Правопис префіксів -роз,-без-.

Про матеріал
Мета: ● навчальна:Формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники,ознайомити з правилами вимовляння і правопису префіксів роз-,без-; ● розвивальна:розвивати орфографічні навички,літературну вимову,вміння аналізувати,творчі здібності учнів; ● виховна:виховувати бажання вивчати українську мову,любов до рідної Батьківщини.
Перегляд файлу

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект уроку

з української мови в 3 класі

на тему: «Правопис префіксів  -роз,-без-.»

 

 

 

 

Виконала:

Вчитель початкових класів
Волкова І.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відкритий урок з української мови у 3-Б класі
 

Тема. Правопис префіксів  -роз,-без-.

Мета:
навчальна:Формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники,ознайомити з        правилами вимовляння і правопису префіксів  роз-,без-;
● розвивальна:розвивати орфографічні навички,літературну вимову,вміння аналізувати,творчі здібності учнів;
виховна:виховувати бажання вивчати українську мову,любов до рідної Батьківщини.

                                                            Хід уроку
І.Організація класу
1.Привітання
Учитель:

-Діти,в народі кажуть: «Добрий гість-дому радість.» Сподіваюсь,що і ви,як і я,раді нашим гостям.
-Давайте привітаємось

Діти: Ми раді вам,добрі люди.
          І щиро вітаємо вас
         Та запрошуєм ласкаво
          На урок у третій клас.
Учитель:
-Не втомлюючись висловлювати  безмежну любов до нашої країни,розпочнемо урок такими словами: «Україно,земле рідна        
                  Земле західна і східна            (слайд 2)
                  І південна,і північна
                  В нас любов до тебе вічна.»
-Поміркуйте і скажіть,яким ви бажаєте бачити наш урок?
(цікавим,навчальним,проблемним,творчим,продуктивним).
-Якими ви уявляє тебе себе на уроці?    (слайд 3)
Діти:
          Хочу все знати

         ,буду активним,
          Буду уважним 

         і дуже старанним.
Учитель:
-Давайте подаруємо оплесками один одному гарний настрій і побажання успіху.
2.Орієнтація учнів у темі.
Учитель:
-Діти,сьогодні урок буде незвичайним,ми проведемо його у кафе.  (слайд 4)
-Ви були у кафе?
-З якою метою ви відвідували цей заклад? (відпочивали,святкували День народження,отримували задоволення).
-Але ми сьогодні будемо не тільки відпочивати,а й працювати.
-І мета відвідування буде інша.
-Кафе наше буде незвичайне,а «мовне».
-Ми будемо замовляти страви,що стосуються української мови.
-Бо їжа потрібна не тільки для нашого шлунку,а й для розвитку нашого мозку.
-І меню у нашому кафе буде незвичайним.
-Ознайомимося з ним.
 

 

Меню

               Валюта

1

Перевірка  домашнього завдання

Правильність

2

Хвилинка каліграфії

Старанність

3

«Аукціон»

Швидкість

Реклама

4

Працюємо разом

Згуртованість

Активний відпочинок

5

Робота в групах

Взаємодопомога

6

Творча робота

Уважність.


Учитель:
- Вам все цікаве у нашому меню?
- Мені теж.   
- Тому ми все охоче скуштуємо.
- А розраховуватись ми будемо такою валютою:..
- Це валюта,за яку ви зможете придбати будь-яку страву з нашого меню.
 

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання  (слайд 5)
Учитель:
- І перша «страва»,яку пропонує нам кафе,це перевірка домашнього завдання.
-А розрахуємося правильністю його виконання.
 

2. «Асоціативний кущ»
Учитель:
- Над яким розділом морфеміки ми працюємо?
(будова слова)
-А яку тему вивчали на попередньому уроці?
(Префікси і прийменники)
- Що нам відомо про прийменник?
(пишемо окремо,служить для зв*язку слів у реченні,можна вставити слово і поставити запитання).
- Що знаєте про префікси?
- Назвіть його ознаки.  

-А тепер давайте пригадаємо, чи все вивчене згадали?      (слайд 6)

   
                                              Значуща частина слова

                                                         Префікс          можна утворити 
                                                                                     нові слова          
пишеться зі словом
разом                          стоїть  перед
                                      коренем 
                                                   частина основи                                             
Учитель:
- Ви помітили,що одна стрілочка залишилася без ознаки?
- А яку ознаку ми сюди повинні дописати дізнаємось,коли вивчимо правило.
- Молодці,гарно засвоїли теоретичний матеріал.
- А як справи з практичним завданням ми зараз перевіримо.

Читання вправи
Учитель:
- Правильністю виконання ви розрахувалися за першу страву.
 

3.Хвилинка каліграфії      (слайд 7)
Учитель:
-А наступна наша страва,яку пропонує кафе-це «Хвилинка каліграфії».
- Продегустуємо її.
- Для цього розгорніть зошити,і запишіть сьогоднішню дату і назву роботи-це буде дата відвідування нашого кафе.
- Пригадаємо як правильно  треба сидіти під час письма.
Діти:
               Сядем рівно,
               Спина прямо
               не розмахуєм ногами.
              Зошит з нахилом кладемо
              Букви старанно ведем.
-Повторимо   з*єднання літер у склади.
мо   ор    оз        Мороз
- Складіть з цим словом речення.
- Найкраще речення ми запишемо.
Сонце блищіть,а мороз тріщить.
- Чи все зрозуміло у слові «блищіть?»
- Яке правило можемо використати як підказку?
(Ненаголошені голосні е,и в корені слова).
- Оцініть своє написання за шкалою на полях.
- Чи все  вам сподобалось у вашому каліграфічному написанні?
- Кому треба писати краще?
4.Вправа «Аукціон»       (слайд 8)
Учитель:
- Ми й не помітили як своєю старанністю розрахувались за попередню страву,і нам подали наступну під назвою «Аукціон».
- Розрахуватися ми повинні швидкістю.
- І вашим завданням буде якомога більше дібрати спільнокореневих слів.
- А які слова називаються спільнокореневими?
(спільний корінь,і мають однакове значення).
- Доберіть до слова  МОРОЗ.
- Молодці,ви вдало і швидко впорались з цим завдання.

ІІІ. Повідомлення теми і мети.
Мотивація навчальної діяльності
1.Хвилинка-цікавинка.     ( слайд 9)
- На початку уроку ми з вам говорили,що префікси-це словотворча частина слова і що вони служать для утворення нових слів.
- Діти,а чи знаєте ви скільки в нашій мові префіксів?
- Виявляється,що цього не знає ніхто.
- Вчені налічують кілька десятків (понад 50)
- У старих граматиках української мови префікси наростками.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу з префіксами і ознайомимося з написання префіксів -роз-,-без-.
- Тема нашого уроку звучить так-Правопис префіксів роз-,без-.     (слайд 10)
- Ви помітили,що остання буква в префіксах закрита.
- Яку ж букву написати?з чи с?
- Ми всі сумніваємось,бо не знаємо правильного написання.
- Наше завдання дізнатися,яку букву треба писати.
- Бо освічена людина має володіти знаннями і вміннями правильного і грамотного написання.
- Тому давайте визначимо мету нашого уроку.
- Які головні завдання уроку?
(вивчити правило написання префіксів роз-,без-,навчитися писати слова з цими префіксами,розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас ).

-Підсумуємо-     (слайд 11)
- Тому вживання страв у нашому кафе допоможе оволодіти цими знаннями.
- Вивчивши правило ми зможемо дізнатися і відкрити ці сховані букви.
- Вам цікаво?
- Мені також.
 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Загрузки\2bджьжо.jpgІV. Вивчення нового матеріалу
1.Словникова робота       
Ознайомитися з новою стравою нам допоможе «Реклама».   (слайд 12)
-Реклама-це рух вперед,це будь-яка форма повідомлення,які використовую фірма для інформування,переконання або нагадування людям про свої товари,ідеї.
- Наше мовне кафе пропонує нам свою рекламну компанію у вигляді фірмової страви закладу.
- Це дуже смачна,вітамінна та корисна страва у мовному кафе,а яку,дізнаєтесь відгадавши загадку.
                                     Я в стаканчику,в рожці
                                      Смачне та ніжне
                                     Зроблено на молоці
                                     Дуже білосніжне
                                     В морозилках проживаю
                                     І на сонці зразу тану.
- Подивіться на ваші столики.
- Вам його вже подано.     (слайд 13)
- На що воно схоже?
(на сніговичка)
- Якщо ми уявимо,що це сніговичок,то чого в нього не вистачає.
   (очей,ротика,носика,рук)
- Якщо в нього не вистачає рота,носа,очей,рук,то який він?
(безротий,безносий,безокий,безрукий).   (слайд 14)
-Давайте швиденько це все домалюємо.   (слайд  15)
- Тоді він(розвеселиться,розсміється,роздивиться,розщедриться).
   (слайд 16)
   

 

 

 

 

-Прочитайте слова першого стовпчика
- Яка у них спільна частина?
-Що цікавого у словах другого стовпчика?
- Яка у них спільна частина?
- Як називається ця частина у словах?
- Зверніть увагу,яка буква пишеться в кінці префіксів перед коренем роз-,без-.
- А тепер давайте відкриємо наші сховані букви і перевіримо чи правильний висновок ми зробили.  (слайд 17)
- Розгорніть підручники на сторінці…. І прочитаємо правило,яку подано у підручнику.
(Діти читають)
- Ви були спостережливими і правильний зробили висновок.
- А щоб краще запам*яти,вивчимо віршик
(читають разом)    (слайд 18)
                               Роз і без у нашій мові
                               Все одно в якому слові
                               Ви пишіть з дзвінкою з
                               і чудово буде все.
- Чи сподобалось вам рекламне блюдо у вигляді фірмової страви «Морозиво»?

Чи можна назвати її корисною?
- У чому її користь?
(вона навчила нас писати префікси роз-,без-).

V. Закріплення нового матеріалу
1. Робота з підручником
Реклама рухається вперед, і ми рухаємось далі.
- І замовляємо нашу наступну страву під назвою «Працюємо разом».   (слайд 19)
- А своє згуртованістю і умінням працювати разом ми розрахуємось за це блюдо.
- Щоб закріпити теоретичний матеріал,ми попрацюємо за підручником.

-  Виконуємо вправу №…

-З якою метою ми виконували цю вправу?

-Своєю згуртованістю ми розрахувались за цю страву.

 2.Активний відпочинок    (слайд 20)
Ми в кафе відпочивали
Смачні страви куштували
А тепер рівненько стали,
руки вгору підняли-підтягнулися
Опустили руки вниз,усміхнулися
Подивились вправо,вліво
Тут і там знання на диво!
Треба їх усі придбати,

щоб розумними зростати.
3.Робота в групах
-Відпочивши,замовляємо наступну страву «Робота в групах» за яку ми повинні розрахуватись взаємодопомогою.   (слайд 21)

 -Тож налаштуємось на працю і об*єднаємось за традиційними правилами цієї роботи.

  -Оберіть учня , який буде презентувати свою відповідь.
1 група. ( слайд 22)

 Виписати слова,в яких знайшли помилку. Довести правильність свого вибору.
Бескрайній,росказати,роздати,росфарбувати,росв*язати,безшумний,розкреслити,бесводний ,

безхмарний.
2 група.( слайд 23)

 Виписати слова з префіксами.
Дідусь розказв мені казку. Сьогодні був безхмарний і безвітряний день. Андрійко розлив молоко.
3 група. ( слайд 24)

До поданих слів доберіть і запишіть за зразком споріднені з префіксом роз-. Познач префікси.

Зразок. Загорнути- розгорнути.

 .Заплести,скласти,накрити,писати.
-Ви тільки провели дегустацію нових страв і готові поділитись своїми враженнями.
-А завдання інших учнів не тільки слухати,а й бути готовим доповнити,проаналізувати.
- При виконанні завдання яким правилом користувались?   (слайд 25)

-Взаємодопомогою ми розрахувались за цю страву.


4.Творча робота   (слайд 26)
-І останньою стравою,яку нам подано на десерт-це «Творча робота.»

-Працювати будемо в парах.

-На ваших столиках лежать конверти, В них знаходиться Розсипане  прислів*я.
-Ваше завдання

- Поєднати слова, або склади впевній послідовності і утворити прислів*я.

-Пригадати з уроків літературного читання твір, або казку і скажіть, як це прислів*я виражає головну думку цього твору.

-Доведь свою думку.

      Відновити прислів*я

Перевіряємо  (слайд  27)

                                              1 ряд
Не варто з другом розсваритись,бо доведеться помиритись.(Як серед птахів виникла дружба)

                                                2 ряд
Вчора браталися,нині розталися.( Лисиця і журавель)

                                               3 ряд
Бездонної бочки не наповниш.( Казка про рибака та рибку)

- Уважністю ми розрахувались за цю страву.
5.Гра «Я-тобі,ти-мені».

-Надійшов пограти в гру. –У  вас на столиках лежать картки з префіксами.

Ваше завдання:

Повернути слово.дібравши до нього антонім,та додавши до нього префікс роз-, без-.

   (  Грамотний,єднати,законний,платний.зав*язка,смертний,страшний,хмарний,водяний)
 

VІ. Підсумок уроку.Рефлексія.
-На початку уроку ми називали ознаки префікса і одна ознака була пропущена.
- Вивчивши правило,зміцнивши свої знання практично,ми зможемо дописати ще одну ознаку префікса.

 - А яку давайте скажемо разом. (слайд 28)

 - Ми все  скуштували, за всі страви розрахувались,поповнили свій мозок знаннями і з радістю можемо підвести підсумок нашого перебування в кафе.

-Продовжи речення.       (слайд 29)
- Чи захопив вас цей урок?
- Які страви нашого меню вам сподобались?
- Чого чекаєте від наступних уроків?
- Хто задоволений своє участю на уроці?
- Оцініть свою роботу на уроці.

VII Домашнє завдання.   (слайд 30)

Вправа 224, с. 97. Вивчити правило.

docx
Додано
16 грудня
Переглядів
21
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку