ПРАКТИЧНА РОБОТА №2
Тема. Виготовлення мікропрепаратів шкірки луски цибулі та розгляд її за допомогою оптичного мікроскопа.
Мета: навчитися виготовляти мікроскопічні препарати та ознайомитися з будовою клітин рослин на прикладі соковитої луски цибулі.
Обладнання: цибулина, мікроскоп, препарувальний набір, піпетка, фільтрувальний папір, предметні та накривні скельця, 2% йодиду калію.
Хід роботи:
1. Повторіть правила користування мікроскопом і підготуйте його до роботи.
2. Інструкція з БЖ для учнів під час проведення практичних і лабораторних робіт у кабінеті біології.
Інструментами та іншими предметами, які належать до лабораторного обладнання, можна користуватися на заняттях тільки з дозволу вчителя.
З предметами лабораторного обладнання, виготовленими зі скла (предметне та накривне скельце, піпетка, склянки, препарувальна голка та ін.), треба працювати обережно, щоби не розбити їх.
Предметне скло потрібно тримати за краї між великим і вказівним пальцями лівої руки, а накривні - правою.
Препарувальні голки, скальпель, пінцет, ножиці треба ставити в порцеляновий або пластмасовий стакан гострими кінцями вниз.
Піпетку можна брати тільки за гумовий наконечник, зберігати її треба в чистому вигляді й обов’язково у футлярі.
3. Розгляньте на малюнку послідовність дій під час приготування препарату зі шкірки цибулі.
4. На предметне скло піпеткою нанести 1-2 краплі розчину йодиди калію (він забарвить цитоплазму у світло-жовтий колір).
5. Скальпелем з цибулини зріжте смужку завширшки 3-4 мм. Переламайте її навпіл та зніміть пінцетом тонку верхню шкірочку так як показано на малюнку. Шматок шкірочки покладіть у краплинку йодиду калію на предметному склі та розправте препарувальною голкою.
6. Сухе накривне скельце вертикально поставте поруч із краплиною йодиду калію та обережно опустіть його на краплину. Зайвий розчин видаліть фільтрувальним папером.
7. Виготовлений препарат покладіть на предметний столик мікроскопа і розгляньте його, використовуючи об’єктив малого збільшення (Х8).
8. Дивіться в окуляр одним оком, знайдіть у полі зору мікропрепарат і за допомогою гвинтів мікроскопа налаштуйте його найчіткіше зображення.
9. Роздивіться контури клітини. Виберіть у полі зору 3-4 клітини, у яких добре помітно сірувате ядро, велику вакуоль (вона може займати майже весь об’єм клітини) та зернисту цитоплазму золотистого кольору у вигляді тяжів у центрі клітини та суцільного шару поблизу її стінок.
10. Не зміщуючи препарат на предметному столику, замініть об’єктив (застосуйте об’єктив більшого збільшення)
11. Замалюйте клітину шкірки цибулини. Позначте складові частини клітини ( оболонку, ядро, вакуоль, цитоплазму). Підпишіть їх на малюнку.
12. Дайте відповіді на питання:
Тимчасовий чи постійний мікропрепарат лусочки цибулі ви виготовили?
Чим тимчасовий мікропрепарат відрізняється від постійного? Який інструмент відносять до препарувального?
Висновок:
1. З чого складаються живі організми? 2. Що є основними складовими кожної клітини?