Тема Петро Єршов “Горбоконик”
Мета:
удосконалювати навички виразного читання віршованої казки, уміння визначити характер дійових осіб; розвивати пам'ять, мислення, увагу, уяву; виховувати інтерес до книги, бажання читати.
Дидактичні засоби навчання: мовна таблиця, скоромовка, скарбничка, слова на словникову роботу, портрет Петра Єршова.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: “Добрий, день!”
2. Перевірка готовності до уроку
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляємося не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було нам мороки –
Всі готові до уроку?
То ж гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаємо.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Робота з таблицею.
ПТА |
СТО |
АВІ |
ІРМ |
ПТИ |
СТІ |
АВУ |
АРМ |
ПТУ |
СТУ |
АВЄ |
ЕРМ |
ПТІ |
СТЄ |
АВО |
ИРМ |
2. Робота зі скоромовкою
Жовте жито жук жував,
Із Женею жартував.
Жартом-жартом — і у Жені
Живий жук живе у жмені.
(Перший раз читає повільно вчитель; хорове читання в повільному темпі; мовчазне читання скоромовки; читання за бажанням)
3. Вправи для розвитку дихання
«Задмухування свічки». (Діти уявляють, що задмухують свічку.)
«Гра на сопілці». ( Діти уявляють, що грають на сопілці і ритмічно роблять вдих-видих.)
«Вітер». (Діти роблять «легенький вітерець» - легенько дмухають, «сильний» - сильніше дмухають і «бурю» - дмухають ще сильніше. Після цього обов'язково передихають - «декілька хвилин вітру немає».)
4. Вправи для очей.
А зараз подивіться вгору, вниз, вліво, вправо, повторіть 3 рази. Часто-часто поплескайте віями, тобто моргніть; опишіть уявну вісімку. Зведіть очі до «точки на носі». Повторіть 5 разів. З’єднайте пальці «в замок», покладіть на закриті очі теплі долоні. Розслабтеся.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Перевірка домашнього завдання
К. Коллоді "Пригоди Піноккіо"
1. Карло Коллоді – псевдонім відомого:
а) італійського письменника;
б) російського письменника;
в) японського казкаря.
2. Коллоді – автор збірки комічних оповідань:
а) "Пригоди хлопчика";
б) "Веселі розповіді";
в) "Смішний буквар".
3. На головного героя казки схожий:
а) російський Буратіно;
б) французький Хлопчик-мізинчик;
в) український Котигорошко.
4. Яке прізвище було у столяра, який першим побачив поліно, що говорило?
а) Верба;
б) Вишня;
в) Груша.
5. Куди поспішив Піноккіо замість того, щоб піти до школи?
а) на роботу;
б) в ляльковий театр;
в) до магазину.
6. Де взяв гроші Піноккіо?
а) продав свою куртку;
б) отримав зарплатню;
в) продав "Буквар".
7. Як зустріли ляльки свого друга?
а) їм було байдуже до нього;
б) вороже;
в) з радістю.
8. Хто був хазяїном театру?
а) Жеривогонь;
б) Джеппето;
в) Арлекін.
9. Навіщо хазяїн наказав принести Піноккіо?
а) щоб дати йому прочухана;
б) щоб кинути його у вогонь;
в) щоб навчити читати і писати.
10. Чи потрібно, на вашу думку, читати казки? Чому?
V. Опрацювання Павло Єршов “Горбоконик”
Середульший – середній.
Толочить - надломлювати трав'янисті рослини, пошкоджувати посіви, городину і т. ін.
Ізроду - ніколи.
Лан - безліса рівнина, рівний, широкий простір.
Оборонить – захищати.
Лиходійник – людина або тварина, яка чинить або несе з собою лихо.
Смеркатись – темніє на подвір’ї.
Почвалав - повільно йти.
Непогожа – хмарний і дощовий день.
Боясть –
Кошара – загорода або хлів для для великої рогатої худоби.
Ізнов – знову.
Туга – почуття глибокого жалю; переживання, спричинені якимсь горем, невдачею і т. ін.; журба, сум.
Навтьоки – бігом від кого-, чого-небудь, швидко тікаючи.
Лучче – краще.
Повартувати – охороняти, стерегти кого-, що-небудь.
Дозор – наглядати.
Обнов – щось нове.
Кваші – страва з гречаного або житнього борошна.
Кобеняк – верхній одяг, різновид чоловічого плаща.
Опівніч – середина ночі.
Заржав – почати іржати, ржати (про коней).
Стрепенулась – сильно здригнутися всім тілом.
Хист – уміння що-небудь робити, поводити себе певним чином; здібності.
Цупко – міцно.
Гривань – кінь із великою гривою.
Аршин – давня міра довжини, дорівнює приблизно 70 см.
Вершок – давня міра довжини, дорівнює приблизно 4 см.
Ушами – вухами.
Яхонт – дорогоцінний камінь.
Ясен – ясний день.
Зогріє – зігріє.
Медом – напій.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу — все гаразд!
Прочитати частину тексту де:
П. Єршов "Горбоконик"
1. Петро Єршов:
а) французький письменник;
м) російський письменник;
г) німецький письменник.
2. Казку "Горбоконик" він написав:
о) будучи студентом;
б) коли вчився у школі;
д) як став дідусем.
3. Хто переклав казку "Горбоконик" на українську мову?
а) Шарль Перро;
л) Максим Рильський;
ф) Олександр Пушкін.
4. Де жив старий зі своїми синами у казці "Горбоконик"?
д) у лісі;
л) у горах;
о) у селі.
5. Чому брати були змушені чатувати своє поле вночі?
д) хтось толочив їхню пшеницю;
п) хтось збирав їхній врожай;
в) їм не хотілося спати.
6. Кого побачив менший брат на своєму полі?
г) красиву дівчину;
о) коника – горбунка;
е) чистобілу кобилицю.
7. Який подарунок отримав Іван від злодія?
а) золоту каблучку;
ц) конятко-малюка;
п) царівну-дівицю.
8. Хто обіцяв Іванові купити обнови ще й дати киселю?
л) кобилиця;
ь) батько;
к) старший брат.
МОЛОДЕЦЬ
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання