"Ave Maria" - імпровізація, що стала шедевром класичної музики
Номер слайду 2
«Ave Maria» - найвідоміша католицька молитва до Діви Марії. Назва цієї молитви походить від її початкових слів. Молитву називають також ангельським привітанням, тому що «Аве Марія» - це перша фраза привітання архангела Гавриїла, сказана ним Марії в момент Благовіщення. Існує безліч музичних версій цієї молитви. Серед авторів музики Палестрина, Дворжак, Верді, Ліст, Сен-Санс та інші.
Номер слайду 3
Найбільш відома «Аве Марія» австрійського композитора Франца Шуберта. Але «Аве Марія» авторства Йоганна Себастьяна Баха (1685-1750) та Шарля Гуно (1818-1893) , не зважаючи на те, що менш відома у широких колах, також заворожує з перших нот. До того ж має надзвичайно цікаву історію створення. Два видатних композитора, представники різних музичних епох стали співавторами одного твору. Й. С. Бах (1685-1750)Шарль Гуно (1818-1893)
Номер слайду 4
В 1722 році Й. С. Бах завершує першу частину «Добре темперованого клавіру». Розпочинає цикл творів з 48 прелюдій і фуг прелюдія До мажор. Ніжна і світла музика прелюдії звучить спокійно та умиротворено. Легкі арпеджіо нагадують звучання чарівної арфи. Прелюдія отримала визнання багатьох музикантів.
Номер слайду 5
Пройшло майже сто років. У Франції жив і творив видатний композитор 19 століття Шарль Гуно. Він дуже поважав музику Баха, та часто грав твори німецького композитора. В 1852 році Шарль Гуно був частим гостем П'єра Цимермана - відомого французького піаніста. П. Цимерман
Номер слайду 6
Гуно подобалась донька Циммермана Ганна, на якій він згодом і одружився. Одного разу, розважаючи публіку у вітальні, Шарль імпровізував та додав мелодію до вже відомої прелюдії Баха. Імпровізація всім дуже сподобалася. Майбутній тесть запропонував Гуно записати її на папір.
Номер слайду 7
Гуно назвав цей твір «Роздуми над прелюдією Баха до мажор». П’єса призначалася для виконання скрипкою або віолончеллю та фортепіано. Видана в 1853 році п’єса, швидко стала відомою. Виконувалася на концертах, звучала в салонах і дуже полюбилася публіці. Через деякий час Гуно додав до своєї п’єси слова одного з поетів того часу і виявилось, що мелодія чудово підходить для виконання голосом. За 7 років від появи імпровізації до прелюдії хтось, чиє ім’я залишилось невідомим, запропонував накласти текст молитви «Аве Марія» на «Роздуми». Так в 1859 році вперше прозвучала молитва Аве Марія на музику двох великих композиторів- Й. С. Баха та Шарля Гуно.
Номер слайду 8
Бах-Гуно «Аве Марія для флейти та арфи. Прелюдія Бахаз мелодією Гуно звучить настільки органічно, що неможливо здогадатися, що цей твір був створений різними композиторами, та ще й в настільки різні епохи.
Номер слайду 9
«Аве Марія» у Лейпцигуна найбільшому з фестивалів, присвячених музиці Баха. Bobby MCFerrin виконує голосом прелюдію Баха, а тисячі глядачівспівають мелодію Гуно.