Адаптація першокласників до навчання в школі Соціальний педагог Швець М.В
Номер слайду 2
«Бути готовим до школи - не означає вміти читати, писати і рахувати. Бути готовим до школи - означає бути готовим всьому цьому навчитися.» Венгер Л. А. «Адаптація — процес активного пристосування дитини до вимог нового середовища за допомогою різноманітних засобів.» (О. Савченко)
Номер слайду 3
Вступ до школи – переломний момент у житті дитини. Він пов'язаний з новим типом стосунків з оточенням (ровесниками й дорослими), новим видом діяльності (навчальної, а не ігрової). У житті дитини змінюються все: обов'язки, оточення, режим. Це „ кризовий період” у житті дитини, і ця її „ криза” виявляється у тому, що свої ігрові потреби дитина має задовольняти навчальними способами.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Соціальна адаптація це процес входження до учнівського колективу. Першокласник повинен пристосуватись до вимог тих соціальних груп, що характерні для школи (учнівська група, вчителі, інші класи тощо).
Номер слайду 7
Щоб дитина краще адаптувалась потрібно: • створення сприятливої психологічної атмосфери для дитини з боку всіх членів родини; • формування інтересу до школи, прожитого шкільного дня; • обов'язкове знайомство з учнями інших класів і можливість їх спілкування після школи; • неприпустимість фізичних заходів впливу, залякування, • критика на адресу дитини, особливо у присутності інших людей (бабусь, дідусів, однолітків тощо); • урахування темпераменту дитини в період адаптації до шкільного навчання; • надання дитині самостійності в навчальній роботі; • заохочення дитини. • моральне стимулювання досягнень дитини. • розвиток самоконтролю та самооцінки, самодостатності дитини.
Номер слайду 8
Для полегшення періоду адаптації виконуємо такі рекомендації:
Номер слайду 9
Прослідкуємо процес адаптації на результатах анкетування учнів 1 класу за допомогою трьох методик.
Номер слайду 10
Тест “ Мій клас”
Номер слайду 11
2 учні ( 29%) Позиція - вирішення завдання біля дошки, спільне читання книги, питання, що задаються вчителю: в даному випадку ідентифікація щодо цієї позиції свідчить про адекватність соціально-психологічного та навчального статусу молодшого школяра.
Номер слайду 12
1 учень ( 13 %) позиція - місце поряд з учителем : учитель в даному випадку є значущою особою для досліджуваного, а досліджуваний ототожнює себе з учнем, прийнятим вчителем
Номер слайду 13
2 учні ( 29 % ) позиція - діти, що стоять у парі: доказ благополучної соціально-психологічної позиції дитини.
Номер слайду 14
2 учні ( 29 % ) Позиція - один, далеко від вчителя: емоційно неблагополучна позиція дитини, яка вказує на труднощі адаптації до перебування в класному колективі. 0 учнів ( 0%) Ігрова позиція - не відповідає навчальній позиції.
Номер слайду 15
Тест. Рівень шкільної мотивації і адаптації за методикою Лусканової
Номер слайду 16
1.Високий рівень адаптації ( 25-30 б) - 3 учні (42 %) 2.Середній рівень адаптації (20-24 б) - 2 учні (29 %) 3.Зовнішня мотивація (15-19 б) - 2 учні ( 29 %) 4.Низький рівень адаптації-0 учнів 5.Дезадаптація – 0 учнів
Номер слайду 17
Тест шкільної зрілості Керне - Йірасека 2 учні (33%) – високий рівень готовності до навчання 4 учні ( 67% ) – середній рівень готовності до навчання 0 учнів - низький рівень готовності до навчання
Номер слайду 18
Аналізуючи результати анкетування можна зробити такі висновоки: Зараз можна сказати, що в цілому рівень адаптації першокласників до навчання в школі є достатній. Дезадаптованих учнів немає. Усі діти мають достатній рівень мотиваційної сфери до навчання у школі.Учні,які мають певні труднощі, потребують подальшого супроводу з боку вчителів,батьків та психологічної служби. Адаптаційний період триває.
Номер слайду 19
Вправи для ефективної адаптації першокласників до умов навчання в школі