Тема заняття. Бережи книгу
Мета заняття: ознайомити учнів із походженням книги, її значенням у житті людини; виховувати бережливе ставлення до книги, охайність у роботі, вбачати у книзі друга, у якого можна одержати пораду, розвивати інтерес до художньої літератури, виробляти бажання берегти і реставрувати книг
Тип заняття: заняття-подорож.
Обладнання: зупинки країни «Всезнайка», виставка книг, картки із завданнями, презентація, казкові герої, закладки
Хід заняття:
1. Організаційна частина
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Працювати приступаймо.
Сьогодні у нас заняття, тема якого «Бережи книгу». Але заняття в нас сьогодні буде особливе, адже ми подорожуватимемо по країні «Всезнайці».
Отже, рушаймо!
2. Основна частина
1. Станція «Пізнавинка»
Ну як же без краплинки історії.
- Хто знає як виникла книга? (Первісні люди почали задумуватися, як їм передавати знання, повідомлення)
- А які перші книги ви знаєте? (У прадавньому Вавилоні, десь близько 5 тисяч років тому, з’явилися перші книги. Сторінками перших книг були і стіни печер, і камені, і глиняні таблички. Але на таких сторінках багато не напишеш. Проте книжки вдосконалювалися. Робили їх у місті Пергам. Вимочували телячі шкури, старанно вишкрябували, вибілювали вапном і сушили. Папір був дуже міцний і називали його пергамент. Але на одну книжку йшло 4-5 десятків телят.)
Наступним вдосконаленям був папірус. Виготовляли цей папір із болотяної тростини. А наш сучасний папір винайшов китаєць Чай Лунь.
- Діти, а чи довгий шлях пройшла до нас книга? ( Так, довгий).
- А як виготовляють сучасні книги? ( З дерев. Дерева зрубують, і вони слугують матеріалом для виготовлення паперу)
Для виготовлення одного підручника треба спиляти 1000 ялинок. А ще папір можна виготовляти з макулатури. 30 кг макулатури зберігає 1 берізку. З 1 кг макулатури можна виготовити приблизно 25 учнівських зошитів. А книг нам треба сила-силенна. А вони ж іще бувають художніми, публіцистичними, науковими… Ось гляньте на цю виставку книг. (Показую книги і розказую про їх вид).
- Яке значення книги у житті людини? (А чи варто над цим задумуватися? Адже не питаємо ми себе, яке значення має хліб чи повітря? Так і без книги життя не можливе. З давніх-давен люди прагнули до знань. Від одного покоління до іншого передавалось усно: як добути вогонь, як виростити хліб. Оскільки людська пам?ять вміє забувати, то прадавні люди, щоб не загубити знання у часі придумали книжку).
- Діти, а для чого вам книжки? ( Щоб вчитися; розглядати малюнки…)
- Що цікавеньке ви дізналися для себе на станції «Пізнавинка»? ( Історію виникнення книги…)
2. Станція «Народомудрія»
Перегортаємо другу сторінку. Станція «Народомудрія».
Народ здавна любив і поважав книги. Без книги людина сліпа. Книга відкриває нам цілі світи. Зараз ми пограємо у гру «Чарівна паличка».
Гра «Чарівна паличка».
До кого я доторкнуся своєю чарівною паличкою, той говорить прислів'я або приказку про книгу, яку він знає.
Отже, починаємо:!
- Книга вчить, як на світі жить.
- Читання – ось найкраще навчання.
- Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
- Хліб наснажує тіло, книга – розум.
- Розум без книги, що літак без крил.
- Знання – сонце, а книга – вікно.
- Хто багато читає, той багато знає.
Висновок: Люба дитино! До тебе це слово!
Перед тобою скарбниця чудова,
Мудрих порад невичерпне джерельце
Книгу люби і душею, і серцем!
3. Станція «Дізнайся, помисли, відгадай».
Чого тільки не знайдеш у книжках!
- А чи здогадалися ви, що чекає вас на цій станції? (Загадки).
Тож давайте їх розгадаємо, щоб перейти на наступну станцію.
Діти: Зайчик, Коза, Лисичка, Журавель, Гном, Русалочка
( Казкові герої загадують загадки.)
: Зайчик
Дуже я потрібна всім –
І здоровим, і малим,
Всіх я розуму учу,
Коза
Не думає, не гадає,
А інших навчає.
, Лисичка Журавель
Не сорочка, а зшита,
Гном
Не кущ, а з листочками,
Не людина, а говорить.
Русалочка
Завжди можу стати в пригоді,
Моїх порад вам не злічить.
І кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить».
Біла нивка невеличка,
Там розсипана пшеничка,
Очками її зберемо,
А думкою розімкнемо. (Книжка).
Молодці! Я думаю, що вам вже пора переходити до наступної станції.
4. Станція «Веселинка».
На цій станції ми полинемо у справжню казку.
- Ви любите казки? (Так).
- Хто ваш улюблений казковий герой? ( Відповіді дітей).
Завдання 1.
Я буду називати головних героїв, а ви повинні назвати із якої казки вони є.
1. Бичок, ведмідь, вовк, лисиця, кабан. ( Солом'яний бичок).
2. Мишка, жабка, зайчик, лисичка, кабан, вовчик, ведмідь. ( Рукавичка).
3. Три сини, женці, кіт, принцеса, людожер, король. ( Кіт у чоботях).
4. Дівчина, жаба, жінка, ластівка, кріт, польова миша, метелик. (Дюймовочка).
5. Станція «Поетична»
а) вірші.
Полюбляють також ховатися у книжках вірші.
- А ви любите їх вчити? ( Так ).
- Хто хоче розказати свій улюблений вірш? ( Читання віршів дітьми: 3- 4)
1-й учень:
Заняття книги! – зазвучало
Серед школи, як сигнал.
Свято книжчине настало,
Клас наш – мов читальний зал.
2-й учень:
Дружба з книгою – це свято,
Не було б його у нас,
Ми б не знали так багато
Про новий і давній час.
3-й учень:
В кожнім домі, в кожній хаті –
У містах і на селі, -
Хто навчився вже читати,
Має книжку на столі.
4-й учень:
Всі ми в книзі знайдемо,
Кращої не знаємо,
Добрий і вірної,
Подруги малят!
5-й учень:
Книгу зрозумілою,
Чесну, добру і сміливу
І дівчатка, й хлопчаки –
Хочуть всі читать!
6-й учень:
Із малими читачами
В хаті клопіт вечорами:
Від книжок, хоч треба спати,
Їх ніяк не відірвати.
7-й учень:
Книго, друг ти наш незмінний,
Улюблений з ранніх літ,
Ми з тобою пізнаємо світ,
Ми побачимо всю країну –
Нашу рідну Україну.
8-й учень:
В мене є книжок багато –
І новенькі, і старі,
Як пішов до школи з татом,
Всі книжки віддам сестрі.
Хай вона сама читає
Про Лисичку й Журавля,
Хай вона тепер узнає,
Як багато знаю я.
9-й учень:
Коли вмієш сам читать –
Не треба мамі докучать,
І до бабусі вже не йти
Ну прочитай, мовляв, хоч ти!
Сестру упрошувать не треба,
Щоб прочитала щось для тебе,
Ані благать, ані прохать,
А просто взять і прочитать.
10-й учень:
Книги дружать з дітворою,
Полюби їх у житті –
І улюблені герої
Будуть друзями тобі.
11-й учень:
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать –
Працювати і учитись,
І вітчизну шанувать..
б) Якщо ви так любите вірші, то я зізнаюсь, що і вони мене захоплюють. Проте зараз я прочитаю вірш, який мені не подобається.
У Скворцова Гриші
Книги найбрудніші.
Всі вони патлаті,
Порвані, горбаті.
Ну немає в них лиця,
Без початку, без кінця,
Палітурки, як ганчірки.
Ті книжки ридають гірко.
Бився Гриша з хлопчаками,
Він розмахув книжками.
Дав Мишку по голові –
Замість книжки стало дві.
Як шкода тих, кому важко живеться, кого кривдять. Діти, давайте щось придумаємо для скривджених книг. Яка у нас наступна станція? Спортивна»!
6. «Спортивна»
Фізкультхвилика
7 Станція «Бережлива».
Він звірят усіх лікує
Від халепи їх рятує.
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів, тигренят.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів так болить,
Наш добрий лікар … ( усі разом Айболить)
(Заходить Айболить)
Айболить: Чи мені почулося, чи мене хтось дійсно кличе? Я тут. Добрий день, діти. Кому потрібна моя допомога? А-а-а, це ви, мої любі школярики? Я лікую не лише тварин, а й книжки, які старіють і хворіють. Я книжковий Айболить, я лікую книги вмить. А чому вони хворіють? (Бо деякі учні ставляться до них байдуже).
Тепер я вам розкажу, як потрібно поводитися з книгами.
Айболить: Надіюсь ви запам'ятали мої поради. Я ще прийду і подивлюся чи ви їх виконуєте. А зараз до побачення! (До побачення!)
Попрощались ми із лікарем, а наша подорож продовжується далі. І ми прямуємо до станції «Бережлива».
8. Станція «Працьовиті рученята».
Щоб дотриматись порад правильного користування книжкою, нам необхідно зробити закладку. Якою ви будете користуватися під час роботи з підручниками, художньою книжкою, можливо журналом.
Виготовлення закладини.
ІІІ. Заключна частина.
9 Станція «Приїхали».
Напевно, на цій станції і закінчиться наша подорож.
- Чи сподобалось вам подорожувати сторінками «Всезнайки»? (Так).
- А що вам найбільше запам'яталося? ( Відповіді дітей ).
- Знаючи тепер, що було в цій книзі, яку б ви придумали свою назву книги? ( Відповіді дітей).
1