Презентація "Будова квітки. Суцвіття" для учнів 6 класу стане цікавою та достуно допоможе учням зрозуміть і дать відповіді на проблемні питання під час вивчення нової теми. Заключна частина уроку містить творче завдання з теми.
* * Квітка – генеративний орган. Суцвіття Проект підготувала вчитель хімії та біології Циблівської ЗОШ 1-3ст. Євтушенко А.Ф.
Номер слайду 2
* * На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про... Спробуйте здогадатись Утром, проходя по переулку, погляди на клумбы вдоль оград: кажется, что вышел на прогулку в платьицах цветочных детский сад. Слышишь запах легкий, еле внятный, с ветерком струится по цветкам? Пестроцветных, ярких красок пятна Искорками плещут тут и там. Так ми говоримо про квіти чудові і дивовижні створіння природи. Вони приваблюють і захоплюють нас своєю красою, формою, ароматом. Усі квіткові рослини хоча б один раз за своє життя квітнуть...
Номер слайду 3
* * План уроку Довідатись : яку будову має квітка; які існують типи квіток; що таке суцвіття. Типи суцвіть.
Номер слайду 4
* * Будова квітки Які частини квітки вам уже відомі? 3. чашолистики 4. тичинки 1. пелюстки 2.маточка
Номер слайду 5
* * ОЦВІТИНА Оцвітина складається з чашечки і віночка. Чашечка оточує віночок, який знаходиться всередині чашечки. Така оцвітина називається подвійною. Іноді оцвітина розділена на чашечку і віночок. Така оцвітина — проста Чашечка іноді складається з окремих чашолистків. Тоді її називають роздільнолистою. В інших рослин чашолистки зростаються один з одним. Тоді чашечка зрослолиста. Так, яблуня, горох, дзвіночки, картопля — рослини з подвійною оцвітиною. Тюльпан, конвалія, цибуля, дуб, береза — рослини з простою оцвітиною. Верба, тополя — рослини без оцвітини (квітки «голі»).
Номер слайду 6
* * ТИЧИНКИ Тичинка складається з пиляка (1) та тичинкової нитки(2). Всередині пиляка утворюється пилок. Кількість тичинок у квітці може бути найрізноманітніша: в орхідей — 1; у пшениці та інших злаків — 3; у вишні — до ЗО; у шипшини — до 100; у деяких кактусів — до 1000. 1 2
Номер слайду 7
* * МАТОЧКА Маточка у квітці частіше одна (рідше їх декілька). Маточка складається з приймочки, стовпчика і зав'язі. У зав'язі утворюються насінні зачатки, а після запилення і запліднення — насіння. 1 2 3 1
* * ТИПИ КІВТОК Квітки, які мають тичинки і маточки, називаються двостатевими. Є рослини, у яких тичинки і маточки розташовуються в різних квітках. Такі квітки — або тичинкові (чоловічі), або маточкові (жіночі). Жіночі і чоловічі квітки іноді знаходяться на одній і тій же рослині (однодомні) або на різних (дводомні). Наприклад, гарбуз, береза, кукурудза — рослини однодомні. Тополя, верба, конопля — рослини дводомні. Всі частини квітки знаходяться на квітколожі — осьовій частині квітки. Часто під квіткою добре помітна квітконіжка. Якщо квітконіжки відсутні, то квітки називають сидячими (наприклад, подорожник).
Номер слайду 10
* * ПІДВЕДЕМО ПІДСУМОК ТИПИ КВІТОК Двостатеві Одностатеві Тичинкові Матичкові
Однодомні рослини (береза, кукурудза, огірок) Дводомні рослини (тополя, верба)
Номер слайду 11
* * СУЦВІТТЯ Чим відрізняються запропоновані вам квіткові рослини?
Номер слайду 12
* * Типи суцвіть Квітки рідко розташовані поодиноко. Зазвичай вони зібрані в менші компактні групи-суцвіття. Суцвіття можуть бути прості і складні. Складні суцвіття крім головної осі, мають і бічні, на яких і розташовані квітки.
* * Складні суцвіття складний зонтик(морква, кріп)
Номер слайду 19
* * Волоть(бузок) складний колос(пшениця)
Номер слайду 20
* * Підведемо підсумок (вставте пропущені слова) Квітка — (репродуктивний) орган покритонасінних. Він звичайно розташовується на (квітконіжці), яка закінчується (квітколожем). До квітколожа прикріплюються (чашолистки), (пелюстки), (тичинки) і (маточка) або маточки, якщо їх більше (одної). Чашолистки утворюють (чашечку), а пелюстки —(віночок). Якщо у квітці є чашечка і віночок, оцвітину називають (подвійною) Тичинка складається з (пиляка) і (тичинкової нитки). Кількість (тичинок) у квітках різних рослин різна. Маточка складається із (зав'язі) і (приймочки).У зав'язі (маточки) утворюються (насінні зачатки), а в пиляках (тичинок) — (пилок). У пилкових зернах і насінних зачатках містяться клітини, які забезпечують запліднення, а потім формується насіння.