9кл Кобернік Бойко Металургія Чорна металургія світу 1 01 20241)Значення галузі в господарстві* Для виготовлення машин і різноманітного обладнання, у будівництві та медицині → використовуються чорні та кольорові метали, які є продукцією металургії. * Найпоширенішими з них у світовому виробництві є → алюміній та залізо. * Сталь - головний конструкційний матеріал.
5) виробництво металургійного палива (коксу з вугілля); 6) виробництво феросплавів (сплавів заліза з кремнієм, марганцем, хромом та іншими легувальними елементами — нікелем, ванадієм, вольфрамом, молібденом тощо, які надають сталі потрібних властивостей: міцності, стійкості проти зношення, корозії, високих температур);
4) Принципи розміщення, форми організації праці, технології виробництва. Форми організації праці1)Комбінування* Послідовна металургійна переробка: → збагачена залізна руда → чавун → сталь → прокат. * Прокат - кінцева продукція металургії, яку одержують на прокатних станах шляхом обробки металу тиском. → листовий (листи та рулони),→ сортовий (наприклад, кола, квадрати, кути, балки, залізничні рейки), → трубний (труби різного діаметра)→ спеціальний або фасонний (колеса, кулі, сталеві канати тощо).
* Паралельно з металургійною переробкою розвивається ряд інших виробництв, які забезпечують основний технологічний процес: коксування вугілля (для одержання високоякісного вуглецевого палива - коксу), виробництво вогнетривких матеріалів (для обкладання печей та форм для розливу металу), флюсів (для очищення металу від шкідливих домішок), феросплавів тощо.
* Третину світового випуску сталі забезпечують → 26 великих центрів чорної металургії з річним виплавленням понад 10 млн тонн. * У п’ятірці лідерів — агломерації Рейн-Рур у Німеччині, Чикаго в США, Токійська в Японії, що виплавляють понад 20 млн тонн сталі щороку, → а також Шанхай і Таншань у Китаї. Рейн-Рур у Німеччині
Чинники розміщення чорної металургії. * Чорна металургія - дуже матеріаломістке виробництво, яке потребує різної сировини. * На виготовлення 1 т чавуну витрачається → 1,5 т залізної руди, → 1,2-1,5 т коксівного вугілля, → 0,5 т флюсових вапняків, → 150 кг вогнетривкої глини → 30 м3 води.
* Ще в минулому столітті - в межах залізорудних басейнів: * Лотарингія — у Франції, Приозер’я — у США, Урал — у Росії, Кривий Ріг — в Україні, райони на північному сході Китаю й у Південній Африці. * Металургійне паливо (кокс) там виробляли→ з привізного вугілля або завозили з інших територій.
2) Енергетичний * розміщення металургійних районів — у кам’яновугільних басейнах,→ багатих на коксівне вугілля, → куди доставляють сировину (залізну руду):→ Пенсильванія — у США, Мідленд — у Великій Британії, Рур — у Німеччині, Верхня Сілезія — у Польщі, Донбас — в Україні, Кузбас — у Росії. Верхня Сілезія — у Польщі
5) На споживання готової продукції * Переробна металургія → на джерела вторинної сировини (відходи металургійного виробництва) → і на споживання готової продукції (машинобудування)* Міні-заводи у місцях споживання металу → у районах розвиненого машинобудування, переробляють місцевий брухт або імпортну сировину.
* Чавун важкий, добре проводить тепло, → тому з нього виготовлять батареї опалення, ванни, пательні, а також верстати, деталі для двигунів, сільгоспмашин тощо. * Але через високий уміст вуглецю чавун крихкий і розтріскується від удару. * Через те частину чавуну переплавляють на різні сорти сталі.вміст вуглецю в суміші не повинен перевищувати 2%,вміст вуглецю в суміші понад 2%,
* В наш час домінує конвертерний тип виробництва, → що дає понад половину сталі. * Замість коксу конвертер продувають киснем,→ який підтримує високу температуру плавлення, що триває усього 35-60 хв. висока продуктивність, відносно невеликі витрати на будівництво цеху, економія на вартості електроенергії та вогнетривів, відсутність потреби в паливі, висока якість сталі при переробці чавунів будь-якого складу.
* Різко зросла частка країн, що розвиваються, у світовому обсязі виробництва чорних металів → власні потреби, → переміщення виробництва чорних металів ближче до основних регіонів видобутку якісної руди,→ посилення природоохоронних вимог у розвинених країнах, які намагаються позбутися екологічно «брудних» підприємств на своїй території.
* Вона контролює → 6 % світового ринку сталі, → 3 % видобутку залізної руди та коксівного вугілля. * Компанія виробляє безпечну екологічну сталь та → є лідером за її поставками для виробництва автомобілів, побутової техніки та упаковки, будівництва. * Великий завод «Арселор. Міттал Кривий Ріг» в Україні.
*«Сталевим герцогством» називають Люксембург, → у якому виплавляється найбільше сталі з розрахунку на кожного жителя. * У 2020 р. це становило 3 т. І це вже утричі менше, ніж було ще 30 років тому. → Понад 1 т сталі на одну особу також виплавляє Республіка Корея (майже 1,3 т/особу). * В Україні виплавляють 0,47 т сталі на людину. Цікавим є показник виплавленої сталі на одну особу.
5) Проблеми і перспективи розвитку галузі.* Металургія належить до найбільш неекологічних виробництв. * Кожна стадія переробки сировини негативно впливає на довкілля. * Під час видобутку руд відкритим способом → утворюються кар’єри, які знищують природні екосистеми.* Часто вони призводять до зниження рівня підземних вод. Екологічні проблеми металургії.
* Комплексне використання сировини уможливить використовування відходів металургії як сировини для інших виробництв. * Наприклад, коксовий газ - для синтезу азотних добрив, → шлаки доменного виробництва - для цементної промисловості, сполуки Сульфуру - для синтезу сульфатної кислоти.коксовий газ - для синтезу азотних добрив, шлаки доменного виробництва - для цементної промисловості