Тема: Правовідносини. Склад правовідносин. Підстави виникнення, зміни і
припинення правовідносин.
Мета: навчити учнів розуміти поняття «правовідносини», «суб’єкт»,
«об’єкт», «юридичний факт», «правоздатність і дієздатність », навчити визначати
склад правовідносин, наводити приклади, навчитися характеризувати учасників
правових відносин, характеризувати і наводити приклади правовідносин,
Виховувати позитивне ставлення до ролі права в житті людей.
Формувати групи компетентностей:
-Компетентність спілкування державною мовою для правильного використання термінологічного апарату, спілкування під час пояснення навчального матеріалу; популяризувати Конвенції ООН з прав дитини;
-Загальнокультурну компетентність для вдосконалення формування розуміння про важливість правових знань;
-Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними
джерелами інформації;
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння правовідносин та
участі в них;
Тип уроку: урок формування компетентностей
Обладнання: підручники, зошити, роздатковий та ілюстративний матеріал,
відеоматеріали, мультимедійна презентація.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Психолого-емоційне налаштування
Перегляд уривку мультфільму
Метод «Грошовите вітання»
Ось вам грошові купюри намалюйте свій настрій перед нашим уроком на доларовій купюрі.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Аналіз контрольної роботи
Евристична бесіда за запитаннями.
ІІІ. Мотивація навчання
Метод «Сторітелінг»
Повідомлення про початок вивчення нового розділу
«Правовідносини. Правопорушення. Юридична відповідальність», розповідь про те що ми будемо вивчати в цьому розділі, повідомлення сьогоднішньої теми уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Мовна хвилинка
Пригадайте чи у всіх ситуаціях ми користуємося нормами права? Виникають ситуації, в яких ми користуємося іншими правилами.
Адже норми права не можуть і не повинні регулювати всі суспільні відносини.
Проаналізуймо кілька ситуацій:
За слайдами
Що об’єднує ці ситуації?
Визначення:
Правовідносини – це врегульовані нормами права суспільні відносини.
Закріплення:
Які з перелічених відносин є правовідносинами:
Норми права регулюють лише найважливіші відносини.
Для виникнення правовідносин необхідні умови:
ІІ. Вчитель: у правовідносинах виділяють кілька елементів.
Розбираємо схему
ІІІ. Отже, перша складова правовідносин це учасники.
Суб’єкти – це учасники правовідносин.
Фізичні особи юридичні особи
всі живі люди підприємства, організації, установи
Завдання визначити склад і суб’єктів правовідносин
1)Уривок з казки:
Пішла муха на базар і купила самовар :: СУБ’ЄКТИ : муха - фізична особа, базар – юридична особа, ОБ’ЄКТ : самовар ( право власності), ЗМІСТ: пішла і купила (набула права власності)
людина бере участь у правовідносинах від народження, однак чи можете ви зараз придбати машину, керувати нею або подарувати її своєму товаришу? Для відповіді на ці запитання треба визначити поняття правоздатність і дієздатність . Самостійно опрацьовуємо текст параграфу
Правоздатність – це можливість особи мати юридичні права і обов’язки.
( виникає від народження і припиняється зі смертю)
Дієздатність – це можливість своїми діями набувати юридичних прав і обов’язків і нести юридичну відповідальність.
( часткова, неповна і повна, обмежена)
Завдання – гра : « так чи ні»
чи може
Об’єкти правовідносин – це матеріальні і нематеріальні блага.
Ще один елемент правовідносин - це зміст.
Фактичний юридичний
поведінка, дії права і обов’язки
Юридичний факт – це життєві обставини, у наслідок яких, виникають, змінюються або припиняються правовідносини.
Події дії
Учні самостійно вивчають схему
Завдання визначити з поданих ситуацій події і дії
1
2
5
3
4 6
V. Підсумок
VІ. Закріплення
Метод «Шість капелюхів»
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф з підручника, вивчити нові поняття, підібрати приклади правовідносин з казок і мультфільмів.
1