Цікава література, написана українською, стимулювала освічених людей звернути увагу на Україну – з’явились українофіли, в колах інетлігенції розвинулась благородна мода на вивчення української старовини: звичаїв, казок, легенд, пісень, історії, народних ремесел і промислів, музики і архітектури, як побутової народної, так і культової – в дусі візантійства і бароко. Поступово сформувалась ідея відтворення архітектурного надбання народу в новій архітектурі.
Датою народження українського модерну ми можемо вважати 1903 рік - саме тоді архітектор Василь Кричевський представив проект Полтавського губернського земства. Цей стиль тоді не мав назви і відрізнявся від поточних архітектурних тенденцій. Але з легкої руки українського художника Опанаса Сластіона отримав своє ім'я - український стиль, а далі і український модерн. Опанас Сластіон
У Полтаві намітили цілий комплекс подій, пов’язаний як з Енеїдою, так і з письменником. І серед іншого - задумали побудувати новий будинок Полтавського земства. На початку ХХ століття полтавці задумали справити ювілей «Енеїди» уроженця Полтави, що прославив її – Івана Котляревського .
Відродив килимарство, заснував керамічну школу українських мільйонерів і меценатів Ханенків. Мав найбільшу колекцію української старовини (згоріла в пожежі будинку Грушевських у 1918 р). Був першим ректором Академії Мистецтв в Києві. Його картини є в музеях Н’ю-Йорка, Києва, Харкова, Полтави. Радянська влада змусила його каятись в «українському буржуазному націоналізмі», практично закреслювати своє життя… У війну емігрував до Німеччини, а потім до Каракасу, де і помер в 1952 році.
Львів. Колишня клініка Солецького. 1908 рІвано-Франківськ. монастир сестер-василіанок (УГКЦ). Перехід до модернізму хронологічно збігся з різким зростанням національної свідомості націй і національних меншин у Європі. Творці гуцульської сецесії надихнулись оригінальним народним мистецтвом карпатських горян.