10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Прес-реліз "ВІЛ - не треба боятися, треба знати"

Про матеріал
Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу: http://spidcentr.com.ua Адреса центру: 14005, Чернігів, вул. Щорса, 3 Тел/факс (04622) 4-40-56 Електронна адреса: [email protected] Кабінет «Довіра» Тел. (0462) 660-926, (04622) 4-04-71
Перегляд файлу

  

Прес-реліз

 

ВІЛ - не треба боятися, треба знати

 

 

 За оцінками програми Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ-інфекції/СНІД з початку поширення пандемії ВІЛ-інфекції у світі інфікувалося вірусом імунодефіциту 75 млн. людей, померло від СНІДу більше 30 млн. осіб. ВІЛ/СНІД став потужним чинником, що призводить до деструктивного впливу на соціальне та економічне життя суспільства.

 Епідемія ВІЛ – інфекції характеризується  широким поширення серед груп високого ризику інфікування, зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ, переважним ураженням осіб працездатного віку.

 Проте, протягом останніх років зусилля світової охорони здоров'я у протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу призвели до вражаючих успіхів, що були досягнуті в напрямку намічених цілей Глобальної Стратегії ЮНЕЙДС на 2011-2015 роки, більш відомою як Стратегія «Прямування до Нуля»: Нуль нових випадків інфікування; Нуль смертей, пов’язаних зі СНІДом; Нуль дискримінації.

 

Аналіз епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції в Чернігівській області.

 

В області забезпечений широкий доступ населення до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. Послуги консультування з питань профілактики ВІЛ/СНІДу населенню області надаються медичними працівниками усіх лікувально-профілактичних закладів області: районних, міських, обласних. В усіх районах та містах області при ЦРЛ та ЦМЛ функціонують кабінети «Довіра». Створено реєстр ВІЛ сервісних організацій області, реєстр кабінетів «Довіра», які оприлюднені на сайті ОЦПБ зі СНІДом.

Консультування проводиться як при звернені до поліклінік, так і у разі стаціонарного лікування. Консультування проводиться тільки з добровільної згоди особи, у т.ч. і анонімно.

Розширений доступ до надання якісних послуг ДКТ для найбільш вразливих щодо інфікування ВІЛ громадян у  протитуберкульозних, дерматовенерологічних, наркологічних закладах. В області у достатній кількості виділяються кошти на придбання тест-систем для обстеження на ВІЛ. Протягом 6 місяців 2014 року обстежено на ВІЛ понад  46 тис. осіб, що становить 4,3 % від населення області.

 Наголос у роботі загальнолікарняної мережі поставлений на роботу з групами ризику. Протягом 6 місяців 2014 року обстежено із груп ризику більш ніж 10 тис. осіб (у т.ч. і споживачів ін’єкційних наркотиків), що становить 23% від загальної кількості обстежень.

При проведенні обстежень на ВІЛ виявлено 381 позитивний результат. Рівень інфікованості населення становить 0,8%.

За 6 місяців 2014 року в області вперше зареєстровано 219 ВІЛ-інфікованих та 46 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів (які перебуватимуть під наглядом до уточнення ВІЛ-статусу (18 місяців). Рівень захворюваності на рівні з аналогічним періодом 2013 року і становить 24,8 на 100 тис. нас.

Серед зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб, як і раніше, переважають чоловіки, частка яких у 2014 році склала 53%, частка жінок становить 47%.

У віковій структурі ВІЛ-інфікованих переважають групи 30-39 років (109 осіб - 49%) та 40-49 років (52 особи - 24%). Продовжується тенденція до збільшення інфікованих у віковій групі старше 30 років (з 53% у 2008 році до 78% у 2014 році).

Домінуючим шляхом передачі ВІЛ-інфекції в області залишається статевий шлях інфікування, що є несприятливою прогностичною ознакою. Частка осіб, які інфікувалися статевим шляхом у 2014 році становить 72% (у 2013 - 67%), у середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків – 27% (2013 – 31%), від матері до дитини – 0,9% (2013 -2%).

Особливість епідпроцесу в області – збільшення випадків передачі ВІЛ статевим шляхом за рахунок  жінок - статевих партнерів  споживачів ін’єкційних наркотиків. Таким чином, два основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції доповнюють та активізують один одного.

У 2014 році в області померла 61 ВІЛ-інфікована особа, з них 33 особи померло від СНІДу, 28 осіб – від інших захворювань. Показник смертності від СНІДу залишається на рівні з аналогічним періодом 2013 року і становить 3,1 на 100 тис. нас. Показник смертності від СНІДу вищий за середньообласний у Бобровицькому, Козелецькому, Щорському районах та м.м. Прилуки, Чернігів.

Станом на 01.07.2014 року в області перебуває під наглядом 3055 ВІЛ-інфікованих (поширеність 285,7 на 100 тис. населення), у т.ч. 575 осіб, хворих на СНІД (поширеність 53,8 на 100 тис. населення). Висока поширеність ВІЛ-інфекції у м. Прилуки, м. Чернігові, Щорському, Талалаївському, Прилуцькому, Козелецькому, Н-Сіверському районах.

З числа осіб, що перебувають під медичним наглядом 225 дітей. З них: 86 ВІЛ-інфікованих дітей, які знаходяться під подвійним медичним спостереженням в ОЦПБ зі СНІДом та у медичних закладах за місцем проживання та 139 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, які перебуватимуть під наглядом до уточнення ВІЛ-статусу (18 місяців).

