9 березня о 18:00Вебінар: Навчаємося не тільки за партою, або рухливі ігри з інтелектуальним навантаженням на уроках суспільного і гуманітарного циклу

Презентація "Біологічні антимутаційні механізми. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів. "

Про матеріал
Презентація до уроку біології у 10 класі на тему: "Біологічні антимутаційні механізми. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів.", містить інформацію про шкідливий вплив мутагенів та захист від них, фізкультхвилинку, ілюстрації для кращого засвоєння матеріалу. Презентацію створено на основі матеріалів підручника Біологія і екологія 10 клас (рівень стандарту), автором якого є В. І. Соболь.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Біологічні антимутаційні механізми. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів.

Номер слайду 2

Мутагени в сучасних умовах супроводжують людину всюди:° накопичуються у фруктах і овочах;° утворюються під час приготування їжі;° входять до складу косметичних та лікарських засобів;° препаратів побутової хімії;° наявні у вихлопних газах автомобілів і промислових викидах.

Номер слайду 3

Також люди контактують з мутагенами під час роботи за комп`ютером або телефонної розмови.

Номер слайду 4

ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДЛИВИХ МУТАГЕННИХ ВПЛИВІВ УСІ ЖИВІ ОРГАНІЗМИ МАЮТЬ БІОЛОГІЧНІ АНТИМУТАЦІЙНІ МЕХАНІЗМИ. У людини вони реалізовуються здебільшого на таких рівнях:молекулярному; - клітинному; - організмовому.

Номер слайду 5

На молекулярному рівні відбувається репарація ДНК – сукупність процесів, за допомогою яких клітина знаходить й виправляє пошкодження. Основними видами репарації є:вирізальна рекомбінаційна

Номер слайду 6

НА КЛІТИННОМУ РІВНІ ЗАХИСТ ВІД МУТАГЕНІВ ЗАБЕЗПЕЧУЄ АПОПТОЗ – ЗАПРОГРАМОВАНА ЗАГИБЕЛЬ СОМАТИЧНИХ КЛІТИН, ЩО СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ В РАЗІ ЗАКІНЧЕННЯ ТЕРМІНУ ЖИТТЯ КЛІТИНИ, А ТАКОЖ У РАЗІ РІЗНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.

Номер слайду 7

У КЛІТИНАХ ОРГАНІЗМУ ІСНУЄ SOS-СИСТЕМА, ЯКУ ВІДКРИВ У 1975 РОЦІ М. РАДМАН. ЦЯ СИСТЕМА ВМИКАЄТЬСЯ, ЯКЩО ПОШКОДЖЕНЬ ДНК СТАЄ ЗАБАГАТО І ВИНИКАЄ ЗАГРОЗА ЖИТТЮ КЛІТИНИ. SOS-СИСТЕМА АКТИВУЄ ГРУПУ ГЕНІВ, ЩО ЗУМОВЛЮЮТЬ ЗАХИСНУ ВІДПОВІДЬ НА ПОШКОДЖЕННЯ ДНК.

Номер слайду 8

НА РІВНІ ОРГАНІЗМУ АНТИМУТАЦІЙНИЙ ЗАХИСТ ЗДІЙСНЮЄ ІМУННА СИСТЕМА, ЯКА РОЗПІЗНАЄ КЛІТИНИ З МУТАЦІЯМИ Й ЗА УЧАСТІ СПЕЦЕФІЧНИХ РЕЧОВИН І КЛІТИН ЇХ ІММОБІЛІЗУЄ ТА РОЗЧЕПЛЮЄ.

Номер слайду 9

ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКАВПРАВА «ВІДЧУЙ НА СОБІ»Учні сідають так, щоб бачити спину сусіда. Перший пише на спині букву, слово, а другий має відчути, яка саме буква, слово написане.

Номер слайду 10

Мутагени – це чинники , які можуть спричиняти мутації. Для того, що чинник був мутагеном, він має легко проникати в клітини, зберігати їхнє життя та впливати на гени й хромосоми. За природою цих впливів мутагени поділяють на:фізичні хімічні біологічні

Номер слайду 11

САМОСТІЙНА РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮЗаповніть у робочому зошиті таблицю й сформулюйте основні заходи щодо захисту людини від шкідливих мутагенних впливів.{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Група. Представники. Основні заходи щодо захисту від мутагенів. Фізичні мутагени. Хімічні мутагени. Біологічні мутагени

Номер слайду 12

Серед фізичних мутагенів найбільше значення має йонізуюче випромінювання (рентгенівське, ультрафіолетове, гама-промені). Проникаючи в клітини, промені руйнують водневі зв`язки між нуклеотидами, вибивають електрони із зовнішньої оболонки атомів або молекул, унаслідок чого виникають високоактивні вільні радикали. До фізичних мутагенів належать також фотони світла, підвищена або знижена температура тощо.

Номер слайду 13

Хімічні мутагени було відкрито пізніше за фізичні. Нині відомо багато хімічних мутагенів: Гідроген пероксид нітратна кислота формальдегід хлороформіпритбензпірен

Номер слайду 14

До хімічних мутагенів належать також пестициди, деякі лікарські препарати (антибіотики з протипухлинною дією, хінін, андрогени), важкі метали (кадмій, ртуть, свинець), деякі харчові добавки. До небезпечних хімічних мутагенів віднесено азбест та діоксини, які утворюються внаслідок термічної переробки органічної сировини або хлорування під дією високих температур.

Номер слайду 15

До біологічних мутагенів належать:віруси (наприклад, кору, краснухи, грипу);токсини гельмінтів, грибів-паразитів, цвілевих грибів (наприклад, афлатоксини аспергілів);токсини отруйних рослин і тварин. Цикута отруйна. Вірус кору

Номер слайду 16

У НАШ ЧАС ВИОКРЕМЛЮЮТЬ ДЕКІЛЬКА ОСНОВНИХ ПІДХОДІВ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ГЕНОМУ ЛЮДИНИ ВІД ШКІДЛИВИХ МУТАГЕННИХ ВПЛИВІВ:створення безвідходних технологій, замкнутих циклів виробництва у промисловості;перехід від хімічних засобів боротьби в сільському господарстві до нешкідливих біологічних;створення стійких сортів рослин, що не потребують хімічних засобів захисту;тестування на мутагенність фармацевтичних препаратів, пестицидів;вилучення або нейтралізація мутагенних чинників у навколишньому середовищі.

Номер слайду 17

Найбільш реальним засобом для індивідуального захисту ДНК людини від незворотних змін є використання антимутагенів для зниження темпів мутаційного процесу. Антимутагени – речовини, що знижують частоту мутацій. Антимутагенну дію мають вітаміни, каротини, глутамін, серотонін, а також деякі фізичні чинники (денне світло).

Номер слайду 18

Для запобігання шкідливому мутагенному впливу за допомогою антимутагенів людині потрібно вживати більше натуральних свіжих продуктів, особливо капусти й зелені, круп, хліба з висівками. У їхньому складі є вітаміни і клітковина. Вживання клітковини прискорює процес проходження їжі стравоходом і, як наслідок, обмежує руйнівну дію на кишечник деяких шкідливих речовин, що містяться в їжі.

Номер слайду 19

Домашнє завдання: Прочитати § 46 на с. 182 та § 47. Створити буклет, постер або презентацію адаптогенних рослин та оцінити їх значення щодо захисту від мутагенів. Дати відповідь на запитання на с. 187 (усно).

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.4
Оригінальність викладу
4.3
Відповідність темі
4.4
Загальна:
4.4
Всього відгуків: 7
Оцінки та відгуки
 1. Балобанова Ірина Сергіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Хохлов Валентин
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Крупеня Аліна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
 4. Боднар Наталія Олександрівна
  Загальна:
  4.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  3.0
  Відповідність темі
  4.0
 5. Типа Ну
  Загальна:
  2.0
  Структурованість
  1.0
  Оригінальність викладу
  3.0
  Відповідність темі
  2.0
 6. Лук'яненко Марина
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 7. Кикоть Олена
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 4 відгука
pptx
Додано
21 лютого 2019
Переглядів
20992
Оцінка розробки
4.4 (7 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку