План-конспект уроку з української мови
Клас: 5
Тема: Позначення м’якості приголосних на письмі. Уживання м’якого знака (повторення і поглиблення)
Мета уроку:
-
Повторити та поглибити знання учнів про позначення м’якості приголосних на письмі.
-
Формувати вміння правильно вживати м’який знак у словах.
-
Розвивати мовлення, увагу, спостережливість та орфографічну грамотність.
-
Виховувати інтерес до вивчення української мови та дбайливе ставлення до слова.
Обладнання:
-
Картки із завданнями для індивідуальної, парної та групової роботи.
-
Презентація (або плакати) з правилами вживання м’якого знака.
-
Словникові слова (підготовлені на картках).
-
Роздаткові матеріали: текстові вправи, загадки, прислів’я, ребуси.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (2 хв.)
-
Привітання.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Налаштування на позитивну роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв.)
Метод «Мозковий штурм»
-
Як на письмі позначається м’якість приголосних?
-
У яких випадках вживається м’який знак?
-
Пригадати слова, у яких є м’який знак.
Картка 1. «Знайди м’який знак»
Учням пропонується список слів, серед яких вони повинні знайти ті, що пишуться з м’яким знаком (наприклад: бан..ка, кін..чик, дідус.., вітерец..).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
-
Демонстрація цікавого факту: у давнину м’який знак вживався значно частіше, ніж тепер.
-
Обговорення важливості правильної орфографії у повсякденному житті.
IV. Вивчення нового матеріалу (10 хв.)
-
Презентація правила:
-
М’який знак пишеться після д, т, з, с, ц, л, н перед я, ю, є, ї.
-
Не пишеться після р у кінці складу (буряк, варений).
-
Винятки та особливі випадки.
-
Робота з таблицею: спільний розбір прикладів.
V. Закріплення знань (20 хв.)
1. Групова робота «Виправ помилки» (5 хв.)
Кожна група отримує картку з текстом, у якому є помилки у вживанні м’якого знака. Завдання – виправити помилки та пояснити правопис.
2. Гра «Шифрувальник» (5 хв.)
Учням даються слова, у яких пропущено м’який знак, їхнє завдання – правильно їх записати (наприклад: кін…чик, ремін…).
3. Картка 2. «Добери пару» (5 хв.)
Учні отримують слова без м’якого знака (кін…), їхнє завдання – знайти слово-пару з м’яким знаком (кінь).
4. Робота з прислів’ями та загадками (5 хв.)
Знайти в них слова з м’яким знаком і пояснити їх правопис.
VI. Підсумок уроку (5 хв.)
-
Гра «Мікрофон»: учні по черзі називають слова з м’яким знаком.
-
Обговорення: що нового дізналися, що було цікавим та складним.
VII. Домашнє завдання (2 хв.)
-
Виконати вправу з підручника (вказати номер).
-
Придумати 5 речень, у яких є слова з м’яким знаком.