Презентація "Араби та народження ісламського світу"

Про матеріал
Розробка уроку з інтегрованого курсу "Історія: Україна і світ" або всесвітньої історії. Урок відповідає вимогам програми, підібрано наочність, історичні пам`ятки. Передбачено покрокові етапи з вивчення природних умов Аравії, їх впливу на господарське життя, діяльності Мухаммеда та створення і розвитку держави арабів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Араби та народження ісламського світу Стародавня Аравія. Пророк Мухаммед та виникнення ісламу. Арабські завоювання та утворення Халіфату. Розкол в ісламі. Халіфат Омейядів та Аббасидів. Культура країн ісламу. Вплив античної культури на арабів.

Номер слайду 2

Дізнаємося особливості ісламу як релігії; напрямки арабських завоювань; територіальні межі Арабського халіфату та правлячі династії; поняття «іслам», «пророк», «Коран», «хіджра», «рамадан», «халіф»;особливості внутрішньої та зовнішньої політики перших халіфів;причини розколу в ісламі - хто такі шиїти та сунніти?

Номер слайду 3

Аравійський півострів (Аравія) - 3 регіони

Номер слайду 4

Природа АравіїБільша частина півострова - піщані масиви та кам’янисті пустині. Ріки нікуди не впадають — губляться в розпечених пісках пустелі. Клімат спекотний. Дощі більш-менш регулярно випадають лише в Пд-зх частині п-ва і то взимку. В пустелях - кілька разів на рік, окремі роки немає зовсім. Значну територію вкривають колючі чагарники, багаторічні трави, росте акація. У давнину півострів називали "країна пахощів та пряностей". Там росли ладан, мирра, кориця, бальзам, алое, шафран, що користувалися величезним попитом у країнах Давнього Сходу та античного світу. Щедрими були корисні копалини Аравії: золото, срібло, олово, свинець, залізо, мідь, мармур, алебастр, траплялися й камені - самоцвіти (смарагди, бірюза). У прибережних водах заробляли шукачі перлів і червоних та чорних коралів.кориця і шафранладан і мирра

Номер слайду 5

Бедуїни та феллахи. Більшість арабів були кочовиками — бедуїнами («мешканцями пустелі»), які розводили кіз, овець і верблюдів. Життя бедуїна неможливо уявити без верблюда — постійного супутника і засобу існування кочових арабів, його називали “корабель пустелі”. Бедуїни жили племенами, які поділялися на роди й сім’ї. У них існувала знать — шейхи і саїди, які мали великі отари, рабів та отримували більшу частку здобичі під час війн. Фелахи — це селяни, які займалися землеробством. Арабською мовою слово означає орач або землероб.

Номер слайду 6

Суспільство і релігія арабів. Більшість арабів поклонялися різним племінним богам: єдиної релігії в них не існувало. Найшанованішими були боги війни та родючості, місяця. Їх уособленням були кам’яні ідоли і природні кам’яні стовпи. Через Хіджаз, уздовж Червоного моря, пролягав важливий торговий шлях із Середземномор’я до Індії, на якому з’явилися великі торговельні центри - міста. Особливо велике значення мала Мекка - головне місце зупинки караванів. Щовесни в Аравії на чотири місяці припинялися війни і встановлювався загальний мир. У цей час усі араби могли відвідати головне святилище Мекки — Каабу ( з арабс. — «Куб»), у стіну якого було вмуровано чорний метеорит. Наприкінці VI ст. арабське суспільство охопила криза. Кількість населення півострова збільшилася, бракувало землі. Торгівля занепала. Погіршення умов життя підштовхувало арабів до думки про необхідність об’єднання, щоб разом вести боротьбу за краще існування, але на заваді цьому стояли різні племінні вірування. Мече́ть аль-Хара́м - головна і найбільша у світі мечеть, де знаходиться святиня ісламу - Кааба. Фото. ХХст.. Саудівська Аравія. Кааба

