За допомогою презентації можна познайомити із життєвим шляхом Б. Лепкого. На прикладі його твору «Мишка» розкрити трагічну і комічну ситуації, їхню роль у втіленні головної думки, притчової моралі і з'ясувати ідейно-тематичне спрямування казки, історію її написання.
народився 9 листопада 1872 року на хуторі Кривенькім, на Тернопільщині, в сім’ї священика. Факти з біографіїЗ 1878 р. навчався (відразу з другого класу) в «нормальній школі» з польською мовою навчання у Бережанах. Після закінчення школи вступив у 1883 р. до Бережанської класичної гімназії з польською мовою навчання.
Що таке патріотизм?громадянське почуття, змістом якого є любов до Батьківщини і готовність пожертвувати своїми інтересами заради неї, відданість своєму народові, гордість за надбання національної культури, особливе емоційне переживання своєї приналежності до країни та свого громадянства, мови, історії, традицій, готовність діяти в інтересах вітчизни та постати на її захист у разі необхідності. Патріоти́зм (грец. πατριώτης — співвітчизник, грец. πατρίς та лат. patria — батьківщина)
Гра «Так чи ні» - Чи патріотично бути волонтером і допомагати бійцям на війні?- Чи патріотично жертвувати кошти на підтримку власної армії?- Чи патріотично підтримувати бійців дитячими листівками? - Чи патріотично використовувати війну для власної наживи? «Хто не живе для других, для щастя інших, для блага ближнього, для блага Батьківщини, на користь людству – той не живе для себе самого». Стефан Ковалів
Історія написання твору. Б. Лепкий ще з дитинства полюбив казки. Була в нього няня Яницька, яка казок знала силу-силенну, а її вихованець захоплено приймав їх у свою душу. Події у творі розгортаються під час Першої світової війни. Всюди холод, голод, непорозуміння. Ця війна застала родину Лепких у Яремчі, під час відпочинку. Готель, де жила сім’я, злетів у повітря. Письменник бачив спустошені села, голодних людей під час війни, тому й розповідає про це у своєму творі.
Сюжет. Життя мишки у багатого господаря. Зустрівшись зі своїми сестрами з міста, мишка дізнається про голодне життя їх та людей. Господар, зважаючи на голодний воєнний час, наживається, збагачується, а гроші складає у ящик під ліжко. Він байдуже ставиться до жінки-жебрачки, якій не хоче подати милостиню. Війна для господаря — щасливий час, коли він може збагатитися.
Літературний паспорт твору відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни.возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, засудження жадності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей. Соціально-побутова казка.«Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший за життя». Тема: Жанр:Ідея: Головна думка:
Цікаві факти про мишей. Слово «миша» утворено від стародавнього індоєвропейського слова «муш», що перекладається як «злодій». Мишачі і людські суглоби близькі за своєю будовою. Більше того, вони навіть мають однакову кількість частин. Цікавий факт, що мишачий слух у 5 разів гостріше, ніж у людей. Комора мишки може містити до 3 кг різних запасів. Тварина може за добу з’їсти стільки їжі, скільки важить сама. Миші – дуже швидкі тварини. Вони можуть рухатися зі швидкістю 10 км на годину.
Образ господаря«Тиче жінці гроші під ніс і каже: «Що, гарно пахнуть? Х-ха-ха! От бачиш, і війна на щось придасться. Перше ми за рік не заробили стільки, що тепер за місяць. Розбагатіємо!»«Я чоловік праці. У мене ніхто не сміє дармувати. Гроші також. Їх треба пустити в рух»«Кахикаючи і постогнуючи, бо був товстий, як годований кабан, поліз під ліжко. Добув ящик, відчинив і… очі йому пішли в стовп, брови полізли вгору, волосся дубом стало»
Образ господині«…Ходить тепер, як паня. Які в неї сорочки, які кружева — пфу! Пахучим милом вимивається».«Мої корови стільки молока дають, що кіт наплакав. От дою, щоб не запустити. Прийдіть, як отеляться. Тепер ми самі не маємо що пити. «Я не раз говорив, що треба нам кота, великого, здорового кота, а ти ложки молока жалувала для його: ти! ти! ти!»