Створення українського гімну бере початок з осені 1862 року, коли на одній з вечірок у Павла Чубинського, етнографа, фольклориста та поета, сербські студенти, що навчалися в Київському університеті, співали патріотичну пісню. Чубинському пісня дуже сподобалась і він пішов в іншу кімнату, а через пів години вийшов звідти з готовим текстом пісні «Ще не вмерла Україна»
Приспів: Душу, тіло ми положим. За свою свободуІ покажем, що ми браття. Козацького роду. Гей-гей, браття миле, нумо. Братися за діло!Гей-гей пора встати, пора. Волю добувати!Наливайко, ЗалізнякІ Тарас Трясило. Кличуть нас із-за могил. На святеє діло.Ізгадаймо славну смерть. Лицарства-козацтва,Щоб не втратить марне нам. Своєго юнацтва. Приспів: Ой, Богдане, Богдане,Славний наш гетьмане!Нащо віддав Україну. Москалям поганим?!Щоб вернути її честь,Ляжем головами,Назовемся України. Вірними синами!Приспів. Наші браття слав'яне. Вже за зброю взялись;Не діжде ніхто, щоб ми. Позаду зістались. Поєднаймось разом всі,Братчики-слав'яне: Нехай гинуть вороги,Най воля настане!Приспів. Оригінальний вірш (1862)Ще не вмерла Україна,І слава, і воля!Ще нам, браття-молодці,Усміхнеться доля!Згинуть наші вороги,Як роса на сонці;Запануєм, браття й ми. У своїй сторонці.
6 березня 2003 року Законом України « Про Державний Гімн України» затверджено текст Державного Гімну України, в основу якого покладено пісню «Ще не вмерла Україна» на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву П. Чубинського. Законопроект запропонував президент України Леонід Кучма.
ЗАКОН УКРАЇНИПро Державний Гімн України(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, № 24, ст.163) Стаття 1. Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:"Ще не вмерла України і слава, і воля,Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу,І покажем, що ми, браття, козацького роду". Стаття 2. Встановити, що урочисті заходи загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються виконанням Державного Гімну України. Музичне виконання Державного Гімну України здійснюється під час проведення офіційних державних церемоній та інших заходів. Стаття 3. Наруга над Державним Гімном України тягне за собою відповідальність, передбачену законом. Стаття 4. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Президент України Л. КУЧМАм. Київ6 березня 2003 року№ 602-IV
«Держа́вний Гімн Украї́ни» — срібна ювілейна монета номіналом 10 гривень, випущена Національним банком України, присвячена державному символу і випущено на відзначення 140-ї річниці першого публічного виконання національного Гімну України на музику М. Вербицького (1815—1870) та слова П. Чубинського (1839—1884). Монету введено в обіг 19 серпня 2005 року. Вона належить до серії «Відродження української державності».