Китай, офіційна назва Китайська Народна Республіка, скорочено КНР- держава в Східній Азії, найбільше за чисельністю населення держава світу (понад 1 млрд.300млн. Чол.), Займає третє місце за розмірами території в світі. Китай розташований у Центральній і Східній Азії, на західному узбережжі Тихого океану. КНР омивається Бохайвань, Жовтим, Східно - Китайським і Південно - Китайським морями. У прибережній зоні налічується більше 5000 островів, серед яких найбільші - Тайвань і тропічний острів - Хайнань.
Протягом декількох тисячоліть на території Китаю розвивалася яскрава і самобутня культура, яка подарувала людству видатні твори архітектури і образотворчого мистецтва, літератури і філософії, музики і театру. На культуру Китаю істотно вплинуло ставлення до природи як органічному цілому, живе за своїми законами. Життя людини в Китаї постійно порівнювалася з життям природи, її циклами, ритмами, станами. Людина в китайському мистецтві лише мала частка природи.
Міфологічним символом Китаю є дракон, який в Піднебесній, був істотою добрим, благодатним, милостивим до людей. За це китайці своїх драконів любили і віддавали їм високі почесті. Навіть імператорський трон іменувався "драконівським престолом". На гербі держави також красувався дракон.
Китай - багатонаціональна держава. Офіційно в Китаї налічується 56 національностей. Китай займає 1-е місце в світі за чисельністю населення (понад 1 млрд 300млн чол.) Це країна з відносно низькою народжуваністю, низькою смертністю, низьким природним приростом. За етнічним складом більшість населення Китаю складають китайці (самоназва - "хань") В китайській мові 7 основних діалектів, відмінності між ними настільки великі, що при розмові жителі північних і південних провінцій насилу розуміють один одного. Для пояснення вони користуються єдиної писемністю, яка доступна китайцям, що говорять на різних діалектах.
Китайська ієрогліфічна писемність налічує 50 тис. Знаків, в тому числі найбільш уживаних 7 тис. Що закінчуються початкову школу повинен знати 3,5 тис. Ієрогліфів; кількість рисок в кожному з них може доходити до 30. Кожен ієрогліф китайської мови вимовляється під певним музичним тоном. При цьому в залежності від тону багато слова, вимовлені за допомогою одних і тих же звуків, можуть мати абсолютно різні значення. Склад "ма", виголошений першим тоном, означає "мама", другим -"кінь", третім - "лаяти"
Архітектура стародавнього Китаю може бути представлена такими видатними зразками, як храм Неба, палац Гугун, пекінський парк Іхеюань і багатьма іншими. Види споруд (палаци, храми, житла) і їх зовнішній вигляд (урочисті, витончені, вишукані) об'єднують естетичні устремління і будівельні ідеї, які були притаманні тільки китайської нації. Архітектура головний тягар в конструкціях будівель стародавнього Китаю лягала на стовпи каркаса, що притримують дах, а не на стіни. Секрет незвичайного враження, яке справляє китайська архітектура, полягає в ретельно продуманому розташуванні будівель на тлі природи, в умінні зодчих знайти для них найбільш мальовниче і в той же час природне місце
Пагода Даяньта Велика пагода диких гусей. Сувора, майже позбавлена прикрас 64-метрова пагода Даяньта один з кращих зразків китайського стилю в архітектурі. Назва пагоди пов'язано з легендою про знаменитого паломників, якому під час мандрівок з Індії в Китай допомогли знайти шлях дикі гуси. Вони і вказали місце будівництва пагоди. Сім поверхів, відокремлених один від одного карнизами, звужуються до вершини пагоди, підкреслюючи її спрямованість до неба.
Кожна з печер присвячена певному буддійському божеству. Всередині вони заповнені безліччю скульптурних зображень святих і рельєфами на теми буддійських сказань і легенд. Зовні скеля прикрашена барельєфами і колосальними статуями Будди, зображеного в стані самозаглибленості і спокою. Статуя Будди в печерному храмі Юньган. V - VI ст
Скульптура Китаю Скульптура завжди користувалася особливою популярністю в Китаї. Ще в III в. до н.е., коли склалося держава Цинь, скульптура висловлювала ідею його могутності і необмеженої влади. під час археологічних розкопок в провінції Шеньсі в підземних коридорах поховальних комплексів було виявлено 10-тисячне військо, виконане з теракоти. Солдати і офіцери, лучники і піхотинці, колісничних і вершники в натуральну величину, з повним військовим спорядженням, демонстрували могутність імператора, який створив першу централізовану китайську державу.
Скульптура Китаю: «Теракотове військо», династія Цинь, III ст. до н.е. Так називають поховання, яке містить в собі більш восьми тисяч статуї китайських воїнів, виконаних з глини в повний зріст, їх коней і бойових колісниць. Ця армія була покликана захищати першого імператора Китаю Цинь Шихуанді в потойбічному світ
Характерною рисою китайської скульптури є її тісний зв'язок з буддійської релігією. Ось чому значна частина творів пластики збереглися саме в буддійських храмах. Головну увагу привертають монументальні зображення самого Будди. Однією з найдосконаліших скульптур є 25-метрова статуя Будди Вайрочани (Владики Космічного Світу), висічена високо в горах в печерному монастирі Лунмень. Нерухомо сидить він у величній позі, злегка прикривши великі мигдалеподібні очі.style.colorfillcolorfill.typefill.on
Жанри китайського живопису Блискучого розквіту досягла середньовічна китайська живопис, що представляє собою одне з найяскравіших явищ в історії світової культури. З надзвичайною переконливістю китайські матера зуміли втілити поетичну красу природу, свої уявлення про досконалої гармонії і величі Всесвіту.«Горы-воды»«Квіти-птиці»Живопис Бамбуку. Анімалістична
Китайська національна живопис з'явився в далекій давнині і отримала повний свій розквіт в епоху середньовіччя. Вона відрізняється великою своєрідністю і абсолютно відмінна за матеріалом, техніці і художнім засобам від європейського живопису. Китайські картини пишуться тушшю. Мінеральними і рослинними фарбами типу акварелі на шовку (іноді на бавовняної тканини або прядив'яної). Художники користуються китицями різних розмірів, від дуже тонких до дуже товстих (від 5 міліметрів до 5 сантиметрів). Штрих може бути легким, як хмара, або потужним, як дракон. Малюнки зазвичай доповнюються китайськими ієрогліфами.
Китай - батьківщина багатьох винаходів. У Китаї понад тисячу років тому були винайдені - компас, порох, папір, фарфор, шовк. Великий шовковий шлях - караванна дорога, що з'єднувала Східну Азію із Середземномор'ям в давнину і в середні віки. В першу чергу використовувався для вивезення шовку з Китаю, з чим і пов'язане його назву. Шлях був прокладений в II столітті до н.
Китай-батьківщина порцеляні. Китай по-англійськи – China – Чайна – що означає також і порцеляні. Порцеляні є вершиною традиційного прикладного мистецтва Китаю. Історія порцеляні налічує більше 3 тисяч років. Початок виробництва відноситься приблизно до VI–VII століття, коли шляхом удосконалення технологій і підбору вихідних компонентів стали отримувати вироби, що відрізняються білизною і тонкістю черепка. Виробництво порцеляни – трудомісткий процес. Щоб з необробленої глини вийшло виріб, над ним працювали до 80 стародавніх майстрів. Малюнки по порцеляні, особливо ті, в яких відтворена природа Китаю, його флора, дуже життєздатні. Серед художників фарфору були блискучі майстри малювати троянди, півонії, лотоси, хризантеми, орхідеї, гілки квітучої сливи або вишні, стебла бамбука.
Ханьфу (漢 服) - традиційні костюми Китаю. Однак в самому Китаї, надівається тільки під час урочистих церемоній або використовуються в історичних фільмах. Чоловічий варіант називається «Шеньі» (深 衣) або «Чжіцзюй» (直 裾), а жіночий «Цюйцзюй» (曲 裾). Саме цей костюм і послужив прототипом японського кімоно.
Талію обгортали шматком тканини "шан". Шан закріплювався на талії поясом - матерчаті ( "ню") або шкіряним ( "Геда"), а збоку або ззаду до нього прикріплювали "шоу" - кольорові шнури з нефритовими прикрасами, пов'язані в сітку. У стародавні часи пояс вважався найважливішим атрибутом китайського національного костюма. Кольори в костюмі, регламентувалися по чинам: імператорського прізвища - жовтий, воїнів - білий, червоний; молодих воїнів - блакитний, сановників - коричневий.
Історія китайського одягу бере свої витоки спочатку появи китайської цивілізації. Кожна історична віха Китаю ознаменована славним правлінням династій, які залишили незабутній слід в історії великого держави. Панування тієї чи іншої династії мало вплив не тільки на державний лад, традиції і культуру Піднебесної. Навіть в національний костюм жителів Китаю вводилися деякі зміни у вигляді переважної забарвлення і особливостей декору.
У кожній країні світу є свої особливі звичаї, традиції, певний уклад життя. Китай - країна багатої культури незвичайних традицій, звичаїв, красивих церемоній. Чайна церемонія Чайна церемонія в життя китайського народу займає особливе місце. Для них чаювання означає не просто вживання даного напою, а набагато більше - це спосіб досягнення внутрішньої гармонії і блаженства. Слово «чай» означає «наймудріше зі всіх рослин», а саме дійство звучить як «Гун Фу Ча» (вища майстерність чаювання). Для того щоб повністю розкрити смак і аромат чаю, використовуються певні способи його заварювання, а також настрій і особлива атмосфера: ніжна мелодійна музика, затишна обстановка, витончена маленька посуд.
Кулінарне мистецтво Китаю удосконалювалося протягом століть. За 3 тисячі років свого існування воно придбало і, що важливо, зберегло всі ті цінні знання та навички, що дозволяють китайським блюдам вважатися одними з найбільш корисних і смачних. З незапам'ятних часів в Китаї прийнято їсти за допомогою паличок. По-перше, це зручно: мандрівникові не потрібно було носити з собою столові прибори, оскільки палички легко вирізалися з будь-якого дерева. По-друге, корисно: паличками не можна взяти їжі більше, ніж можна прожувати
Повага до старших - основа китайської сім'ї Повага до старших прищеплюється в китайській родині буквально з пелюшок. Люди похилого віку - носії мудрості і традицій, тому їм необхідно віддавати почесті, і всіляко прислухатися до їхніх порад. Будь прийом їжі починається з того, що першим приступити до їжі може найстарший з сім'ї, а інші приступають до трапези після нього. Скільки б страв не було за столом, ви повинні спробувати все, інакше господарі дуже образяться.
У Китаї свят, які відзначаються з великим розмахом, набагато більше, ніж в нашій країні. Тут обов'язково зазначають: Китайський Новий рік. День зимового сонцестояння. День посадки дерев. Свято човнів-драконів. День середини осені. День поминання покійних. Міжнародний жіночий день. Всі традиційні свята в Китаї відзначають тільки за місячним календарем