Мета. Допомогти учням зрозуміти їхнє право на турботу й піклування держави про кожну дитину та особливий захист державою інтересів дітей- сиріт, зокрема, надання соціально незахищеним дітям (сиротам, безпритульним, малозабезпеченим, багатодітним) правової, психологічної методичної та іншої допомоги; З'ясувати, які права гарантовані міжнародними документами дитині-сироті, безпритульним i бездоглядним дітям, як вони реалізовані Україною.
Виховне заняття
Тема. Право дитини на особливий захист i допомогу держави. Обговорення оповідання Архипа Тесленка "Школяр".
Мета. Допомогти учням зрозуміти їхнє право на турботу й піклування
держави про кожну дитину та особливий захист державою інтересів дітей- сиріт, зокрема, надання соціально незахищеним дітям (сиротам, безпритульним, малозабезпеченим, багатодітним) правової, психологічної методичної та іншої допомоги; З'ясувати, які права гарантовані міжнародними документами дитині-сироті, безпритульним i бездоглядним дітям, як вони реалізовані Україною.
Обладнання. Конституція України, Конвенція про права дитини, Закон
України "Про охорону дитинства, ілюстрації на тему 'Різдвяні свята",
репродукція картини Н. Богданова-Бельського "Біля дверей школи".
Хід заняття
I. Організація учнів.
II. Повідомлення теми, мети заняття.
Мотивація діяльності учнів.
- Сьогодні ми поведемо розмову про права i свободи дитини, їх треба знати,
ними користуватися, щоб виконувати свої обов'язки.
1. Виразне читання Т. Г. Шевченка "На Великдень, на соломі».
На Великдень, на соломі Кому шапочку смушеву,
Против сонця, діти Чобітки шкапові,
Грались coбi крашанками Кому свитку. Одна тілько
Та й стали хвалитись Сидить без обнови
Обновами. Тому к святкам Сиріточка, рученята
3 лиштвою пошили Сховавши в рукава.
Сорочечку. А тій стьожку, — Мені мати куповала.
Тій стрічку купили. — Meні батько справив
— А мені хрещена мати Лиштву вишивала.
Справді, у традиціях нашого народу було святе правило: обдаровувати
дітей подарунками на Великдень, Різдво, на день Святого Миколая та інші
свята. Поет відтворив яскраву великодню картину: гурток дітей
грається крашанками й вихваляється подарунками. Весела дітвора
щасливо щебече про отримані стрічечки й сорочку, чобітки та свитку.
Радісну картину тьмарить сиріточка, яка сидить без обнови, «рученята
сховавши в рукава». Але вона — дитина, їй теж хочеться похвалитись.
I дівчинка знайшла, чим порадіти: вона «в попа обідала»! Боляче навіть
подумати: дівчинка-сирота потрапила на обід, який священик готує раз на
рік для жебраків, i там вона їла смачні страви!
Сирота... Діти-сироти... Ще в прадавні часи український народ
намагався оточити їх особливою турботою... Дівчинка-сирота вплітала
у косу мак. Квітка маку на дитячій голівці давала знати людям, що це —
дитина- сирота. Долею сироти опікувалися хрещені батьки, родичі.
Моральний заповіт нащадкам залишив великий князь Русі-Україні
Володимир Мономах: «Убогих не забувайте, настільки є змога, по силі
годуйте і подавайте сироті, і за вдовицю вступітесь самі, не давайте
сильним погубити людину».
А хіба сьогодні проблеми дітей-сиріт вирішені? Як наша держава
Україна, приєднавшись до Конвенції про права дитини, забезпечує права
дитини, і зокрема права дитини-сироти?
ІІІ. Робота над оповіданням Тесленка «Школяр».
порвалися чоботи?
школи»
ІV. Осмислення правових істин.
1. Бесіда.
- Що вразило вас у цьому оповіданні?
- Коли відбуваються події в оповіданні?
- Що змінилося в наш час у ставленні до таких дітей, який документ
1959 року прийняла Генеральна Асамблея Організації Об`єднаних
Націй?
- Розглянемо шостий принцип Декларації прав дитини.
2. Хвилинка правових документів.
Декларація прав дитини
Принцип 6. Дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує
любові і розуміння.
Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою та відповідальністю
своїх батьків і, у будь-якому випадку, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітню дитину не слід, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучати з матір`ю.
Суспільство й органи влади повинні здійснювати особливе піклування про
дітей, що не мають сім`ї, і про дітей, які не мають достатніх засобів для існування.
Бажано, щоб багатодітним сім`ям надавалися державна або інша допомога
на утримання дітей.
Маленький Максимко не ходить до школи. Він живе з матір`ю-
п`яничкою. Щодня ходить дитина між рядами на базарі і просить милостиню. І коли хлопчик не приносить грошей, мати жорстоко карає його.
4. Робота над прислів`ями.
Не та сирота, що рідних немає, а та, що долі не знає.
5. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
6. Із розсипаних слів скласти одне iз прав дитини, яке розглядалося на занятті.
Воно проголошене в Конвенції про права дитини (1989).
(Держави забезпечують прийнятну заміну догляду за дітьми, у яких немає батьків).
VI. Підсумок
• Правознавча гра "Знаю, розумію, вмію..." Довести твердження
- Знаю
основні документи про права дитини...
- Умію
пояснити права дітей-сиріт, безпритульних та бездоглядних дітей на
особливий захист держави...
• Намалюй ілюстрацію до вірша I. Жиленко:
Ми — сирітки, ми — малятка. Захищає, вчить, лікує.
В нас немає мами й татка, I пілкується про нас
Але ми разом — родина. Повсякдень i повсякчас.
Маєм свій дитячий дім. Не позбавлені уваги,
I держава Україна — Маєм ігри i розваги.
Добра мати нам yciм. То ж зростаємо вci ми
Одягає, i годує, Дуже чемними дітьми.