В області забезпечений доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до                  по життєвого лікування - антиретровірусної терапії (АРТ), створені умови для надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечений соціальний та психологічний супровід. Станом на 01.07.2014 року АРТ отримує 1259 осіб. Протягом 6 місяців 2014 року підготовлено та взято на АРТ 158 осіб. Забезпеченість АРТ- препаратами на достатньому рівні.

Антиретровірусну терапію ВІЛ-інфіковані  можуть отримати в ОЦПБ зі СНІДом та у Прилуцький ЦМЛ (у кабінеті «Довіра»). Робота по створенню сайтів АРТ на базі кабінетів «Довіра» ЦРЛ, ЦМЛ продовжується з урахуванням потреб населення  і забезпечення доступності до послуги.

 Метою АРТ є максимальне пригнічення розмноження вірусу в організмі. Тому, лікування ВІЛ – інфікованих є елементом профілактики для оточуючих.

 

Поліпшено лабораторний супровід ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, що знаходяться під диспансерним наглядом (збільшено кількість гематологічних досліджень, досліджень на виявлення опортуністичних інфекцій, розширено перелік біохімічних досліджень,забезпечено доступ до імунологічних). З метою визначення ефективності АРТ здійснюється визначення СД4 та вірусного навантаження.

З метою запобігання ризику інфікування ВІЛ, створення передумов для реабілітації та лікування осіб з числа активних споживачів ін’єкційних наркотиків  на базі наркологічних диспансерів  області впроваджена  програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). З 2013 року відкритий сайт ЗПТ в обласному протитуберкульозному диспансері. Отримують ЗПТ 129 осіб (2013 рік -108), з них  37 осіб (29%) отримують і  антиретровірусну терапію.

ЗПТ здатна допомогти пацієнтам, які мають невдалі спроби лікування наркоманії, важкі супутні захворювання. Пацієнти, які знаходяться у програмі ЗПТ оцінюють лікування позитивно. Відмічають, що ЗПТ покращило якість життя, дозволило утриматися від наркотиків, регулярно приймати АРТ. Впровадження замісної підтримувальної терапії дало певні результати і сприяло зменшенню інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків до 7 % у 2014 році ( 2013 рік  -  12%).

 Протягом 6 місяців 2014 року з приводу ризику інфікування ВІЛ до ОЦПБ зі СНІД ом звернулося 20 осіб, з них 7 дітей, що отримали травми в побуті (підколи голкою від шприца на вулиці). Потребували та отримали курс постконтактної профілактики ВІЛ-інфекції 2 особи. З числа осіб, що звернулися - 5 медичних працівників, що мали ризик інфікування ВІЛ на робочому місці. Випадків зараження ВІЛ-інфекцією при отриманні травм, пов’язаних із ризиком інфікування ВІЛ, у 2014 році не зареєстровано.

 

ВІЛ-інфекція це інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) і характеризується повільним пошкодженням імунної системи, що призводить до СНІДу.

 

СНІД (синдрому набутого імунодефіциту) це заключна стадія             ВІЛ-інфекції, коли імунна система людини не може протистояти інфекційним та іншим захворюванням.

 

ВІЛ-інфіковані люди можуть жити без будь-яких ознак хвороби і виглядати та почуватися здоровими, але, незважаючи на це, передавати вірус іншим. Вірус імунодефіциту поступово розмножується у клітинах організму і, зрештою, знищує можливість боротися проти будь-якої інфекції. Клінічні ознаки СНІДу виявляються через 8 - 10 років після зараження, при умові відсутності специфічного лікування.

 

ВІЛ/СНІД – це хронічна невиліковна хвороба, однак, завдяки застосуванню високоактивних антиретровірусних препаратів та попередженню більшості поширених опортуністичних інфекцій, вдається продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих, підвищити його якість.

Шляхи передачі ВІЛ-інфекції

 

• статевий (при незахищеному (без презерватива) статевому контакті через сперму або вагінальні виділення від ВІЛ-інфікованої людини);

• парентеральний (при користуванні спільним шприцем, голкою серед споживачів ін’єкційних наркотиків від ВІЛ –інфікованої особи);

• від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, у разі годування груддю).

 

Багато людей бояться заразитися ВІЛ при звичайному побутовому контакті. Насправді ці страхи необгрунтовані, і звичайний контакт з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, абсолютно безпечний.

 

 ВІЛ - інфекція – це поведінкова інфекція. Запорука успіху – у  відповідальному ставленні до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

 

 

Основною умовою профілактики ВІЛ є безпечна поведінка.

 

Попередження інфікування ВІЛ статевим шляхом :

  • вибір сексуальних партнерів, сексуальна культура;
  • захищений секс (з використанням презервативів).

 

Попередження інфікування ВІЛ парентеральним  шляхом:

  • відмова від вживання наркотиків;
  • використання  чистих  шприців;
  • застосування замісної підтримуючої терапії.

 

Попередження інфікування ВІЛ від матері до дитини:

  • ранній початок профілактичного лікування ВІЛ-інфікованої вагітної; елективний кесарський розтин;
  • профілактичне лікування немовлят, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів;
  • відмова від грудного вигодовування, використання молочних сумішей.

 

Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу:

 

http://spidcentr.com.ua

Адреса центру:

14005, Чернігів, вул. Щорса, 3

Тел/факс (04622) 4-40-56

Електронна адреса: spidcentr@mail.ru

 

Кабінет «Довіра»

Тел. (0462) 660-926, (04622) 4-04-71

 


 

1

 

doc
Додано
17 жовтня 2019
Переглядів
345
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку