Робота річок. Річки — це символ руху. Вони течуть безперервно, не зупиняючись і не знаючи спочинку, то спокійно, то воюючи зі своїми берегами. Слова давньогрецького вченого Геракліта «Не можна двічі увійти в ту саму річку» говорять про її характер.
Номер слайду 3
Робота річок. Річки впливають на формування рельєфу поверхні Землі. Вони викликають ерозію (вимивання) басейну, здійснюють перенесення продуктів ерозії на великі відстані.
Номер слайду 4
Річкова ерозія — це руйнівна робота річки, яка залежить від сили потоку води, його швидкості та складу гірських порід
Номер слайду 5
Через активну роботу річок земна поверхня вкривається глибокими ущелинами, каньйонами.
Номер слайду 6
Через активну роботу річок земна поверхня вкривається балками та річковими долинами.
Номер слайду 7
У горах водні потоки дуже активні та інтенсивно руйнують свої береги. Прикладом є річка Колорадо в Північній Америці, відома своїм каньйоном глибиною до 2 000 м
Номер слайду 8
Рівнинні річки повільні, глибокі, формують широку долину, виносять зі своїх басейнів твердий матеріал, вимивають гірські породи з-під одного берега та відкладають їх на протилежному. На рівнині вона меандрує — петляє, вигинає своє русло.
Номер слайду 9
Протягом мільйонів років річки розмивають і виносять до гирла величезну кількість подрібненого матеріалу, утворюючи дельту.
Номер слайду 10
Дельта — складена річковими наносами низовинна ділянка гирла, яка порізана мережею рукавів та приток.
Номер слайду 11
Пізнаймо більше. Дельта Гангу — спільна дельта Гангу і річки Брахмапутра при їхньому впадінні в Бенгальську затоку Індійського океану. Це найбільша дельта у світі, має форму трикутника. Складається із лабіринтів річищ, боліт, озер та островів і 240 річок-рукавів. Річки свій початок беруть із гір Гімалаїв.
Номер слайду 12
Пізнаймо більше. Дунай — друга за довжиною і площею басейну річка Європи. Бере свій початок у горах Німеччини та несе свої води через 10 країн на південь до Чорного моря. В гирлі Дунаю утворилася дельта, що дуже інтенсивно зростає та знайшла своє місце на межі двох країн — України і Румунії.
Номер слайду 13
2. Річки і люди. Ріки — невід’ємна частина життя людини.
Номер слайду 14
Люди з давніх часів селилися на берегах річок, у їх долинах, балках. Річки ставали кордонами між країнами, головними транспортними шляхами.
Номер слайду 15
Річки — величезне джерело водозабезпечення. Воду з рік використовують для зрошення полів.
Номер слайду 16
На ріках будують електростанції, що забезпечують міста і села світлом та теплом.
Номер слайду 17
Екологічне лихо. Річки в небезпеці! Особливо це стосується малих річок та струмків, які живлять і несуть свої води у головні ріки. Сприяють виносу побутового сміття, хімічних речовин, інших продуктів життєдіяльності людей повені, катастрофічні паводки, які все частіше відбуваються на річках.
Номер слайду 18
Що ми з вами можемо зробити для порятунку річок свого краю?
Номер слайду 19
Домашнє завданняпрочитати с. 205-208позначте на контурній карті річки: Дніпро. Дунай. Ганг. Ніл. Амазонку