Правила вживання апострофа

Про матеріал
Конспект уроку з української мови у 5 класі. Тема: Правила вживання апострофа.
Перегляд файлу

Українска мова 5 клас

Тема: Правила вживання апострофа

Мета уроку. Повторити й систематизувати знання, здобуті в початко­вих класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати логічне мислення, пам’ять,спостережливість, навички самостійної роботи; виховувати; товариські  взаємини, інтерес до  мовних  явищ; заохочувати  до  співробітництва.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

І Організаційний момент.

 Вправа «Створюємо настрій»

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Інтерактивна гра «Інтелектуальна розминка.
  • Скільки приголосних звуків в українській мові? Назвіть губні приголосні.
  • Якими стають губні приголосні у словах: білка, пісок, вінок, фіранка, місяць?
  • Зробіть фонетичний розбір останнього слова.

ІІІ. Повідомлення теми, мотивація  навчальної діяльності.

  • Діти, що спільного між сім’єю, кур’єром та комп’ютером?                                Звісно, можна було  б  уявити, що якийсь кур’єр, приніс комп’ютер якійсь сім’ї. Але все простіше. Спільний у них апостроф. Саме його ми будемо вивчати та цьому уроці.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

  • Пригадаймо, що таке апостроф?
  • Апостроф – це знак, що передає на письмі роздільну вимову я, ю, є,ї після твердих приголосних.
  • Що він нагадує? Правильно. Він нагадує кому, але пишеться не внизу, а вгорі. Там де є МаВПа БуФ та ї,я,ю,є – завжди ставимо апостроф.                        1.Робота з підручником. Вправа1,с.131

1. Чітко вимовте слова та виконайте завдання.

    бур..як бур..ян

А. У якому із цих слів виділена буквосполука передає тверду, роздільну

вимову, а в якому — м’яку, злиту?

В. Яке із цих слів треба писати з апострофом?

  • Розгляньмо правила детальніше.

         2.Робота з таблицею.

Апостроф пишемо перед я, ю, є, ї

після б, п, в, м, ф

б’єш, п’ю, в’ялий, сім’я, солов’ї

після р при роздільній вимові (чути [й])

бур’ян [бурйан], подвір’я, пір’їна

після префіксів, що закінчуються на приголосний

від’їхати, роз’яснити,

АЛЕ: заїхати, пояснити

після першої частини, що закінчується на приголосний (у складних словах)

дит’ясла, Мін’юст

у слові Лук’ян і похідних

Лук’янченко, Лук’янчук, станція метро «Лук’янівська»

Апостроф не пишемо перед я, ю, є, ї

після б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоїть кореневий приголосний, крім р

свято, духмяний, різьбяр,                АЛЕ: зв’язок, черв’як

після р при злитій (м’якій) вимові

буряк [бур′ак], рюмка

Перей йо апостроф не пишемо: зйомка, Воробйов, серйозний.

Також апостроф не пишемо в російських назвах міст і прізвищах після губного перед я, ю, є при злитій вимові: Вязьма, Мягков, Рєпін.

3.Робота з підручником. Вправа 2.Усно.

Завдання: Доберіть до кожного слова номер правила, згідно з яким ужито апостроф.

1 — губний + я, ю, є, ї;

2 — р + я, ю, є, ї;

3 — префікс на приголосний + я, ю, є, ї;

4 — на межі двох основ.

Хом’як, перед’ювілейний, подвір’я, роз’юшити, перев’язати, чотирьох’ядерний,

нез’ясований, хлоп’я, Заполяр’я, дит’ясла, Стеф’юк, Мін’юст, пір’їна, дев’ять, від’єднати.

V. Виконання вправ для закріплення матеріалу.

1.Коментоване письмо.

Спишіть слова,уставляючи на місці пропуску апостроф.  Обґрунтуйте написання: дух…мяний, мавп...ячий,трав…яний, Лук...ян, під…їзд,без…іменний,дерев…яний,цв…яшок.

2.Робота в парах. Вправа з ключем.

Запишіть слова у дві колонки:

1) слова з апострофом;

2) слова без апострофа.

Медв...яний, п...ятсот, арф...яр, посер...йознішав, дзв...якнути, розв...язано, помор...янин, св...ято, сузір...я, харків...янин, вар...яг, від...їзд, різьб...яр, мавп...яча, роз...ятрити, при...їзд.

Ключ. З останніх букв обох колонок прочитайте назву вірша М. Рильського (Троянди й винорад).

 3.Інтерактивна гра «Коректор»

Перепиши приказки і прислів’я,вставивши, де потрібно, апостроф.

Лихої долі конем не об...їдеш. М…які слова і камінь крушать.Ранні пташки росу п…ють, а пізні – сльози лл..ють. Не розіб…єш горіха, то не з…їси і зернятка.       4.Робота в малих групах (обмін зошитами).                                                                                                       Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм. Обґрунтуйте написання

[мйач], [п’ірйа], [дитйасла], [арфйарка], [р'із'б’ар], [подв’ірйа], [п’івйаблука], [звйазати], [кавйарн'а], [бур'ак], [кр’ук].

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

1.Прийом «Сенкан»                                                                                                                                                                                                                                Пропоную скласти сенкан до слова «Апостроф»

VІІ. Рефлексивно – оцінювальний етап 

“Незакінчене речення“.

– Сьогодні  на  уроці  я  повторив…

– Найбільше мені  сподобалось…

– Найбільші труднощі я відчув…

– На наступному уроці  я хочу…

– На сьогоднішньому уроці ви працювали всі дуже добре. Але хочу відмітити…

– Мені  сподобалися  відповіді …

– Менш активними були ….

VІІІ. Домашнє завдання: §57-58, «домашнє завдання»1,с.133.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 лютого 2023
Переглядів
2980
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку