Перевірка Д\з Розкажи про що був попередній урок. Який цікавий факт ти можеш пригадати?Прочитай прислів’я. Самостійно добери і запиши два прислів’я. Установи причину і наслідок. Буде дощ - будуть і гриби. Багато снігу - багато хліба. Наведи приклади причинно-наслідкових зв’язків у природі. Зобрази їх схематично. Укажи причину і наслідок. Зроби висновок.
Фізика, як наука. Об'єкт вивчення фізики. Фізика – одна з найдавніших природничих наук. У перекладі з грецької слово «фізикс» означає природа. Це слово запровадив один з найавторитетніших учених Давньої Греції – Аристотель (384 – 322 р. до н.е.)Фі́зика — природнича наука, яка досліджує загальні властивості матерії та явищ у ній, а також виявляє загальні закони, які керують цими явищами. Це наука про закономірності природи в широкому сенсі цього слова.
Фізика, як наука. Об'єкт вивчення фізики. У фізиці кожне з навколишніх нас тіл заведено називати фізичним тілом. Величини, що можуть характеризувати тіла - фізичними величинами. Виміряти якусь фізичну величину — це означає порівняти її з однорідною величиною, прийнятою за одиницю. Встановивши фундаментальні закони природи, людина використовує їх у процесі своєї діяльності. Ми часто користуємося електричними приладами: плитами, чайниками, прасками, пилососами, холодильниками. Створення цих приладів стало можливим завдяки вивченню електричних явищ і властивостей різних матеріалів. Важко уявити наше життя без радіо та телебачення, комп'ютерів та мобільних телефонів, винаходу яких ми також зобов'язані фізиці.
“Завоювання міжпланетних просторів”В червні 1897 року в м. Полтава народився Юрій Кондратюк (справжнє ім’я – Олександр Шаргей), учений-винахідник, розробник ракетної техніки та теорії космічних польотів. Навчався в Полтавській гімназії. Студентські роки Олександра припадають на часи революції. У 1918 році кілька місяців провів у Добровольчій армії. Але до кінця життя жив під ім’ям Юрія через політичні гоніння. Часто змінював адреси та місця роботи, працював кочегаром, мастильником вагонів на залізниці, робітником цукрового заводу. У 1930 році без металу та цвяхів побудував найбільший у світі елеватор (зерносховище). У вільний час Юрій Кондратюк робив креслення та виводив формули космічних польотів. У 1925 році надіслав у Москву рукопис «Про міжпланетні подорожі», а через чотири роки власним коштом видав книгу «Завоювання міжпланетних просторів».
Механіка. Рух — поняття, яке використовується для позначення будь-яких змін, які відбуваються у Всесвіті. Це процес переміщення, зміна положення тіла відносно інших тіл у просторі. Рух це поняття відносне і залежить від спостерігача. Простий приклад, коли ми їдемо в автобусі, то може здаватися, що інші пасажири ніби нерухомі відносно нас. І ні це не здається, вони й рухаються, і є нерухомими одночасно. Оскільки фізика наука прикладна, то існують чіткі правила та пояснення. Розділ “Механіка” фізики використовує поняття: тіло, система координат, механічний рух. Саме це дозволяє чітко розуміти ситуацію у кожному окремому випадку (кейсі).
Що може рухатися?Рухатися може обєкт, чи група людей. Для простоти розв'язання такого питання, як дійти до школи чи магазину, нам треба знати як дістатися з точки А до точки Б як найшвидше. Коли ми ловимо товаришив, то часто не хвилюємося за те що буде робити наш ранець ми приймаємо себе за фізичне тіло, тобто обєкт макроскопічних розмірів. Ми+наш одяг+телефон в кармані….. Тобто якщо ми уявимо наше тіло, як множину точок, ми допускаємо що всі ці точки рухають, як єдине ціле. Що ми змінюємо положення, але точки знаходяться в стані спокою відносно одна одної. Або рухами рух відносно тулуба в умовах даної задачі можна знехтувати.
Рух та його види. Що говорити про рух нам треба визначити, тіло та відносно чого воно рухається. Наприклад коли ми сидимо з другом за партою, під час уроку, то перебуваємо в стані спокою відносно один одного і більшої частини однокласників. Але рухаємося відносно сонця, як “пасажири” планети Земля. Щоб зрозуміти як найшвидше прийти додому нам треба: система координатгодини для виміру часутіло відліку. Матеріальна точка - тіло розмірами якого в задачі можна знехтувати. Наприклад коли ми прокладаємо маршрут до магазину, то розуміємо, що не можемо проходити крізь стіни, але ми і не Годзіла, щоб зайняти собою всю вулицю
Механічний рух – це зміна положення тіла із часом у просторі відносно інших тіл. Тіло, відносно якого ми розглядаємо рух чи стан спокою, називають тілом відліку. Залежність механічного руху і стану спокою від тіла відліку у фізиці називають відносністю руху. Коли ти дивишся на нерухоме тіло, чи можеш абсолютно стверджувати, що воно перебуває у стані спокою? Коли ми їдемо в потязі, і на сусідній колії їде інший потяг в тому ж напрямі, то його пасажири ніби то і не рухаються. Навіть їх речі здаються застиглими в часі. А от пейзажі за вікном швидко змінюються. Тому аби уникнути плутаниці у фізиці вводяться поняття Тіло відліку. Щось, або хтось, як орієнтир того чи є рух, чи ні. Надалі видобувається сама задача на рух. Рух та спокій. Відносність руху
Рух та спокій. Система кординат. Незважаючи на розмаїття прикладів руху, для них можна визначити спільні риси: по-перше, всі тіла, що рухаються, змінюють своє положення в просторі відносно інших тіл; по-друге, зміна положення тіл відбувається з плином часу. Так аби чітку усвідомити, як саме тіло рухаєть в просторі цей самий простір треба описати. У найпростішому розуміні це наші “ліворув”, “праворус”, “верх” та низ”, “назад” чи “вперед”. Тобто тримірний простір. У фізиці/математиці простір описує кординатна площиина. У прикладі горішно, ми можемо обрати двері ЖД станції, як умовиний нуль (початок відліку) і відносно них визначати напрям руху.
ТРАЄКТОРІЯ – уявна лінія, яка описує рух тіла. це та частина простору якою тіло рухалося. Траєкторія може бути видимою і невидимою. Рх та спокій. Траєкторія, або ж маршрут руху тіла. Шлях - це довжина траєкторії. Тобто кожна точка траєкторії від початку руху до місця його припинення. LПереміщення - це направлена зміна положення в системі координат. Вектор це пряма від А до Б. Він може не співпадати зі шляхом. S
Рух та спокій. Види рухів. Фізика розв'язувати конкретну задачу в конкретних умовах. Наприклад злітає гвинтокрил. Якщо ми розглядаємо рух його від Одеси до Києва це буде поступальний рух. Оскільки гелікоптер можна прийняти за матеріальну точку. Всі його частини рухаються + - з однакою швидкістю в сторону столиці. Але якщо ми розглянемо рух нашої школи відносно осі Землі (в значені планети), то школа рухається по колу. Якщо на лопатях гвинтокрила намалювати жовті цяточки, то під час обердання ми зможемо побачити,що їх траекторія це коло. Тобто рух є Обертальним. Якщо ми катаємося на гойдалці, а ліпше на тарзанці нам річкою, то наш рух нагадує рух маятника. Тобто рух коли тіло з плином часу повертається у вихідні координати це Коливальний рух.
Коротко про головне Механічний рух — це зміна положення тіла в просторі з плином часу. Якщо із часом тіло не змінює свого положення, кажуть, що воно перебуває у спокої. Рух і спокій є відносними. Усе залежить від того, яку систему відліку застосовувати. Уявну лінію, яку описує тіло під час руху, називають траєкторією. За траєкторією рухи поділяють на прямолінійні та криволінійні. Рух за характером переміщення тіла буває: поступальни, коливальний, обертальний.
Рефлексія1. Які фізичні явища ти спостерігаєш по дорозі додому?2. Ми спостерігаємо схід і захід Сонця. Чи справді Сонце рухається? Відповідь обґрунтуй.3. Яку траєкторію під час руху по прямій дорозі описує центр колеса велосипеда?4. Більшість автомобільних доріг мають криволінійну траєкторію. Чим, на твою думку, це можна пояснити?