Практичне заняття для 5 класу на тему "Про що можна дізнатися із сімейного фотоальбому."

Про матеріал

Мета:навчити учнів складати історію своєї родини;

розвивати хронологічні просторові вміння; сприяти формуванню елементарних навичок аналізувати історичне джерело, здобувати та систематизувати інформацію;

виховувати в учнів інтерес до історії своєї родини як до частини історії країни
Перегляд файлу

УРОК 9

Практичне заняття 1.

Тема. Про що можна дізнатися із сімейного фотоальбому.

Мета: навчити учнів складати історію своєї родини;

розвивати хронологічні просторові вміння; сприяти формуванню елементарних навичок аналізувати історичне джерело, здобувати та систематизувати інформацію;

виховувати в учнів інтерес до історії своєї родини як до частини історії країни.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: практичне заняття

Обладнання: підручник «Вступ до історії України», фотографії з сімейного альбому, папір формату А-4, картки з текстовими джерелами (пам`ятками), намальовані яблука (для проведення рефлексії).

Поняття:  

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація знань учнів

Картка 1.

Завдання на відповідність

  1. археологія

А) наука, що досліджує способи обчислення часу

  1. топоніміка

Б) наука, що досліджує походження географічних назв

  1. хронологія

В) наука, що вивчає життя і діяльність людей в минулому

  1. історія

Г) наука, що досліджує історію за матеріальними залишками життя і діяльності людей

 

Картка 2.

Завдання на відповідність

  1. музей

А) установи, де зберігаються пам’ятки минулого людства

  1. нумізматика

Б) наука, що досліджує печатки

  1. сфрагістика

В) наука, що досліджує герби

  1. геральдика

Г) наука, що досліджує історію виготовлення, використання монет.

 

Вправа: «Асоціативний кущ»

Що асоціюється зі словами історія, історичне джерело, родина, пам`ятка, архів.

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності


Що історики бачать на фотографіях, як відображена історія вашої сім’ї у фотографіях, чому родинне дерево є історичним джерелом? Над цими питаннями ми з вами й попрацюємо на сьогоднішньому уроці. Тема нашого уроку: про що можна дізнатися із сімейного фотоальбому.


ІV . Вивчення нового матеріалу

Розмова з учнями про сім’ю, її місце у житті кожної людини.

Що для людини є найважливішім в житті? (Батьки, родина, здоров`я та ін.)

 Так, у кожної родини своя історія,  з таких історій багатьох родин складається історія всієї країни.  Родина йде корінням у давнину, тому треба вивчати свій рід і знати з якого ти роду-племені. Для цього у родинах складають дерево роду.

З історією родини можна познайомитись, переглянувши сімейний фотоальбом. Бо фотографія – це мить життя, яка зупинилась назавжди на папері та може розповісти про вас дуже багато. Сьогодні ми будемо працювати з візуальним історичним джерелом до яких відноситься фотографія. Це фотографія вашої родини. А також за допомогою фотографій членів вашої родини спробуємо скласти родинне дерево.

З роду в рід кладе життя мости,

Без коріння саду не цвісти,

Без стремління човен не пливе,

Без коріння сохне все живе.

Як дерево тримається на корінні, так і кожен рід тримається на найстарших його членах, бо саме вони мають великий досвід життя і допомагають молодим.

Робота з поняттями:

Сім’я – це така спільність людей, яка спирається на шлюбний союз, родинні зв’язки, різноманітні відносини між її членами, які живуть разом і спільно ведуть господарство.

Родина – соціальна група, яка складається з людей, поєднаних родинними зв’язками. Часто ототожнюється із поняттям «сім’я». Родина може об’єднувати кілька сімей кровних родичів, наприклад сім’ї рідних братів, сестер та ін.

Родинне дерево (генеалогічне) – схематичний родовід певної сім’ї чи родини.

 

Робота з підручником:

  • Що історики бачать на фотографіях

Опрацьовуємо стор.34-35 підручника.

Робота в парах:

Скориставшись інструкцією, проаналізуйте фотографію на стор.36

Відокремлюйте у ваших відповідях те, що бачите, і ваші припущення щодо зображуваного на фотографіях.

 

Як працювати з фотографією – історичним джерелом.

Аналізуючи фотопам`ятку, намагайтеся послідовно відповісти на запитання:

1.Кого зображено на фотографії?

2. Коли, за яких обставин фото було зроблено? Чи є на фотографії підпис?

3. Яким є настрій людей? Що вони роблять?

4. Які предмети їх оточують ?

5. Яким є зовнішній вигляд (одежа, прикраси тощо)

6. Кого, можливо, не вистачає на фото, щоб родина була повною?

7. Висновок:  З родинного фотоальбому можна довідатись…(закінчить речення)

2. Чому родинне дерево є історичним джерелом?

Як скласти родинне дерево.

1. Починати побудову родоводу потрібно зі збору точних відомостей. І в першу чергу слід опитати всіх живих родичів старшого покоління: батьків, дідусів, бабусь, тіточок і дядечків. Особливу увагу в їхніх розповідях слід звертати на повні імена предків, відомі дати народження, смерті, а так само найбільш значних життєвих подій. Якщо у ваших родичів збереглися які- небудь сімейні архіви (листи, щоденники, фотографії), їх теж слід долучити.

2. Важливо враховувати, що у літніх людей часто є проблеми з пам’яттю, тому всі розказані ними відомості бажано підкріплювати документально.

3. Всі отримані відомості краще всього відразу ж записувати в зошит або збирати в папку. По-перше, це допоможе краще запам’ятати сімейну історію, по-друге, так простіше упорядкувати отриману інформацію.

4. Зібрані відомості вже в процесі роботи можна починати оформляти у вигляді родовідного дерева.

 

Виконання практичного завдання

Побудуйте та представте родовідне (генеалогічне) дерево своєї сім’ї. Виконуючи роботу, учні аналізують історичне джерело індивідуально. Відповіді фіксують на папері формату А-4.

 

Як презентувати сімейні фото?

1. Запитайте рідних, які фотографії з сімейних альбомів для них особливо

дорогі?

2. Попросіть прокоментувати те, що зображено на фото.

3. Отримайте інформацію про тих, хто зображений на фото.

4. Якщо на фото знято якусь подію, розпитайте про неї.

5. Попросіть рідних поділитися спогадами про ті часи, коли було зроблено

фото?

6. Запишіть почуте.

7. Відберіть фотографії для презентації.

Щоб презентація була успішною, потрібно пам’ятати:

Презентація повинна тривати в межах 3 – 5 хв.

Під час розповіді потрібно коментувати та показувати фото.

Розповідайте від себе, вживайте вирази: «Мені стало відомо…»,«Мені подобається…», «Я вважаю, що…». Підготуйтеся до можливих запитань, на які доведеться давати короткі та вичерпні відповіді.

Розповідайте щиро, щоб присутнім було цікаво.

 

V. Узагальнення та систематизація знань

Яке поняття ширше: сім’я чи родина? Порівняйте:

          Спільне                                                                                                       Відмінне

 


Група близьких родичів

 

Сім`я – це родичі, які проживають разом.

Родина – це родичі, які проживають окремо.


Поміркуйте, як ви розумієте вислів:

F «Сім’я – це маленька країна» Конфуцій.

F «Сім’я починається з дітей» А.І. Герцен.

F «Сім’я – це кристал суспільства» В.Гюго.

F «Дитина – дзеркало сім’ї. Як у краплі води віддзеркалюється сонце, так і

в дітях – моральна чистота батька і матері» В.О.Сухомлинський.

F Дерево тримається корінням, а людина – сім’єю. Народна мудрість.

VІ. Домашнє завдання

  1. Вивчити параграф   підручника.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Ткаченко Тамара
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Ткачук Дарина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 серпня 2018
Переглядів
31688
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку