Пожежна безпека та вибухонебезпечні прилади

Про матеріал
Правила поведінки під час пожежі та алгорит дій при виявленні вибухонебезпечних приладів
Перегляд файлу

Виховна година

(до Дня ЦЗ населення)

Тема: «Цивільний захист – це не жарти, треба всім про нього знати»

Мета:Поглибити знання учнів про правила пожежної та мінної безпеки;розширити уявлення учнів про причини виникнення пожеж;ознайомити з засобами пожежогасіння, знаками пожежної безпеки та сигналами сповіщення про пожежу;сформувати вміння і навички дотримання невідкладних дій під час пожежі;формувати навички безпечного поводження з мінами; виховувати пильність, обережність і почуття самозбереження.

 Форма проведення: виховна година

Обладнання: відео,презентація,буклет-пам’ятка,картки,протигаз,распіратор

Хід заходу

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  Сьогодні ми поведемо мову про найцінніший скарб для кожної людини – життя. Навчимося берегти й захищати себе в надзвичайних ситуаціях, правильно діяти під час стихійних лих та аварій.

  Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини і тварин. Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними».

Як важливо у таких ситуаціях, щоб людина не розгубилася, взяла себе в руки й пригадала, як поводитися за таких обставин, як урятуватися самій та як допомогти вижити іншим.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Питання до учнів : Чи знаєте що таке ЦО? Які її завдання?

В ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійних лих беруть участь організовані й оснащені технікою групи людей, що називаються формуваннями ЦО. Вони рятують людей у мирний час. ЦО покликана рятувати людей і у воєнний час, якщо противник застосовує сучасні засоби нападу. Успішно вирішувати ці завдання ЦО може спільно з воїнами Українських Збройних Сил. Тому кожен учень повинен уміти діяти в таких умовах, знати і вміти використовувати засоби індивідуального захисту.

Завдання цивільної оборони:

Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного походження і запровадження заходів щодо зменшення збитків та втрат  вразі аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж та стихійного лиха;

Оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний і воєнний часи та постійне інформування його про наявну обстановку;

Захист населення від наслідків надзвичайних ситуацій;

Організація життєзабезпечення населення під час аварій, катастроф, стихійного лиха та у воєнний час;

Організація і проведення рятувальних та ін. невідкладних робіт у районах лиха і осередках ураження;

Створення систем аналізу і прогнозування, управління, оповіщення і зв’язку, спостереження і контролю за радіоактивним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримання їх у готовності для сталого функціонування в надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часів.

За офіційною класифікацією надзвичайних ситуацій в Україні виділяють чотири їх види і чотири рівні.

Види НС класифікують за їх походженням:

• Природного.• Техногенного. • Воєнного походження.

Сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про існуючі надзвичайні ситуації та як діяти при виникненні пожежі і що робити, якщо знайшли  підозрілий предмет (вибухонебезпечні прилади), пригадаємо правила користування індивідуальними засобами захисту.

Дії при пожежі.

Пожежа – це лихо, під час якого вогонь виходить з-під контролю. Часто пожежі виникають з вини дітлахів. Велику небезпеку становлять вогнища, що розпалюють діти поблизу будівель та будівельних майданчиків. Захопившись грою, діти забувають загасити вогнище, і тоді вітер роздуває іскри на великі відстані. Всім потрібно пам’ятати, що в місті не дозволено розпалювати вогнища або спалювати сміття. Інколи діти граються на горищах або в підвалах житлових будинків. Не задумуючись над наслідками, розводять вогнища, запалюють свічки, користуються сірниками, що може стати причиною пожежі. Вкрай небезпечні ігри з легкозаймистими речовинами такими як бензин, ацетон, лак, іншими горючими матеріалами. Подібне загрожує вибухами, а отже, тяжкими травмами.

За горючістю всі матеріали поділяються на горючі та негорючі. До негорючих належать так звані «мінеральні» матеріали: природне каміння, метали, бетон, скло, кераміка. Горючі – це матеріали на основі органічних, рослинних компонентів. До них належать матеріали з волокон деревини, синтетичні матеріали, нафтопродукти, пластмаси. Горять не тільки тверді матеріали та речовини, а й горючі гази, пил (пил торфу, сірки, сухого молока, кави, чаю, борошна, вугілля, сіна, гороху та ін.) і рідини (оцтова кислота, метиловий та етиловий спирт, мазут, гліцерин, ламповий газ, дизельне паливо…).

Причини виникнення пожежі:

– необережність у поводженні з вогнем;

– порушення правил пожежної безпеки при користуванні пічним опаленням, газовими плитами, електроприладами;

– пустощі дітей з вогнем;- аварії та катастрофи на підприємствах.

Ці правила дуже важливо запам’ятати дітям!

Якщо в квартирі виникла пожежа і поруч немає дорослих, що робити:

  1. Не панікувати, намагайтесь бути зібраними і уважними.
  2. Викликати пожежну службу за телефоном ,повідомити своє прізвище, точну адресу, поверх, сказати, що і де горить.
  3. Якщо можливо повідомити про пожежу сусідам.
  4. Невелике загоряння можна спробувати загасити підручними засобами, якщо в будинку немає вогнегасника: крім води, яку необхідно у щось набирати, підійде мокра тканина (простирадла, рушник), щільна ковдр або пісок, земля, (якщо вони є в будинку).
  5. Не намагайтеся загасити сильну пожежу самостійно, намагайтеся швидше залишити приміщення.
  6. Не можна ховатися під ліжко, у шафу, ванну кімнату.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо:

необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.

  • Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору.
  • При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
  • По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот.
  • Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим – і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.

Якщо потрібно когось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав’яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення.

Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні:

  • залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.
  • В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.

Якщо на людині горить одяг.

  1. Якщо на вас горить одяг, ні в якому разі не намагайтеся бігти, вогонь буде розгоратися ще сильніше.
  2. Потрібно якнайшвидше скинути палаючий одяг, постаратися збити полум’я— падайте на землю і катайтеся, якщо поблизу є калюжа або сніжний замет— падайте в них.
  3. Якщо перебуваєте в приміщенні, можна накинути на себе якусь щільну тканину (ковдра, покривало, пальто), тільки залишайте відкритою голову, щоб не задихнутися димом.
  4. До приїзду лікарів не знімайте самостійно одяг з обпалених ділянок тіла!

Якщо загорівся ліфт.

  1. Якщо сталася пожежа в ліфті, в кабіні або в шахті з’явився дим, терміново натискайте кнопку «Виклик» і повідомляйте про це диспетчеру.
  2. Якщо ліфт продовжує рух, не намагайтеся зупинити його самі, дочекайтеся поки він зупиниться.
  3. Коли вийдіть з кабіни, спробуйте заблокувати двері якимось предметом, для того, щоб ніхто не зміг знову викликати ліфт.
  4. Гасити водою кабіну можна, ліфт під напругою!
  5. Викличте пожежну службу по телефону «01» і повідомте про пожежу мешканцям будинку.
  6. Якщо ліфт зупинився між поверхами, це може статися через займання і короткого замикання, робіть все можливе, щоб вас почули— голосно кричите, кличте людей на допомогу, стукайте по стінках ліфта. Постарайтеся за допомогою підручних предметів (ключі, парасольку) розсунути двері ліфта, щоб було легше дихати. Не треба намагатися покинути ліфт самостійно, він може поїхати.
  7. Щоб не задихнутися димом, потрібно закрити рот і ніс хусткою або рукавом одягу, якщо з собою є вода або інша рідина, яка безпечна для дихання, змочіть нею хустку або рукав.

Правила пожежної безпеки в лісі

  1. Не можна розводити багаття в жарку, суху, вітряну погоду.
  2. Розпалювати багаття слід у спеціально призначених для цього місцях.
  3. Добре, якщо біля місця розведення багаття буде вода і гілки для зупинення вогню на випадок поширення полум’я.
  4. Не бажано розводити багаття поруч з деревами— це небезпечно і може призвести до загибелі дерев.
  5. Якщо в лісі почалася пожежа, головне— не дати вогню поширитися. У разі, якщо згасити вогонь своїми силами не виходить, необхідно терміново повідомити про пожежу в пожежну службу за номером «01».

Перша допомога при опіках.

  1. Прикладіть до місця опіку вологу і холодну тканину, добре, якщо є стерильний бинт, серветки (зазвичай вони є в аптечках у водіїв), можна змочувати уражену ділянку холодною водою.
  2. Не віддирайте одяг від уражених ділянок, не змащуйте опік маслами і мазями, чекайте приїзду швидкої допомоги.

Ознаки отруєння чадним газом

  • запаморочення;
  • блювота;
  • головний біль;
  • червоний колір обличчя;
  • непритомність.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

  • Постраждалого необхідно винести на свіже повітря.
  • Негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.

 

Пам'ятка: правила поведінки під час бойових дій

 Документи

Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Все це потрібно відсканувати та скинути на флешку.

Крім того, необхідно виписати телефони родичів та друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забути також взяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.

Самозбереження

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам'ятайте, що ви зобов'язані берегти здоров'я самого себе і своїх близьких.

Якщо Ви залишилися в місті:

- Уникайте стратегічних об'єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей - всі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем;

- При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності Вас мають право затримати;

- Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани - осколкові;

- Утеплюйтесь, щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут;

- Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч з житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів;

- Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом;

- Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю;

- Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо Вам здається, що все затихло;

Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ'ЯЗКОВО:

- Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою;

- Запитайте, як можна залишити лінію вогню;

- Негайно покиньте зону небезпеки;

- При прояві агресії, не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки.

Артобстріл та авіаудар

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі - це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб з них було як мінімум два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.

Завали

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м'язи і заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв'язку, або привертайте увагу галасом, наприклад,
стуком. Не кричіть, якщо ви в "повітряному мішку", економте повітря - до зруйнованої будівлі обов'язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Артобстріл у дорозі

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б в невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція - лягайте поруч з нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитися або спалахнути
при прямому влученні.

Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража.

Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха і відкрийте рот - це врятує від контузії, вбереже від акустичного удару

Вибуховий пристрій

 

 

Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев'яний, пластмасовий, металевий) -нічого не торкайтесь і повідомте про це батькам або в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.

ПАМ’ЯТКА

(у разі виявлення підозрілого предмету)  
 у жодному разі не можна торкатися знахідок власноруч і дозволяти це
робити іншим;

• попередити про знахідку інших людей, відвести їх на безпечну відстань (не менше 100 метрів) тим же шляхом, яким прийшли
 про знайдені підозрілі предмети слід негайно повідомити за телефоном 101, 102.
 у випадку загрози виникнення вибуху – негайно укритися в найближчому заглибленні (канаві, ямі, рівчаку), прикривши голову руками;

Категорично забороняється:
 брати вибухонебезпечний предмет у руки, зберігати його, нагрівати та ударяти по ньому;
 переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;
 намагатися розібрати;
 використовувати для розведення вогню, кидати, класти у вогонь;
 заносити в приміщення;
 закопувати в землю;
 кидати в криницю або річку;
 здавати на металобрухт;
 використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів -
петард чи вибухових пакетів.

 ніколи не заходьте в райони, загороджені і позначені знаками мінної небезпеки.

                                                                                                                          Невиконання цих вимог і правил може призвести до тяжких наслідків, що, на
жаль, трапляються дуже часто. Також пам'ятайте, що знешкоджувати вибухонебезпечні предмети мають тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фахову підготовку та мають навички роботи з «відлунням війни».

ІV.ПІДСУМОК УРОКУ

Пожежа — неконтрольований процес горіння, який загрожує життю людей, заподіює матеріальні збитки. Розрізняють три стадії пожежі: початкову, основну і стадію закінчення.

На початковій стадії пожежу можна загасити, якщо діяти швидко і правильно. Вогнегасник — найефективніший засіб пожежогасіння.

Опинившись у зоні пожежі, треба захищати органи дихання і постаратися якнайшвидше вибратися з неї.

Прослухавши цю інформацію, запам’ятайте: потрібно зберігати спокій та слідувати інструкціям!

 

docx
Додано
24 квітня
Переглядів
383
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку