Презентація складається із 38 слайдів, які містять теоретичний та практичний матеріал.
Мета дослідження уроку географії:
1. Дослідити, як впровадження сучасних освітніх технологій впливає на процес вивчення географії;
2. Поглибити власні теоретичні знання та вдосконалювати практичні вміння щодо організації та проведення уроків з використанням інноваційних технологій;
3.Сприяти створенню умов для зростання активної творчої особистості, інтелектуальному розвитку дітей.
Педагогічна скарбничка Пізнавальний інтерес - це активне мотивоване емоційне ставлення суб'єкта до предмета пізнання, яке має систематично враховуватись і розвиватись у процесі навчання, оскільки безпосередньо впливає на формування і розвиток особистісної спрямованості дитини. Активізація – це діяльність, яка спрямована на стимулювання процесу усвідомлення учнями їхніх загальних інтересів і потреб як єдиної групи, визначення необхідних засобів та активних дій для досягнення усвідомлених цілей. Активізація навчально-пізнавальної діяльності - процес, направлений на мобілізацію вчителем інтелектуальних, морально-вольових та фізичних сил учнів, розвиток здібності подолати труднощі, активну самостійну роботу.
ПРОБЛЕМА Зниження пізнавального інтересу учнів призводить до: відсутності у дітей цілісного погляду на світ; затримується розвиток самосвідомості і самоконтролю; формується звичка до бездумної, безглуздою діяльності; звичка списувати; відповідати за підказкою, користуватися шпаргалкою..
Мета дослідження уроку географії: Дослідити, як впровадження сучасних освітніх технологій впливає на процес вивчення географії; Поглибити власні теоретичні знання та вдосконалювати практичні вміння щодо організації та проведення уроків з використанням інноваційних технологій; Сприяти створенню умов для зростання активної творчої особистості, інтелектуальному розвитку дітей.
Завдання: Застосовуючи сучасні освітні технології: сприяти переорієнтації процесу навчання учнів географії на компетентнісну основу; досягнення більш високого рівня навчання та виховання у розвитку сучасного учня; підвищення ефективності та інтенсивності уроку географії; підвищення рівня осмислення навчального матеріалу. Сприяти розвитку здібностей і творчої активності учнів пробудити й утримати інтерес учнів до вивчення предмету, до навчання в цілому; розробити методичні рекомендації щодо врахування психологічних аспектів під час активізації пізнавальних інтересів в умовах гуманізації навчально-виховного процесу; з’ясувати вплив сучасних освітніх технологій на активізацію пізнавальної діяльності учнів, формування їх компетентностей
Актуальність даної проблеми визначається змінами, що відбуваються в умовах реформування середньої освіти. Зміст та завдання шкільного курсу географії вимагають нових підходів до організації навчального процесу, спрямованих на розвиток здібностей школярів, формування навичок самостійного наукового пізнання та самореалізації особистості. Новизна проблеми - переосмислення змісту та розробка нових підходів до вивчення географіі в умовах застосування активних методів навчання та самостійної навчальної діяльності учнів.
Об’єктом дослідження є навчально-виховний процес із географії в загальноосвітніх навчальних закладах. Предмет дослідження - зміст, форми і методи організації навчання. Провідна ідея досвіду - організація навчально-пізнавальної діяльності школярів через активні методи навчання, керівництво навчальними діями учнів та спонукання школярів до виконання різних видів завдань та здійснення самоконтролю, самооцінювання.
Методологічну основу досвіду становлять Державна національна програма "Освіта. Україна ХХІ століття" (1993 р.). Закони України "Про освіту" (1991 р.), "Про загальну середню освіту" (1999 р.); "Концепція загальної середньої освіти" (12-річна школа) (2001 р.); Національна Доктрина розвитку освіти (2002 р.); "Концепція профільного навчання у старшій школі" (2003 р.), теорія пізнання, особистісно діяльнісний та особистісно розвивальний підходи до розгляду процесу навчання учнів (О.І.Пометун, О.Г. Ярошенко, Паламарчук), які дозволили визначити статистичні риси навчання, шляхи вдосконалення його реалізації.
Теоретична основа досвіду базується на наукових засадах організації навчально-виховного процесу в закладах освіти (А.М. Алексюк, В.І.Бондар, С.У. Гончаренко, М.Н.Буринська, О.Г.Ярошенко, Л.П.Величко, О.Я.Савченко, І.С.Якиманська, П.К.Селевко, Л.В.Занкова, Д.Б.Єльканін, В.В.Давидов, А.В.Вигодський); психолого-педагогічній теорії розвитку особистості в процесі її діяльності (С.П.Богарова, Г.І.Щукіна); концептуальних засадах спрямованої самореалізації та управління навчальним процесом у освітніх системах (В.І.Бондар, Н.П.Наволокова, М.І.Махмутов); теоретико-методологічних та науково-методичних засадах профільного навчання (Н.І.Шиян) Г.І.Щукіна В.І.Бондар О.Г.Ярошенко
Робота за комп’ютером Результати навчання Засоби навчання Активні методи навчання: 1.Проблемне навчання; 2. Наочні методи; 3. Практичні методи (хімічний експеримент); 4. Ігрові прийоми навчання 5. Інформаційно-комунікаційні технології. Викладання Діяльність учителя-наставника Розв’язання проблемних питань Хімічний експеримент Самостійна робота Різні способи учіння Активна пізнавальна діяльність учнів Організація управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів Зміст навчання Мета навчання Успішній роботі допомагає реалізація моделі навчання:
Те, що я чую, я забуваю Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю, Те, що я чую, бачу й обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок Коли, я передаю знання іншим, я стаю майстром. Конфуцій глибокі теоретичні знання з географії, педагогіки, психології; ретельне планування та підготовка до уроків; творчий підхід вчителя комунікабельність. Поради Конфуція поєднувати нові ідеї зі старими перевіреними; вчитись тільки через діяльність; пристосовуватись до індивідуальних потреб учнів із різними стилями навчання; формувати моральні цінності; створювати всім рівні можливості. Складові успішності і ефективності уроку географії
Використання технології інтерактивної дошки для активізації пізнавальної діяльності учнів Використання мультимедійних технологій у навчальному процесі дають змогу вчителю: Підвищити ефективність уроку і навчального процесу загалом. Налаштувати черговість появи інформації з елементами анімації. Внести зміни у структуру уроку. Можливість внести зміни під конкретний клас. Записати відеофайли безпосередньо з екрану. Друкувати та робити записи на диск. Зберігати тривалий час електронні продукти. Використати проектні технології.
Використання методу проектів для активізації пізнавальної діяльності учнів Навчальний освітній проект – організована діяльність учнів, спрямована на вирішення проблеми, що свідомо не має єдиного правильного рішення. Переваги Самостійне здобування знань учнями. Досвід пізнавальної комунікативної дяльності. Висловлювання власних думок, відчуттів. Залучення до реальної діяльності. Особиста відповідальність за виконання роботи. Вдосконалюються уміння учнів орієнтуватися в інформаційному просторі. Недоліки Зростає навантаження на викладача. Нерівномірність участі учнів в команді. Підготовка проекту потребує багато часу.
Використання ігрових технологій для активізації пізнавальної діяльності учнів. «У дитячому віці гра – це норма, і дитина повинна завжди гратися, навіть коли робить серйозну справу» (А.С.Макаренко). Переваги від застосування рольвих ігор - це: Розширення можливих варіантів поведінки Сприяння зниженню надмірної напруги Стимулювання до опанування новими поведінковими навичками, мжливість їх тренування Ризики від некомпетентності педагога виникають, коли викладач: Ігнорує концепцію та правила гри Не дає учасникам обговорити хід гри та її результати Змушує брати участь Недоречно використовує гру, неправильно розуміючи її мету.
. Використання технології проблемного навчання для активізації пізнавальної діяльності учнів. Проблемне навчання, як один із методів активного навчання, допомагає учням самостійно засвоювати зміст уроку, навчає вчитися, виробляє вміння вирішувати завдання під час навчально-пізнавальної діяльності. Саме тому у зміст завдань систематично включаю проблеми пізнавального та практичного характеру, які стимулюють думку учня, формулюють його інтерес до вивчення географії та є ядром розвивального навчання, умовою свідомого засвоєння предмета.
Використання наочних методів навчання для активізації пізнавальної діяльності учнів. Наочні методи навчання допомагають подавати інформацію з опорою на малюнки, діаграми, графіки, схеми та таблиці. Використання готових схем або створення нових дають змогу спрямувати діяльність учнів на пошук та встановлення логічних ланцюжків, виробляє уміння виділяти головне, віднаходити закономірності, співставляти, аналізувати, робити висновки.
Мотивація – це інтереси, потреби, емоції, ідеали, які спонукають учнів до діяльності. Мотивація сприяє появі в учня навчальної ініціативи й любові до навчання, спонукає його діяти з максимальною енергією в різних навчальних ситуаціях. На етапі мотивація застосовую такі прийоми: «Знаю – хочу знати - дізнався» - з підсумком в кінці уроку (заповнюється третя частина); Прийом «Рюкзак» які знання нам потрібні для сьогоднішнього уроку; Прийом «Ключові слова». Структура інтерактивного уроку
Висновки Різноманітні форми і методи проведення навчальних занять дають можливість: виявити здібності кожного учня, викликати непідробну цікавість до предмета, розвинути ідею співробітництва вчителя й учня, стати активним учасником навчального процесу, засвоїти матеріал безпосередньо на уроці.
Список використаної літератури Андрєєва В.М., Шматько О.Є. Урок географії в сучасних технологіях. – Х.: Вид. Група “Основа”, 2006. – 176 с. Вердіна С.В., Панченко А.Г. Секрети педагогічної майстерності. Уроки для вчителя. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 111 с. Довгань Г.Д. Інтерактивні технології на уроках географії. – Х.: Вид. група «Основа», 2005. Дудка С.В. Навчальні ігри на уроках географії. – Х.: Вид. група «Основа», 2005. Лернер И.Я. Развитие мышления учащихся в процессе обучения истории. М., 1982. Лозова В.Г. Цілісний підхід до формування пізнавальної активності школярів: Навч. Посібник. – Х.: ОВС, 2000. Матюшкин А.М. Психологическая структура, динамика развития познавательной активности. – Вопросы психологии, 1982, №4. Настільна книга педагога. Посібник для тих, хто хоче бути вчителем – майстром. – Упорядники Андрєєва В.М., Григораш В.В. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 352 с. Пидкасистый П.И. Самостоятельная деятельность учащихся. – М.: Педагогика, 1972. Савченко О.Я. Розвиток пізнавальної самостійності молодших школярів. – К.: Радянська школа, 1982. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 88 с. (Серія «Золота педагогічна колекція»). Шамова Т.И. Активизация учения школьников. – М.: Педагогика, 1982. Щукина Г.И. Активизация познавательной деятельности учащихся в учебном процессе. – М.: Просвещение, 1979.