Ґрунти боліт бідні на поживні речовини← промиті дощами → невибагливі до ґрунтів рослини - болотні чагарники: вереск, багно, журавлина, буяхи. Обов’язково мох сфагнум→ накопичує й утримує воду у відмерлих клітинах. Сфагнум - основна рослина, з якої формується торф. Накопичення торфу поверхня боліт→ опукле. Дерев майже немає.
ІІ)Низинні.→ у зниженнях рельєфу, у річкових долинах, навколо озер → живляться ґрунтовими водами→ у річкових долинах, на берегах озер, у місцях виходу підземних вод на поверхню у зниженнях рельєфу. → навіть у сухих степах на півдні України. → 90 % боліт на Поліссі → низинного типу→ у долинах Прип’яті та її численних приток.
Штучні водойми → зберігання води→ 1157 водосховищ, (200 великих). 1/2 водосховищ в басейні Дніпра → 6 морів-водосховищ→ забезпечують водою 1/2 населення країни. → вода виробляє електроенергію→ Славутич судноплавний на всьому протязі → величезні «рибні квартири»→ зрошення сільськогосподарських угідь, водопостачання міст1) Водосховища.
→ кілька горизонтів у гірських породах мезозойської та початку кайнозойської ери → у тектонічній западині, заповненій товщею осадових порід до 11-18 км. → найзручніші для використання води → на глибині 300-800 м→ напірні, місцями самовиливні, прісні, рідко зі слабкою мінералізацією (1-3 г/л).