Номер слайду 7

Виникнення ісламу. Мухаммед (570—632рр). Об’єднанню арабів сприяла поява нової релігії — ісламу (з арабс.— «покірність»). Людей, які сповідують іслам, називають мусульманами. Засновником цієї релігії став Мухаммед, (з арабс.— «пророк»). Мешканець Мекки Мухаммед належав до бідної родини. У шість років він залишився сиротою і став пастухом. Згодом вів торговельні справи багатої вдови, мандрував з караванами. Потім одружився зі своєю господинею і розбагатів. Через деякий час Мухаммед став казати, що чує голос бога, який наказує йому проповідувати нову релігію. Він розпочав проповідувати іслам. Він був змушений перебратися до міста Ятриба. Це місто, жителі якого в 622 р. прийняли Мухаммеда, почали називати Мединою — містом пророка. Хіджра (622р.) - переселення Мухаммеда в Медину, є першим роком мусульманського календаря.

Номер слайду 8

Об'єднання арабів Після вигнання з Мекки почав виступати за об’єднання всіх арабів у єдину громаду мусульман. Між Мединою і Меккою розгорнулася війна. Більшість простого народу підтримували пророка, тому знать була змушена підкоритися Мухаммеду і впустити його до міста. У 630 р., після повернення його до Мекки, арабські племена визнали владу Мухаммеда і прийняли іслам. Так під прапором ісламу Мухаммед об’єднав арабські племена - під його владою перебувала більша частина племен, що населяли Аравію. У 632 р. Мухаммед помер. Його могила в Медині, як і Кааба, є найбільшою святинею мусульман. За релігійною легендою, після смерті пророк разом зі своїм конем вознісся на небо. Могила Мухаммеда. Мечеть Аль -Акса у Єрусалимі

Номер слайду 9

Заповіді ісламу та святиніМухаммед стверджував, що основні положення нової віри йому передав Аллах. Учні й послідовники записували його слова, а після його смерті записи було зібрано в одну книгу — Коран (арабс. — «читання»).«Немає бога, крім Аллаха, і Мухаммед — пророк його» — головна релігійна формула ісламу. Мусульмани визнають Мойсея та Ісуса пророками й попередниками Мухаммеда. П’ять основних положень ісламу:1. Вірити в існування єдиного бога — Аллаха.2. П’ять разів на день виконувати обов’язкову молитву.3. Раз на рік дотримуватися обов’язкового посту — рамазану — від світанку до заходу сонця.4. Витрачати ⅕ прибутку на милостиню, щоб звільнитися від гріхів.5. Раз за життя здійснити паломництво - ХАДЖ (відвідування святих місць) до Мекки й Медини. Мухаммед виклав і «заповіт священної війни». Він вирізнив іудеїв і християн як людей, котрі володіють писанням (Святим Письмом), із якими треба вести шляхетні суперечки, а язичників закликав знищувати.

Номер слайду 10

Перші халіфи (632—661 рр). Завоювання арабів. Після смерті пророка почалися суперечки про спадкоємність. Урешті було вирішено, що державою керуватимуть халіфи — «заступники пророка». Надалі кожен правитель арабів називався саме так. Перші чотири халіфи, які правили в 632—661 рр., були близькими друзями і родичами Мухаммеда. Халіфи закликали народ рушати в похід за поширення ісламу, обіцяючи кожному винагороду як за життя, так і по смерті. Світ ісламу перейшов у наступ: розпочалася доба арабських завоювань. Унаслідок завоювань виникла величезна держава — Арабський халіфат.держава Мухаммедазавоювання перших халіфів до 661р.

Номер слайду 11

Розкол в ісламі: з VII ст. (після смерті четвертого халіфа)

Номер слайду 12

Халіфат Омейядів. Дамаський халіфат Омейядів проіснував близько 90 років (661—750 рр.). До кінця VII ст. араби підкорили частину Закавказзя, частину Північної Африки, африканські володіння Візантії. У 711 р. араби розпочали завоювання Іспанії, де жили вестготи і швидко підкорили майже всю Іспанію. Араби спробували підкорити і Франкське королівство, проте зазнали поразки під Пуатьє. На сході арабські полководці просунулися до річки Інд. Тричі ходили походи на Константинополь, рік тримали його в облозі, однак підкорити так і не змогли. Унаслідок завоювань кордони халіфату Омейядів простяглися від Атлантичного океану на Заході до Китаю та Індії на Сході.

Номер слайду 13

Халіфат Аббасидів (750-1055 рр.)У 750 р. Омейядів скинула іранська та іракська знать. Халіфом став Абул-Аббас Кривавий, за наказом якого було знищено всіх Омейядів. Він заснував нову династію Аббасидів, що правила в 750—1055 рр. Столицю халіфату було перенесено до Багдада. Це час небаченої розкоші халіфів. Столиця Аббасидів вражала сучасників своїми розмірами, численними палацами, парками. На величезних ринках Багдада можна було зустріти купців із найвіддаленіших країн світу — візантійців, китайців, індійців. Тут продавали шовкові тканини з Китаю, екзотичні пахощі з Індії, хутра з далеких слов’янських країн. Купці й мореплавці розповідали про дивовижні далекі землі. Не дивно, що і ті часи, і сам багдадський халіф Гарун аль-Рашид стали прототипами героїв казок «Тисяча й одна ніч».

Номер слайду 14

Розпад халіфату, 1055 рік Як і всі попередні імперії, створені в результаті завоювань, Арабський халіфат занепав і розпався. Причин розпаду Арабського халіфату було декілька: 1. халіфат силою об’єднав народи, які мали різну історію та культуру. Їхня боротьба за незалежність не припинялася; 2.влада халіфів дедалі більше слабшала. Еміри (намісники халіфів)намагалися бути незалежними від халіфа. Усе це призвело до того, що від кінця VIII ст. до початку XI ст. халіфи втратили більшість своїх володінь. У 1055 р. Багдад завоювали турки-сельджуки, і халіфат припинив своє існування.

Номер слайду 15

Досягнення культури. Народи, які входили до халіфату, створили унікальну культуру, яку умовно називають арабською. Спільною ознакою цієї культури була арабська мова. Саме завдяки перекладам на арабську мову були збережені і дійшли до європейців праці античних вчених та мислителів, зокрема Арістотеля, Гіппократа, Евкліда, Птолемея. Поширенню знань сприяло те, що у VIII ст. араби навчилися в китайців виготовляти папір. У великих містах існували вищі школи та бібліотеки, при яких працювали переписувачі. Особливою шаною користувалися каліграфи – особи, які вміли красиво писати. Арабська каліграфія стала мистецтвом зображення слова. Слово “Аллах” на арабській мовіАрабська каліграфія - мистецтво зображення слова

Номер слайду 16

Досягнення культури. Араби перейняли в Індії десяткову систему числення та цифри (нам відомі як арабські), створили алгебру. 4376 ММММСССLХХVІВ астрономії: відкрили чимало зірок, склали карту зоряного неба. Використавши праці античних вчених, араби розвинули медицину, дослідили лікувальні властивості багатьох рослин і мінералів. Арабські мандрівники відвідали багато країн та зробили їх детальні описи. Для далеких мандрівок вони споруджували надійні кораблі, робили детальні карти, навчилися виготовляти точні навігаційні прилади.

Номер слайду 17

Досягнення культури. Архітектура. Арабески. Великої майстерності досягли арабські архітектори. В часи Арабського халіфату зводилися нові чудові міста, величні мечеті, палаци, університети та школи. Мечеть – будівля, в якій збираються на молитву мусульмани. Поруч будують спеціальну вежу (мінарет), з якої закликають мусульман до молитви. Оскільки іслам забороняє поклонятися зображенням, то споруди прикрашаються переважно різноманітними візерунками й складними орнаментами – арабесками, каліграфічними написами з Корану.

Номер слайду 18

З'ясуємо Яку роль відіграв іслам в історії арабів?З якими релігіями іслам має дещо спільне?Яка подія зупинила подальше просування арабів у Європі?Які династії Арабського халіфату існували?Які особливості мав Халіфат у порівнянні з іншими середньовічними державами?У чому причини воєнних успіхів арабів? Які переваги вони мали?Підберіть історичні особистості, роль яких в історії своїх народів можна порівняти з Мухаммедом?Що позначають дані символи?На карті сучасній ці 22 держави є…

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лємєшова Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
10 листопада
Переглядів
2631
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку