Давид Бурлюк
1882–1967
критик, поет
Остапюк Мирослава Іванівна
Епатажний, як Сальвадор
Далі, українець Давид Бурлюк ще за життя став популярним художником.
Уваги йому не бракувало ні в Російській імперії, ні в радянській Росії, ні у
Штатах. А от в Україні митець зі світовим іменем досі лишається маловідомим.
Народився 21 липня 1882 на хуторі
Семиротівщина (Харківська губернія).
У дорослому віці мало жив в Україні, трохи більше – у Росії, ще більше – за кордоном;

Живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму. В 1898-1910 роках навчався в Казанському, а згодом в Одеському художніх училищах, в Королівській академії в Мюнхені, студії Ф.Кормона в Парижі, 1910-1914 – в Московському училищі живопису, скульптури і архітектури.
Бурлюк брав активну участь у виступах футуристів, будучи їх теоретиком, поетом,
художником і критиком. Його перу належать твори повість «Філонов» (1921); «Реріх» (1930).

|
Але не писав українською мовою. “Пишу поки що |
||||
|
російською, але може, що й на рідну українську |
|
|||
|
перейду. Україна була й залишається моєю |
|
|||
|
Батьківщиною. Там кістки моїх предків – вільних |
|
|||
|
козаків, що рубалися на славу силі та свободі”, – |
|
|||
|
зазначав він у “Фрагментах зі спогадів футуристів”. |
||||

Художник ілюстрував футуристичні видання «Ревучий Парнас» (1913), «Збірник одиноких футуристів на світі» (1914), «Лисіючий хвіст» (1919); видавав разом з В.Каменським і В. Маяковським «Газету футуристів» (1918); створив футуристичні декорації в київському театрі «Шато де Флер» (1919, разом з І. Рабиновичем і Н. Шифріним); знявся у фільмі «Той, що народився не для грошей»
В Україні робіт художника-футуриста майже немає. Хіба в приватних колекціях і зо три десятки в музеях Сум та Києва. Основна частина творчого доробку Бурлюка живе в його меморіальному музеї у Нью-Йорку. Є також у Росії, країнах Європи, в Японії, Канаді.


Давид Бурлюк “Осінній ліс”, 1941 рік


![]() |
Якби зібрати на персональну виставку усі картини і малюнки Давида Бурлюка, довелося б збирати їх по мистецьких збірках усіх континентів окрім Антарктиди, і було б їх 15 000: пейзажi й типажi України, Башкирiї, Сибiру, Японiї, США, твори архаїчнофутуристичнi, дадаїcтичнi, нaївнi, iмпресiонiстичнi, реалiстичнi, абстрактнi.

Використані джерела:
https://uartlib.org/ukrayinski-hudozhniki/burlyuk-dav id/
https://iprosvita.com/davyd-burliuk-vsesvitno-vidomyj -ukrainskyj-khudozhnyk-iakoho-ne-znaiut-v-ukraini/ https://artes-almanac.com/burlyuk/