Правила особистої гігієни

Про матеріал
План-конспект уроку з мультимедійною підтримкою для учнів з порушеннями зору мета якого - ознайомити з поняттям "гігієна", з чистотою як умовою формування, збереження та зміцнення здоров'я; переконати в необхідності виконувати вимоги гігієни; розвивати знання правил гігієни, гігієнічні навички, уміння робити власні висновки, узагальнення; формувати санітарно-гігієнічні навички.
Перегляд файлу

Тема: Правила особистої гігієни. Значення їх дотримання для збереження і зміцнення здоров’я.

 

Мета: ознайомити учнів із поняттям «гігієна», однією з вимог гігієни – чистотою;  про те, що чистота є однією з умов формування, збереження та зміцнення здоров’я, переконати учнів у необхідності виконувати вимоги особистої гігієни; розвивати в учнів знання елементарних правил гігієни, гігієнічні навички, вміння робити власні висновки, узагальнення;

 виховувати в учнів санітарно – гігієнічні навички.

 

Корекційна мета: ознайомлення з правилами користування засобами особистої гігієни та їхнім значенням для зміцнення здоров'я. Формування  і уточнення уявлень про збереження та зміцнення здоров’ я  шляхом засвоєння правил особистої гігієни; розвиток спостережливості, аналізу, порівняння, узагальнення, пізнавальної активності шляхом формування початкових уявлень про частини тіла та основ догляду за ним; збагачення словникового запасу назвами засобів особистої гігієни;корекція особистості.

 

Обладнання: гребінець, мило, зубна щітка, носовичок, рушник.

 

                                        Хід уроку 

 

I. Організаційний момент

-Давайте посміхнемося один одному, гостям і почнемо наш урок.

- Покажіть, з яким настроєм ви прийшли на урок 

(Діти показують картки з  обличчям радісним або сумним).

-Ви  готові, очки? (погладжують повіки очей)

-Так! (дивляться в «бінокль»)

-Ви готові, вушка?

-Так! (прикладають долоні до вух, погладжуючи їх)

-Ви готові, ручки?

-Так! (ляскають в долоні)

-Ви готові, ніжки?

-Так! (погладжують ноги, притупують)

-Ви готові?

-Так! (розводять руки в сторони і обіймають себе)

 

II. Актуалізація опорних знань 

-Увага на екран. 

1.Перегляд фрагмента мультфільму   «Мийдодір»

-Чому від    хлопчика  втекли речі?

А ви здогадалися, як можна назвати цього хлопчика?

(Нечепура, бруднуля.)

- Правильно. Що потрібно робити, щоб не стати схожим на цього хлопчика?

(Мити руки, умиватися, митися, чистити і прати одяг, розчісуватися.)

2.Повідомлення теми уроку

- Молодці! Саме про правила особистої гігієни ми поговоримо на уроці.

Офтальмологічна пауза

Зрозуміло, всім відомо,

Що приємно буть здоровим,              Девіз уроку

Тільки треба знати,

Як здоровим стати

-Щоб вирости здоровими і життєрадісними, працьовитими, здатними долати будь-які труднощі та перепони, вам необхідно знати правила гігієни і дотримуватись їх

-Хто з вас знає що ж таке гігієна?

(Гігієна – це наука про збереження і зміцнення здоров’я людини завдяки профілактичним заходам.)

-А що ми називаємо профілактичними заходами?

(Це заходи які попереджають захворювання)

-Що належить до профілактичних заходів?

(Це - ранкова гімнастика,загартування,здоровий спосіб життя ,активний відпочинок,правильне харчування ,дотримання режиму.)

-Як ви думаєте, що таке «особиста гігієна»?

Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом, тримання його в чистоті.

До кінця уроку ми з вами складемо правила особистої гігієни.

3.  Прислів’я про здоров’я.

- Зєднайте частинки прислів’я.

1) В здоровому тілі – здоровий дух.

2) Чистота – запорука здоров’я!

3) Здоров’я дитини – багатство родини.

- Поясніть як ви їх розумієте?

Динамічна пауза

4.Подорож до країни Мийдодирії

-До нас в клас прийшла посилка .  Давайте  дізнаємося від кого  вона.

 

                 Дорогі діти!

Я посилаю вам посилку. У ній  знаходяться цікаві загадки і до них відгадки. Постарайтеся розгадати загадки. Бажаю удачі. До побачення.

                            Ваш  Мийдодір

 

-Відгадайте,   що  там  лежить?А для цього нам потрібно відгадати  загадки.

Загадки висвітлюються на слайдах. Вчитель зачитує.

 

Я - невтомна трудівниця, мені вірять люди,                               Слайд 2

Хто зі мною поведеться – той здоровий буде.                

Буде часто усміхатись білими зубами,

Мене знає вся малеча і бабусі й мами

Чистоту тримаю в домі. Справу знаю чітко,

 

 Вам  ім ‘ я моє знайоме, бо зубна я …..

                                                                                ( щітка)

- Діти, а ви знаєте, коли зубна щітка з’явилася на світ?

Зубну щітку знали дуже давно, ще до нашої ери. Довгий час вона була лише у багатих. Замість зубного порошка використовували попіл з горілих рогів оленів. Прості люди протирали зуби крейдою, настоєм м’яти. У різних народів різні щітки. Французи придумали щітку з музикою для того, щоб дітям було приємно чистити зуби.

- А для чого потрібно чистити зуби? А як?

Чистити зуби треба спеціальною пастою і щіткою щодня після сніданку і вечері. Щоразу після їжі треба сполоснути рот. Щітка має бути з м’якого синтетичного волокна, щоб не дряпала зубну емаль і не пошкоджувала ясна. Міняти зубну щітку потрібно кожні 2-3 місяці. Зуби чистять рухами щітки догори-донизу і вправо-вліво. Спочатку чистять кутні зуби з обох боків, потім усі решту. Всі рухи повторюють 10 разів.

-Діти, а ви знаєте у кого кожен-кожнісінький день ростуть зуби?

У бобра, у зайця, у всіх гризунів кожен день зточуються і знову ростуть зуби. Одного дня перевозили бобрів в інший заповідник і давали їм лише м’яку траву, замість твердих палок. Зуби у гризунів так виросли, що роти не закривалися. Довелося викликати зубного лікаря і бормашинкою зточувати зуби бобрам. Отже, ви зрозуміли, що чисті зуби – це зуби без дірок.

-Згадаємо ще одну помічницю Мийдодира.

Відома з віку рідина, усяк її вживає.                                      Слайд 3

Буває хмаркою вона, пушинкою буває,

Бува, як скло, крихка, тверда – звичайно, підкажіть …

                                                (Вода)

-Хто з вас, діти, знає, коли почали митись люди? (Відповіді дітей)

-Ще 300 років тому навіть королі не вважали за потрібне митися. Але      ми знаємо, що змити бруд можна тільки водою та милом.

- Хвилинка фантазії ( як би жили люди…якщо б не було води)

Висковзаєш, як живе,                                                              Слайд 4

та втримаю я тебе.

Білою піною пінишся,

бруд змивать не лінишся…(Мило).

-Мило – це річ, без якої ніколи не миються, не перуть. Мило – найбільший ворог бруду. Добре миє мило з великою піною. Чому? Хто знає? (Відповіді дітей).

-Якщо уважно роздивитися піну, то побачимо, що вона складається з маленьких мильних міхурців (пузирів), у яких є оболонка, зроблена з води. Ці міхурці і збирають бруд, а ваші руки стають чистими.

6. Догляд за волоссям.

- Діти, відгадайте загадку

Він по зачісках мастак,                                                                        Слайд5
Вас причеше гарно так.
Розчесав моє волосся,
Так давно вже повелося,
Що охайний молодець,
Той, хто має...

                                                 (Гребінець).

-Ми з вами згадали ще про одну важливу річ. Чи знаєте ви, що коли люди не будуть користуватися гребінцем, то їхнє волосся стане кошлатим, почне сіктися, а людина з нерозчесаним волоссям завжди виглядає неохайною, навіть тоді, коли буде святково одягнена.

-Гребінець люди знають давно. Він буває найрізноманітніших форм і кольорів. Розчісуючи волосся, ми робимо масаж голови, і від цього наше волосся стає красивим. А щоб з вами  не трапилася історія, яка сталася з одним хлопчиком, волосся необхідно регулярно підстригати. Послухайте цю історію.

Хлопчик стригтись не бажає, хлопчик з крісла виповзає,

Кричить, заливається, ногами впирається.

В чоловічому залі вся підлога в сльозах стала.

Перукарка розгнівилась, хлопця стригти відмовилась.

Рік пройшов, другий проходить, хлопчик стригтись не приходить.

А волоссячко росте, відростає. Його вже в косички він заплітає.

«Ну й життя. – сказала мати,- треба платтячко купляти».

Хлопчик в платтячку гуляє. Хлопчик дівчинкою став –

І тепер він ходить з мамою на завивку в жіночий зал.

-Діти, з вами не траплялася така історія. А чому?

-Що ще допомагає нам підтримувати чистоту?

Лягла  в кишеню і вартую                                              Слайд 6

Плаксі, реві та бруднулі

Витру вранці струйки сліз,

Не забуду і про ніс

                                  (Носова хустинка)

-Для чого вона потрібна?

-Чи можна витиратися просто  руками?

-Ще  нам доведеться познайомитися з останнім предметом особистої гігієни,а дізнаємось про нього після того як відгадаємо загадку.

Я -  маленька полотнинка,

Випрана дбайливо.

Не серветка, не хустинка, знаю своє діло.

Я до щічок, до голівки притулюсь ласкаво,

Я вберу усі краплинки з тіла після ванни.

Я не гість – хазяїн в домі,

 І лежати я не звик

Вам ім’ я моє відомо, пригадайте я …

                                                       (Рушник)

-Так.Молодці.

-А чи можна користуватися чужим рушничком?

-Скільки рушничків повинно бути у дитини?

-А тепер давайте перевіримо чи правильно ми відгадали загадки від Мийдодіра (учні по черзі дістають предмети особистої гігієни з посилки і впевнюються у тому,що правильно  відгадали загадки)

 

 

 

7. Фізкультхвилинка.

Діти імітують  дії персонажів вірша.

… Глянь: без мила і водиці умиваються дві киці.

Язичком вмиваються, лапками втираються.

Я до крана сам дістану. Умиваюсь біля крану.

Мию милом щоки, шию, і водою добре мию.

В мене щіточка зубна, подивіться: ось вона.

Зверху вниз і навпаки чищу зуби залюбки.

Кроленята – глянуть любо: об морквинки чистять зуби,

І тому в них зубки цілі – гострі-гострі, білі-білі.

8. Частівки про правила гігієни.Прослуховування аудіозапису

- Послухайте частівки і зробіть висновок для себе на майбутнє.

1). Я коли кінчаю їсти, на столі у мене чисто.

Скатертину не заллю, бо порядок я люблю.

2). Ось горобчик сів на стовпчик, чистить пір’ячко горобчик.

Потім пурхнув на плетінь: - Я чистенький! Цвінь-цвірінь!

3) Ведмежатко косолапе у барлозі смокче лапу.

Ой, яка принадна – наче шоколадна.

4) Не ведмідь же я, малята, щоб до рота пальці брати.

Це мені не звично – не гі-гі-єніч-но!

9. Розгадування кросворду

  По вертикалі:

1) Каже доріжка, два великих кінця, - помийся ти хоч трішки, чорнила змий з лиця, інакше ти з півдня запахкаєш мене. (Рушник).

2) Два брюшка, чотири ушка. (Подушка)

3) Його не сіють, не саджають, саме виростає. (Волосся).

4) П’ять братів, а у них одна сімя. (Пальці).

5) Без неї не почистиш зуби. (Щітка).

6) Що на світі цінніше за все? (Здоров’я)

По горизонталі:

1) Висковзаєш, як живе, та втримаю я тебе. Білою піною пінишся, бруд      змивать не лінишся. (Мило)

2) Якби його не було, не говорили б. (Язик).

3) На носі сидимо, на світ дивимось, за вуха тримаємось. (Окуляри).

4) Живе мій брат за горою, не може зустрітись зі мною. (Очі).

5) Між двох світил я всередині один. (Ніс)

7) Все життя ходять в обгонку, а обігнати один одного не можуть.    (Ноги)

 

ІІІ. Підсумок уроку.

1."Поради Мийдодіра"

Учні по картинкам на слайді  складають правила особистої гігієни. .

 

1.Мити руки.                                                                                         Слайд 8

2. Умиватися вранці і ввечері.

3. Чистити зуби треба 2 рази в день (уранці, після сніданку, і увечері, перед сном)

4.Раз на тиждень приймати ванну.Мити волосся по мірі забруднення.

5.Щодня  розчісувати  волосся.

6.Обрізати  вчасно  нігті.

-Діти, які правила гігієни ви запам’ятали?

2.Гра «Добавлялочка»

-А тепер ще послухайте вірш і доповните правильно слова. Поради, які вам запам’ятаються, ви порекомендуєте своїм друзям.

Щоб усі вас поважали, щоб любили і пишались,

Не багато і не мало – треба знати  9 правил.

 

Як прокинувся – вставай, ліні волі не …(давай).                 Слайд 9                      

          Квіточку роса умила, а тебе умиє …(мило).

          Але ти поспішай, подивись спочатку,

          Чи нічого не забув, чи в портфелі все в ..(порядку).

І дивись, не барись, в школу швидко-швидко ..(мчись).

В школі, в класі не брудни, сміття бачиш - …(підніми).

          Не носи в кишені жуйки, крейду, яблука і булки,

Кнопки, цвяхи, сірники, а носи …(носовички).

Будь охайним завжди сам. Уникай дірок і …(плям).

Вдома близьким не груби, менших захищай … (завжди).

Щоб тобою всі пишались, перехожі озирались,

Так роби, щоб люди звикли – ти у всьому завжди …(приклад).

 

-Чому потрібно бути чистим і охайним?

-Що слід робити, щоб бути чистим і охайним щодня?

-Назвіть предмети особистої гігієни

-Чи сподобався вам урок?

- Як ви засвоїли тему нашого уроку? Оцініть свою роботу на уроці за допомогою сонечок

- Діти, стежте за чистотою свого тіла, займайтесь спортом, більше бувайте на свіжому повітрі. І тоді чистота вашого тіла в поєднанні з чистотою вашої душі дасть добрий результат – здоров’я і людяність.

 

         

 

 

 

 

 

docx
Додано
1 листопада 2020
Переглядів
2304
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку