Тема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички самостійної та групової роботи; виховувати товариські взаємини, інтерес до мовних явищ; заохочувати до співробітництва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку умінь та навичок з використанням інтерактивних технологій..
Обладнання: картки з завданнями,, підручники, схеми, кросворд.
Людина починається з добра.
Народна мудрість
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так чекає й звеличує мову.
Метод долоньки
Діти, візьміться за руки, подивіться один одному у вічі, посміхніться, налаштуйтеся на позитивні емоції, плідну співпрацю.
А чи знаєте ви, діти,
Про найцікавіший знак на світі?
Округлий, пузатенький, із хвостиком маленьким.
Став після приголосних лиш
Та після [р'], мій друг, облиш.
Рідню хорошу знак цей має:
Орфоепія про нього дбає,
Фонетика найважчі справи доручає.
Вступне слово вчителя.
Дорогі діти. Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою «Правила вживання апострофа». Тема ця для вас не нова, але нам доведеться познайомитися ще з кількома правилами, крім тих, які відомі вам з початкових класів. Будьте уважними. На кінець уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, вміти правильно вимовляти і писати слова з апострофом, вільно користуватися ними у мовленні.
- Які зимові свята ви знаєте?
Молодці. Усі свята наповнені різноманітними звичаями, традиціями і обрядами.
У такі дні ми зичимо усім миру, злагоди й добра.
Епіграф: Людина починається з добра.
Адже доброта і милосердя - це два крила на яких тримається людство
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Пригадайте, що ви знаєте про вживання апострофа?
Апостроф
вимова, тверда, роздільна
п’ять, б’ється, бездощів’я, м’ясо, м’ята, сім’я, міжбрів’я
2. після твердого Р
кар’єр, бар’єр, пір’я, подвір’я, ганчір’я, підгір’я, матір’ю, міжгір’я, сузір’я
3. після префіксів та першої частини складних слів, які закінчуються на приголосний
між’ярусний,трьох’ярусний, перед’ювілейний, об’ява, роз’яснення, під’їзд, пів’яблука, пів’їдальні, пів’ящика, дит’ясла
4. після К перед Я
Лук’ян, Лук’янова, Лук’яненка, Лук’янівка
Апостроф
ряска, рядно, рябий, звірячий, буря, буряк, бурячиння, гарячий
тьмяний торф’яний
морквяний черв’як
медвяний верф’ю
Робота з підручником Стор195
Виконання вправи 413
V. Опрацювання нового матеріалу.
(Валеохвилинка):
Чарівна легка сніжинко!
Відлітай! Не дуже швидко!
Кругом школи облети,
Коридорами промчи,
В інші класи зазирни,
П’ятикласнику на парту
Ти легенько упади,
Попроси його любенько:
„ Прочитай мене гарненько
і швиденько розв ’яжи”. Діти по черзі зривають листочки і виконують завдання
1. Мовна розминка.
Скоромовка: У Лук’яна в’язка м’яти.
У Дем’яна дев’ять в’язок.
2. Робота з підручником.
Вправа 416 Переписати слова у дві колонки. уставляючи де потрібно апостроф.
3. Письмо по пам’яті. (Прослухати вірш, запам’ятати, а потім записати якнайбільше слів з апострофом.)
У п’ятницю, у надвечір’я,
Як туманцем потягло,
Сонце плавно у міжгір’я
Спочивати попливло.
На подвір’ячку, під в’язом,
Вся зібралася сім’я:
Відпочить, побути разом
Та послухать солов’я.
4. Робота біля дошки. (Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм . Завдання на сніжинках, учень може вибирати сам.)
(бйуть’), (арфйарка), (р’із’б’ар), (подв’ірйа), (п’івйаблука), (в’ідйізд), (звйазати), (кавйарн’а), (моркв’аний), [ л'убовйу], [ обйізд], [ лукйан],
[ відйіхати], [ т'маний], [ пам'йат'], [ св'ато], [ р'асно] .
5. Творча робота (міні-проект)
- Чи обов᾿язково бути добрим?
- Що значить бути доброю людиною?
- Як стати доброю людиною?
Під сніжинкою заховане слово "добро".
VI. Рефлексія. Погляньте, слово "Добро" сьогодні супроводжувало нас протягом усього уроку, об’єднало нас у дружну сім’ю, і ми можемо сміливо сказати:
Я - п’ятикласник
Я - неповторна особистість
Я - вчуся, бо хочу знати
Я - знаю...
Я - вмію...
Я - думаю...
Я - мрію, фантазую.
І настрій у мене ... передайте свій настрій домалювавши ротик смайлику
Підсумок уроку.
Оцінювання за кількістю стрічок
IX. Домашнє завдання.
1.§30, вправа 418 .
Знайти і записати у зошит 5 прислів'їв зі словами з апострофом.(На дошці)