САМОСТІЙНА РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮЗаповніть у робочому зошиті таблицю й сформулюйте основні заходи щодо захисту людини від шкідливих мутагенних впливів.{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Група. Представники. Основні заходи щодо захисту від мутагенів. Фізичні мутагени. Хімічні мутагени. Біологічні мутагени
Серед фізичних мутагенів найбільше значення має йонізуюче випромінювання (рентгенівське, ультрафіолетове, гама-промені). Проникаючи в клітини, промені руйнують водневі зв`язки між нуклеотидами, вибивають електрони із зовнішньої оболонки атомів або молекул, унаслідок чого виникають високоактивні вільні радикали. До фізичних мутагенів належать також фотони світла, підвищена або знижена температура тощо.
До хімічних мутагенів належать також пестициди, деякі лікарські препарати (антибіотики з протипухлинною дією, хінін, андрогени), важкі метали (кадмій, ртуть, свинець), деякі харчові добавки. До небезпечних хімічних мутагенів віднесено азбест та діоксини, які утворюються внаслідок термічної переробки органічної сировини або хлорування під дією високих температур.
У НАШ ЧАС ВИОКРЕМЛЮЮТЬ ДЕКІЛЬКА ОСНОВНИХ ПІДХОДІВ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ГЕНОМУ ЛЮДИНИ ВІД ШКІДЛИВИХ МУТАГЕННИХ ВПЛИВІВ:створення безвідходних технологій, замкнутих циклів виробництва у промисловості;перехід від хімічних засобів боротьби в сільському господарстві до нешкідливих біологічних;створення стійких сортів рослин, що не потребують хімічних засобів захисту;тестування на мутагенність фармацевтичних препаратів, пестицидів;вилучення або нейтралізація мутагенних чинників у навколишньому середовищі.
Найбільш реальним засобом для індивідуального захисту ДНК людини від незворотних змін є використання антимутагенів для зниження темпів мутаційного процесу. Антимутагени – речовини, що знижують частоту мутацій. Антимутагенну дію мають вітаміни, каротини, глутамін, серотонін, а також деякі фізичні чинники (денне світло).
Для запобігання шкідливому мутагенному впливу за допомогою антимутагенів людині потрібно вживати більше натуральних свіжих продуктів, особливо капусти й зелені, круп, хліба з висівками. У їхньому складі є вітаміни і клітковина. Вживання клітковини прискорює процес проходження їжі стравоходом і, як наслідок, обмежує руйнівну дію на кишечник деяких шкідливих речовин, що містяться в їжі.