат. Дякую. Запросіть колекціонера.
(Секретар запрошує колекціонера.)

Адвокат. Що ви можете сказати на захист Цигарки?
Колекціонер. Я давно збираю цигаркові коробочки. Яка насолода сидіти, перебирати їх, розставляти на поличці, розглядати малюнки. Як же я буду поповнювати колекцію, якщо перестануть випускати цигарки? Прошу вас, не засуджуйте її.

Адвокат. Запросіть бізнесмена.
(Секретар запрошує бізнесмена.)

Бізнесмен. Шановні судді! Шановні громадяни! Не знищуйте її! Адже я з цього живу! Що їстимуть мої діти, якщо люди не палитимуть? Адже прибутки від продажу не тільки мої. В усі часи тютюнові монополії давали правителям величезні прибутки.

Адвокат. Дякую. Запросіть головного свідка — запеклого Курця.
(Секретар запрошує Курця.)

Адвокат. Ви палите? ,

Курець. Палив, палю і палитиму (кашляє). Паління заспокоює мою нервову систему (смикається), я не гладшаю, у компанії старших я рівний. Коли їдальня не працює — то я цигаркою тамую голод.
Адвокат. Дякую. Шановні судді! Ви щойно прослухали дуже правдиве свідчення на користь моєї підзахисної. Усі ці свідчення дають підставу на остаточне виправдання Цигарки,

Суддя.Дякую.Вислухаємо сторону звинувачення. Слово надається прокурору.

Прокурор. Шановні судді! Сьогодні ми слухаємо справу особи, яка загубила багатьох людей, зробила нещасними тисячі сімей. Я не буду довго говорити про її злочини, а надаю слово свідкам. Прошу запросити Лікаря!
(Секретар запрошує Лікаря.)

Прокурор. Чи відома вам ця особа?

Лікар. Так, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Коли мені доводиться спілкуватися з хворими на рак легенів, спричинений довготривалим палінням, бачити їхні обличчя, слухати кашель, відчувати, що вони буквально борються за кожний подих, мені хочеться вийти на вулицю, узяти за руку будь-якого парубка, який з шиком палить цигарку, завести його до шпиталю і сказати: «Дивись, ось цим може все скінчитися!» Я впевнений, що після такого відвідування навряд чи знайдеться хоча б один курець, який би негайно не кинув палити. Шкода, що ми, медики, не можемо піти на такий експеримент. і тому звертаємося до плакатів, лекцій, пропаганди проти паління. Повірте нам на слово, усе це дуже-дуже серйозно! Зло тютюну саме в тому, що розрахунок настає непомітно, але обов'язково.

Прокурор. Який-емоційний виступ! Одразу видно, що це наболіле питання в нашого колеги.

Лікар. Куріння — велике лихо. Доведено, що куріння тютюну призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняють до передчасної смерті людей.Курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.Якщо не вірите мені послухайте, про що говорить організм курця.

Нервова система. Куріння викликає безперервне збудження, що ослаблює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової системи. Англійське прислів'я каже: "Курець пускає ворога в свої вуста, який викрадає його мозок. У нього погіршилася пам'ять. Він став робити в 1,5 рази помилок більше, ніж до куріння. Тепер -трієчник, а в молодших класах вчився лише на хороші оцінки. Я став вразливий, нервовий, у мене знизилася працездатність. Конфліктую з вчителями, сперечаюсь із товаришами. Я зовсім змінився, порушився перебіг психічних процесів.

Опорно-рухова система. Мій господар став втомлюватися під час бігу або навіть від тривалої ходьби. З'явилися сильні болі в ногах.

Травна система. Мій господар втратив апетит. Подивіться, як він схуд, як пожовк, які в нього погані зуби. А йому лише 17 років. А все через те, що нікотин із слиною потрапляє в організм. Після кожної викуреної сигарети різко підвищується кислотність шлунку, їжа вчасно не перетравлюється, можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. Куріння притуплює почуття голоду, бо порушується дія ферментів, їх розщеплення та всмоктування в тонких кишках. Він дуже погано їсть, через те так і відстав у розвитку від своїх ровесників.

Кровоносна система. Поки я не одержувала згубної отрути нікотину, я була здорова. Могла скорочуватися 100 тис. разів за добу і перекачувати 100 тонн крові. Мій серцевий м*яз працював легко, ритмічно, не втомлюючись, забезпечуючи клітини організму достатньою кількістю кисню, підтримуючи тиск крові 130/70 мм рт. ст. Але поганий хлопчисько почав курити. І в останній час я відчуваю, що число серцевих скорочень під впливом куріння збільшилося на 30-40 ударів за 1хв. Це відбилося на моєму серцевому м'язі, він став гірше працювати, і я за добу стала одержувати 2-3 тонни крові менше. Я стала зношуватися, втомлюватися, старіти.

Слух. Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової і носової порожнини, дихальних шляхів. Мій господар став вранці кашляти, на уроках фізкультури не може пробігти 3 круга. Через те, ще знижуються захисні властивості слизових оболонок, він часто хворів на простудні захворювання. Подивіться у класний журнал, скільки він пропустив уроків, і ви відчуєте мою правоту.
Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запалення євстахієвої труби. Пошкоджуються слухові рецептори. З'явився біль у вусі, Я став трохи недочувати, а товариші глузують з мене.

Зір. Нікотин порушує білковий обмін і зменшує відкладання жиру. Значна частина амінокислот іде на покриття енергетичних затрат менша — на ріст і відновлення клітин. Знешкоджується нікотин у печінці, легенях, нирках. Протягом 10-15 годин після куріння нікотин і продукти його обміну виділяються через нирки з сечею і потом, з часом виникає цироз (зморщення) печінки. В 40 % курців розладнується рухова функція жовчних шляхів, що призводить до застою жовчі. Ось що чекає мого господаря, а винен в усьому нікотин. Нікотин пошкоджує органи чуття, знижується функція зорового нерва, порушується гострота зору, здатність розпізнавати кольори. Це приходить поступово: зникає сприймання зеленого, червоною, жовтого, синього кольорів. А зовсім недавно я попросив свого господаря пересісти на передню парту поближче до дошки — я став недобачати написане, пошкодився зоровий нерв.
Смертельна доза нікотину для людини — 50-75 мг Викурюючи 20-25 сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. У Французькому курортному місті Ніцці 1934 року гурт молоді влаштував змагання: хто викурить найбільше цигарок? Переможець мав одержати приз. Виграли двоє, але нагороду "переможці" не змогли одержати. Викуривши по 60 цигарок, вони померли. Однорічна дитина отруїлася, з'ївши цигарку. Внаслідок куріння в організмі руйнується значна кількість вітаміну С. Встановлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мл аскорбінової кислоти.Така кількість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з'їсти кг апельсинів. ПІДЛІТОК, ЯКИЙ курить, невисокий на зріст. У нього сіра шкіра, він часто хворіє й кашляє, швидко стомлюється. Лев Толстой кинув курити, коли був уже дорослим. Він писав; "Став зовсім іншою людиною. Просиджую по п'ять годин над роботою, встаю зовсім свіжим, а раніше, коли курив, відчував втому, нудоту, запаморочення в голові. Куріння — це соціальне лихо".
Боротьба з курінням тютюну передбачає збереження здоров'я людини і забезпечення його довголіття. Будемо сподіватися, що в майбутньому всі люди усвідомлять шкідливість "тютюнового зілля» і відмовляться від його вживання.

Лікар.Ось, про що волає організм курця.Я думаю коментарі зайві.

Суддя.Дякую.

Психолог. Панове, можна мені слово?

Суддя. Так, так. Прошу Вас! Представтеся, будь ласка.

Психолог. Я працюю психологом. Одночасно збираю матеріали для своєї наукової роботи.

Прокурор. А над якою темою ви працюєте, дозвольте запитати?

Психолог. «Вплив тютюну на фізичний і психічний розвиток школяра». Так, я хочу звернути вашу увагу на те, що паління завдає непоправної шкоди молодим людям.
Особливо негативний вплив паління на органи дихання, позаяк їхні легені ще не цілком сформовані. Школярі, які палять, неуважніші за школярів, що не палять; а звідси мають і нижчий рівень навчальних досягнень (їх, за підрахунками, 59%). Чому таке трапляється? Насамперед, нікотин та інші отруйні речовини порушують загальний стан організму, знижується інтенсивність нервових процесів.
Цьому сприяє І сама поведінка курців. Нерідко бажання палити з'являється навіть під час уроку і учень думає лише про те, як по дзвонику кинутися в туалет на перекур. Скільки кишенькових грошей витрачається на купівлю цигарок?

Економіст. Як економіст, хочу відмітити, що купівля цигарок серйозно підриває сімейний бюджет. Ці гроші можна використати на відпочинок, на купівлю одягу, апаратури.

Прокурор.Дякую. Шановний суд.Думаю ,цих свідчень досить, щоб засудити підсудну до вищої міри покарання.

Суддя.Ми уважно вислухали всі свідчення і вирішили -підсудна винна.

2.Вправа «ОВАЦІЇ" :
(вчитель пропонує встати тим, хто, приміром, уранці робить зарядку. Якщо є такі, вони встають, а інші їм аплодують.)
Вчитель продовжує: «Устаньте всі ті, хто...»:
...вранці робить зарядку;
...має здорове почуття гумору;
...дотримується принципів здорового харчування;
...загартовується;
...бажає здобувати нові знання про здоровий спосіб життя;
…буде пропагувати здоровий спосіб життя.

3.Робота в групах.
Зробити антирекламу тютюну. Захист робіт.

4.Метод «МІКРОФОН»
-Курити шкідливо, тому що...
-Я черговий раз переконався, що....

 

 

 

Картинки по запросу ні-палінню.картинки

 

 

5. ПІДСУМКИ.
Закінчити нашу розмову про шкідливість тютюну хочу однією давньою повчальною легендою, яка прийшла до нас із Сходу.
"У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли у Вірменію з далеких країн, біля підніжжя Арарату жив добрий та мудрий дідусь. Він відразу не злюбив оте задурманливе зілля і переконував людей не вживати його.
Одного разу старий побачив, що навколо чужоземних купців, які розклали свій отруйний товар, збігалася юрба. Купці кричали: "Божественний лист! У ньому — засіб від усіх хвороб!"
Підійшов мудрий дідусь і каже:
—Цей "божий лист" приносить людям і іншу користь: до хати курця не зайде злодій, його не вкусить собака, і він ніколи не постаріє.
Купці із задоволенням подивилися на нього.
—Ти правий, мудрий старий! — сказали вони. — Але звідки ти знаєш про такі чудові властивості "божественного листа"?
І старий пояснив:
— Злодій не прийде у хату курця тому, що той буде багато грошей віддавати за тютюн, стане бідним, і в нього не буде чого красти. До того ж, через куріння він буде кахикати всю ніч, а злодій не заходить у дім людини, яка не спить. Через декілька років куріння людина заслабне, у неї почнуть боліти ноги, і вона ходитиме з палицею. А який собака вкусить людину, в руці якої палиця? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, бо помре молодим...
Відійшли люди від купців..."
На жаль, не кожному з нас у житті зустрічається такий мудрий старий.

ПРИСЛІВ'Я. ВИСЛОВИ ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ.

Найбільше багатство - здоров'я

Здоров'я маємо - не дбаємо, а загубивши - плачемо

Наше здоров'я - в наших руках

Тютюн приносить шкоду тілу , руйнує розум, отуплює цілі нації
(Оноре де Бальзак)

Від поганих звичок гине краса, через них скорочується молодість
(Горацій)

 

 

Картинки по запросу ні-палінню.картинки

docx
Пов’язані теми
Хімія, Позакласні заходи
Додано
19 січня 2019
Переглядів
513
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку