Поширені означення, виражені дієприкметниковими зворотами, що стоять перед означуваним іменником і не мають додаткових обставинних відтінків значення, не відокремлюють: Стоять налиті сонцем дні (М. Луків).
Якщо поширене чи непоширене означення відірване від означуваного слова іншими членами речення, його відокремлюємо незалежно від місця розташування в реченні: І ми пішли, палкі, веселозорі (А. Малишко).
Відокремлюватись можуть непоширені й поширені прикладки, виражені іменником або іншою частиною мови в значенні іменника.
Прикладки відокремлюють, якщо вони стосуються:
• власного імені і стоять після нього: Нехай почує вся земля про мужнього Франка Івана, сина коваля. (П. Тичина);
• власного імені, стоять перед ним, але мають додаткове обставинне значення: Тонкий знавець фольклору. Максим Рильський записував і зберігав його для нащадків (З підручника );
• загального іменника та стоять після нього і є поширеними: Мій син, грибок на двох тоненьких ніжках, перший раз пішов сьогодні в школу ( М. Рильський );
• особових займенників: Іду я, степів перехожий, радію од щастя землі (В. Сосюра). Щасливиця, я маю трохи неба (Л. Костенко).
Завжди відокремлюють прикладки, виражені сполученням слова чоловік, чолов'яга, дівчина, хлопець, дід, людина і под. з іншими словами: Веде хана на припоні Сірко - хлопець молодецький (Л. Забашта). Немолодий чолов'яга, бригадир був неабияким майстром (К.Лубенець).
Якщо прикладка, що стоїть перед пояснюваним словом, має тільки означальне значення, її не відокремлюють: Директор школи Василь Маркович був схвильований вкрай (О. Довженко).
Завжди відокремлюються обставини, якщо вони виражені:
На письмі відокремлені обставини виділяють комами. В усному мовленні – паузами та інтонацією.
Не відокремлюють виражені одниничними дієприслівниками обставини, якщо вони стоять безпосередньо після дієслова-присудка і мають значення обставини способу дії: Чайка скиглить літаючи. Сонце сходило не поспішаючи.
Дієприслівникові звороти фразеологічного типу комами не виділяють: Тікати не чуючи ніг. Сидіти склавши руки.
Відокремлюють обставини, виражені іменниками зі словами незважаючи на ..., починаючи з ..., на випадок ..., за наявності ... -. Незважаючи на вітрець, робилося душно (Григорій Тютюнник ).
Обставини зі словами завдяки, внаслідок, усупереч, відповідно до, згідно з, залежно від, наперекір, з причини, у зв'язку з можуть відокремлюватися за бажанням автора.
Додатки, виражені іменниками або займенниками з прийменниками крім (окрім), опріч, за винятком, на відміну від, поряд з або словами замість, зокрема, навіть, наприклад, можуть відокремлюватися: Крім хору, палац мас незабаром збагатитись ансамблем народних інструментів (Олесь Гончар). У лісі, опріч мене, є ще хтось (Є. Гуцало).
Додатки, що відокремлюються, можуть:
• означати предмет, який чимось відрізняється від інших названих у реченні предметів (вони приєднуються до речення прийменниками крім, опріч, на відміну від, за винятком);
• конкретизувати зміст сказаного (приєднуються словами наприклад, зокрема, навіть);
• указувати на заміщення предмета (такі приєднуються прийменником замість).
1